photocell i nasıl ayıracaz

halhal

Üye
Arkadaşlar merhaba,

photocell in reflektörlü mü, reflektörsüz mü olduğunuz üzerindeki etiketten nasıl ayıracağız? sembol farkı var mıdır?
elimde 8-10 tane kadar photocell var ama reflektörlü mü kuracam reflektörsüz mü bilemedim.

bir de bu iki çeşit dışında başka özelllikte var mı?
bazılarının fiyatı çok fazla, ekstra bir özelliği var mı?

sorularım bunlar. şimdiden teşekkür ederim

Nereye kuruyorsun şema devre mi var detay vermekten neden kaçınılıyor? Benim bildiğim fotosel ldr dir ve yansıtıcısız satılır!

abi
merak ettiğim elimize aldığımız sensör etiketinden reflektörlü mü reflektörsüz mü olduğunu nasıl anlarız?

makina üzerinde photoceller var ve bazılarının karşısında reflektör var cisim girince algılıyor. bazılarının karşısında yok o da cisimi görünce algılıyor

Etiketteki model numarasından aratınca katalog kurulum tüm detaylarına sahip olursun, sensörün karşısında parça var ise aynı yükseklikte monteli yansıtıcı yoktur, karşısında parça yok se yansıtmalı modeldir yani cisimden dönen ışınları algılar.

abi malzeme
siemens opto-bero 3rg7013-7cc00 (üstünde yazan)
google yazınca
sadece bu linkte buldum aynısını
http://www.ebay.es/itm/1PC-used-Sie...593374?hash=item41ab86825e:g:klQAAOSw6btXSAal
buradan bu sensörün görevi hakkında net bir şey bulamadım.

kapak kesme makinesinden söktüm. bazı renklerde işlevini yerine getirmiyor şikayeti aldım. kırmızı sorunsuz kesiyor (algılıyor) mor kapağı algılamıyor.
eskiden böyle bir problem yoktu.
tam işlevini, datasheet ini bulamadım
sorunum budur

şöyle şuan başımda olan bir olay üzerinden bir örnek vereyim belki bunun benim için neden önemli olduğunu izah etmiş olurum.
demin bir photocell söktüm.
IDEC Marka
Üzerinde type : SA1E-DN1 yazmakta

datasheet i indirdim. resimde kırmızı olan kısmı alınmış olarak görmektesiniz.

ben bu markayı telemecanique ile değiştirmek istiyorum. (kolay tedarik bakımından)

ancak NPN almam gerektiğini anlamak dışında pek anlayamadım.

oradaki tablo da 4 farklı özellikte photcell varmış gibi anladım ama devamı gelmedi.

buradan hareketle yardımcı olursanız sorunun büyük kısmını söylemiş olacaksınız

lütfen acil yardımm

Ekli dosyalar

• Adsız.png
    Adsız.png
    264.9 KB · Görüntüleme: 18
Diffuse reflective type demek cisimden yansımalı demektir. Bazı sensörlerin üzerinde sembol olur ama şu anda zamanım olmadığından yazamayacağım. Müsait bir zamanda açıklarım.

Sent from my SM-N915F using KontrolKalemi.Com Mobil mobile app

Yalnız yerine takacağınız sensörün de algılama mesafesi benzer olmalı. Sizin sensörünüz 700mm yerine takacağınız da en az bu mesafeden algılayabilmeli.

Hazır eklediğiniz resim üzerinde optik sensör çeşitleri yazıyorken açıklayayım:
Through beam: alıcısı ve vericisi karşılıklı yerleştirilir. Aradan geçen cisim algılanır.
Retroreflective: karşısına bir reflektör takarsınız reflektörle sensör arasından geçen cisim algılanır.
Diffuse reflective: doğrudan cisim üzerinden geri yansıyan ışık algılanır. Eğer cisim yeterince yansıtıcı değilse diğer tip sensörlerden birini kullanmalısınız.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,840
Son üye
111340

Yeni konular

Geri