PIC 16F84

Merhaba
Geçenlerde notebooka format attım ve MPLab'ın 8.63 versiyonunu yükledim.Siz hangi sayfadaki ve kaç numaralı programı çalıştıramadınız?Belki arşivimde vardır size yollarım.

teknik aynı bişey değişmiyor. değişen tekşey piclerin özel registerları var bunları bilmen bunları kontrol etmen.

Teşekkür ederim ramonn.
o zaman önce simulasyonda deneye deneye yaparsam o problemleri de aşarım sanırım...

Ben assembly ile kodluyorum..
basic yada c bundan ne kadar üstündür?
ne tavsiye edersiniz...
onları öğrenmem vakit alacak sonucta ama eğer kayda değer bir fark olacaksa tabiki öğrenmeye değer...

simülasyondan başla yavaş yavaş. Eğer bu işi ileriye götürmek istiyorsan C yi öğrenmende fayda var. Tabii bu arada asmyi bilmek sana çok şey katacak. Ama yok ben sadece ufak tefek işler için öğrenecem diyorsan basic anlaşılması ve öğrenilmesi çok kolay bir dil.

Merhaba
Geçenlerde notebooka format attım ve MPLab'ın 8.63 versiyonunu yükledim.Siz hangi sayfadaki ve kaç numaralı programı çalıştıramadınız?Belki arşivimde vardır size yollarım.

Uzun uğraşlar sonucu en sonunda kitapta kullanılan programın versiyonunu bulabildim.Kitapta MPLAB'ın anlatımında kullanılan versiyon 5.70.Anlatımda kullanılan resimler bu versiyona ait.Benim gibi sıfırdan başlayıp kitabın anlattıgı şekilde ilerleyenler için bir bilgi olsun bu.Diğer türlü kitapta anlatılan ile benim programda karşıma cıkan sayfalar birbirini tutmuyordu ve birtürlü programı çalıştıramıyordum.

arkadaslar pi 16f877 içinde ccs c kitabını onerirm kesmeler ve gerekli tuö koöutlar bu kitapta mevuttur

Arakadaşlar,
Bende MABLAP da 16F84A için yazdığım programı derletiyorum ve yazdığım program hata vermiyor.
Fakat simüle kısmına ge.tiğimde(proteusta)PIC in içine programı attığımda "unknown" diye bir hata veriyor ve çalışmıyor.
Uyuşmazlık problemi diyorlar ama bir türlü çözüm bulmuş deilim bilen arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

merhaba arkadaşlar pic18f84 programlamayı anlatan kaynak nerden bulabilirim şimdiden teşekkürler

MPLAB versiyonları çalışmalarınızı etkilemez. Siz yazarken CCS veya başka bir derleyiciye göre yazarsanız. MPLAB sadece size yazılımı pice atarken yardımcı olur. Kaldı ki 16F84 için 5 sene evvel nasıl bir program yazıldı ise, %99,9 bugün de rahatça derlenebilir. MPLAB da bilmeniz gerekenler;

1) Programlayıcı nasıl seçilir ve ayarları nasıl yapılır? Pickkit 2, Pickit 3 veya ICD gibi programlayıcı seçtikten sonra picin enerjisi başka bir kaynak tarafından sağlanmıyorsa Settings'den gerekli voltaj aktif hale getirilir.

2) Derlenecek olan yazılım hangi pic için derlenecekse o seçilir. "Select Device"

3) Derleme butonu. "Build All" veya "Make Project"

4) Yazılımı pice yükleme butonu.

Bu 4 tane şey için 5 dk da internetten herhangi bir yerden öğrenebileceğiniz adımlar.

Bende pek bilmiyorum ama 16f84 lerin üretimi durulmuş aldığın pici iyi muhafaza etmeni tavsiye ederim :)

Forum istatistikleri

Konular
128,515
Kullanıcılar
450,512
Son üye
Cak Machine

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri