Peltier Hakkında Bilgi Lazım?

d1esell

Üye
Sayın ustalarım ;
Bana peltier hakkında bilgi verecek biri varmıdır acaba?
Mesala kaç wattlık peltierin ne kadar alanı soğutabileceğini öğrenmek istiyorum.
(Ben 91 wattlık bir peltier almayı düsünüyorum bu peltierle ne kadarlık bir alanı soğutabilirim yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Saygılarımla....

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Sayın ustalarım ;
Bana peltier hakkında bilgi verecek biri varmıdır acaba?
Mesala kaç wattlık peltierin ne kadar alanı soğutabileceğini öğrenmek istiyorum.
(Ben 91 wattlık bir peltier almayı düsünüyorum bu peltierle ne kadarlık bir alanı soğutabilirim yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Saygılarımla....

dostum sen sorunu sormadan önce amacını anlatmalıydınki bizde ona göre yorum yapabilelim...
sen bu zımbırtı ile bir evin odasını filan soğutmaya kalkacaksan hiç kalkışma bu işe ..
yok ben küçük bir soğutucu yapacağım diyorsan o ayrı ... bu alet ile ya küçük hacimli bir soğutucu yapabilirsin ya şişe soğutucu yada pc soğutucu başka bir şey de işe yaramaz yarasa bile maliyet/fayda analizi yapman gerekir ekonomik olmayabilir
sevgiler hakan

60 cm yükseklik 35 cm genişlik 30 cm derinliği olan mikadan yaptığım bir alanı soğutmayı düşünüyorum.3 adet peltier almayı düşünüyorum 90 wattlık olarak ...

güzel konu öncelikle peltier hakkında biraz bilgi verseniz.

60 cm yükseklik 35 cm genişlik 30 cm derinliği olan mikadan yaptığım bir alanı soğutmayı düşünüyorum.3 adet peltier almayı düşünüyorum 90 wattlık olarak ...

eger bu sistemi bir arabada kullanmayı düşünüyorsan 3 adet peltier çok dostum...
3 adet 90 w peltier toplam 270w eder 270W/12v=22.5 amperlik bir yük getirir aküne .. normal bir araç aküsününde ortalam 60 75 amper olduğunu düşünürsen arabanın aküsüne çok fazla yük bindirirsin... bence 1 adet peltier yeter peltierin üzerine uygulayacağın bir adet küçük pc fanı ile soğutma daha hızlı ve eşit biçimde dağıtabilirsin.. zamanında bende bu uygulamaları daha küçük hacimlerde yapmış ama bir türlü deneyememiştim.benim uygulamada peltier dolabın alt yan kısmına konulmuş fanın emiş yaptığı kısmına dolabın üst kısmından bir emiş kanalı açarak( ısınan havanın üst kısmda toplanacağı mantığı ile) fanın emişine vermiş ve soğutucu aleminyum kanatlara çarptırarak daha hızlı soğutma verimini yakalamayı hedeflemiştim...bir nevi nofrost dolab mantığı
eger araca koyacaksan arac içinde bu cihazı çalıştırabilmen için özel bir elektrik tesisatı çektirmen ve kablo kesitinin kalın olmasına dikkat etmelisin
ayrıca peltierin her iki yüzeyine aleminyum ısı dağıtıcıları koymayı ve bu aleminyum kanatcıkları peltiere tespit ederken yüzeylere iyi tespit etmeli tercihan silikon macun sürmeli ve sıcak soğuk yüzeylerdeki aleminyum kanatcıkların birbirine temas etmemelerine tespit ederken metal yerine iletken olmayan plsatik vida kılcık kullanmanı tavsiye ederim..
bir örneğinin linkine bir bak
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Peltier_cell_(assembly)_LMB.png
sevgiler
hakan

yok arabada kullanmayacağım okulda proje aşamaşında yapılcak bir konudur bu acaba 3 tane yeterli gelir mi gelmez mi diyerekten sormuştum ?

Son düzenleme:
yok arabada kullanmayacağım okulda proje aşamaşında yapılcak bir konudur bu acaba 3 tane yeterli gelir mi gelmez mi diyerekten sormuştum ?

1 adet peltier yeter sevgili kardeşim 3 tane çok parana yazık... alet uzun süre test edilip çalıştırılacaksa mika kısmını dış ortam ile temasını yalıtarak kesmelisin.. daha hızlı soğutsun dersen peltieri koyduğun yerin tam zıttına bir adet daha fan koyabilrsin..

Peltier hakkında 91 watt peltierin ne kadar soğutacağını sormuşsun bunu alacağın peltierin datasheet inden öğrenebilirsin. Marka ve modele göre değişiklik gösterir... Ürünü aldığınız yerin size bu bilgileri vermesi gerekiyor. Kaç voltta kaç amper çektiği ve ne kadar soğutma elde ettiğini verebilmesi gerekiyor.

Peltier kullanırken ısıyı attığınız kısmı soğutmanızı ve çalışma voltajını aşmamanızı tavsiye ederim.. Çok çabuk deforme olup arızalanabilir. Çok verimli parçalar değildir ama mekanik oynar parçası olmadıgı için bazı noktalarda uygulamak için uygun ürün oluyor..

Kolay gelsin iyi çalışmalar...

Peltier hakkında 91 watt peltierin ne kadar soğutacağını sormuşsun bunu alacağın peltierin datasheet inden öğrenebilirsin. Marka ve modele göre değişiklik gösterir... Ürünü aldığınız yerin size bu bilgileri vermesi gerekiyor. Kaç voltta kaç amper çektiği ve ne kadar soğutma elde ettiğini verebilmesi gerekiyor.

Peltier kullanırken ısıyı attığınız kısmı soğutmanızı ve çalışma voltajını aşmamanızı tavsiye ederim.. Çok çabuk deforme olup arızalanabilir. Çok verimli parçalar değildir ama mekanik oynar parçası olmadıgı için bazı noktalarda uygulamak için uygun ürün oluyor..

Kolay gelsin iyi çalışmalar...

üstad lafını üstüne laf söylemek gibi olmasın ama
1watt aşağı yukarı 3.5 btu ye denk geldiğine göre 90 watt aşağı yukarı 300 btü ye denk geliyor buda(1 btu =252 cal)75600 cal eder

BTU - Vikipedi
yukarıdaki linkte verilen 1 m2 alan için 150 w formüle edilirse 90cm2 yer için yeterlidir diye düşünüyorum bir adet peltierin
sevgiler saygılar hakan

Forum istatistikleri

Konular
128,196
Kullanıcılar
449,975
Son üye
yamanelektronik2023

Yeni konular

Geri