PIC ile Akım Kontrolü

muheng

Üye
Merhabalar

PIC ile 0-25 mA arasında sabit dc akım veren bir devre oluşturabilir miyim aceba?

Benim tam olarak istediğim şu: 0 amperden başlanacak ve manuel olarak belli bir akım değerine kadar dc akım arttırılabilecek. bu arttırılabilecek akımın max değeri de 25mA olacak.. Böyle bir devreyi nasıl yapabilirim aceba?

Yada PIC olmazsa ne kullanabilirim? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler, cevaplarınızı bekliyorum

böyle bir devre yapmak oldukça kolay aslında ama kullanım amacını belirtirsen daha doğru cevaplar verebiliriz 1.si manuel artırmadan kastın pot mudur? pot ile voltaj çıkartıp paralel 250 ohmluk direnç ile akım değerine dönüştürebilirsin daha linier bir şey yapmak istiyorsan opamp ve pic kullanarak bütonlarla yada neyle istersen onunla akım değerini artırabilrisin tam ne yapmak istiyorsan belirtirsen yardımcı olmaya çalışırım.

Merhaba,
Lm317 nin datasheetinden sabit akım kaynağı kısımına bakarak potansiyometre ile akım değerinizi ayarlayabilirsiniz, ayrıca yine işlemci kullanmadan 2 opamp kullanarak ta yapabilirsiniz bu konuyla ilgili microchipin bir Application note u vardı, tam olarak ayrıntılı bilgi verirseniz bire bir çözümler gelebilir.

arkadaşlar öncelikle verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim. Tam olarak yapmak istediğim şey sizinde dediğiniz gibi potansiyometre ile ayarlanabilecek max 25 mA akım veren bir devre. Bu devrenin kararlı olması çok önemli. Çünkü hassas çalışmam gerekiyor. Mikrodenetleyici kullanmadan yapabilirim, evet, fakat bu akım değerinin de lcd ekranda yazdırmam gerektiği için bunu düşünmüştüm.

Ayrıca benim sorduğum soru bu akımı PIC vasıtasıyla alabilir miyim.

Biliyorum ki PIC in bir portunu set ettiğimde ordan alacağım akım hep belli düzeyde olacaktır. Benim sorum burda işte. Bu picdeki akımı kendim arttırıp azaltabilir miyim

Maxim in dijital pot entegresi vardı. DS1868 gibi bişeydi. Onu kullanarak 2 butonla akım kontrolü yapabilirsin. PIC in adc piniyle de akımı ölçüp LCD de gösterebilirsin. Datasheet ini gugıl amcaya sor derim ben

benim yaptığım ve proteusda çalıştırdığım lcd ve büton kontrollü böyle bir devre var ama çıkışım 0-5v çıkışına opamp ekleyip akım basacak duruma getirilebilir devreyi fırsat bulunca eklerim

pikle pwm kullanarak yapabilirsin voltaj kontrolu dersen pikle kontrolda mcp41010 digital potansıyometre kullanabılırsın

teşekkürler arkadaşlar. Proje ödevim değiştiği için bu konuyla ilgilenmiyorum artık

Forum istatistikleri

Konular
128,394
Kullanıcılar
450,279
Son üye
tesla444

Yeni konular

Geri