Elektrik teknisyeni için

Merhabalar.
Bir elektrikçi olarak işe başladığınız da öncelikle sizin için basit sayılabilecek işler yaparsınız. Priz, fiş, hat çekme ve telefon kablosu bağlantısını daireye çekme işlemi gibi. Sonrasında eğer ustanız varsa o bilmediğiniz bir iş yaptığında ona bakar ve uzaktan öğrenirsiniz. Ufaktan başlayın ve sakın ben bunu öğrenemem demeyin. Azimli olun ve ben bu mesleği öğreneceğim deyin.

Attığınız resimlerdeki pano arızasını çözmenize gerek yok. Herkes her arızayı çözecek diye bir şey yok. Öğrendiğiniz kadarını yapın e bilmediğniz arızaları öğrenmeye çalışın. Bırakın elektrik pano arızasını da bilmeyin. Bu sizin hevesinizi kırmasın.
Saygılar.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Sağolun var olun ama diyelim diplomayı aldım ve acemiyim böyle bir pano arızası olursa veya bilmediğim Bir arıza olursa nasıl cevap veririm artı bana dicekler sen elektrikçi değilmisin yaşım da ilerledi o yüzden ne önerirsiniz.
"Diplomayı aldım, ben artık oldum. Hadi bi iş yeri açayım."
Düşünceniz bu ise bırakın panoyu, uzatma priz arızasında bile zorlanırsınız.
Elektriğin pek çok uzmanlık alanı vardır, branşlaşmak esastır. Önce temel malzemelerin tanınması, işlevi, bağlantı mantığını anlamak ile yola girilir. Bu da bir iş yerinde çalışıp tecrübe kazanarak olabilir ancak.
O halde öncelikle hangi yöne ihtisaslaşmak istediğinizi araştırıp çalışacağınız iş yerini ona göre seçmeniz gerekir. Örneğin inşaat işleri ağırlıklı olan bir yerde öğrenebileceğiniz duvar kırma, linye atma, sorti çekme vs. işleridir ki çoğu çalışan neyi neden yaptığını bilmeden sadece başındaki ustanın söylediğini yaparak mesleğin ruhu olan "arızacılık" adina pek bir şey öğrenemez.
Yine örneğinizden yola çıkarsak pano dizayn başka bir dal, panodaki ariza başka bir olaydır. Bu tarz arızalarda deneyim kazanmak icin otomasyon isleri yapan firmalar, otomatik kumanda devrelerinin bol olduğu işyerleri, örneğin fabrikalar biçilmiş kaftandır. Bu tarz İşlere yatkınlık icin basamaklar ise otomatik kumanda devreleri, sembolleri, ve şema okuma becerileri geliştirme çabalarıdır.
Ve kimse sizi yeterli tecrübeye sahip olmadan tek başınıza böyle devrelere göndermez. Sözün başına dönüp "diploma tamam, ben oldum." diyorsanız o başka. 🙂

Elektriğin pek çok uzmanlık alanı vardır, branşlaşmak esastır. Önce temel malzemelerin tanınması, işlevi, bağlantı mantığını anlamak ile yola girilir. Bu da bir iş yerinde çalışıp tecrübe kazanarak olabilir ancak.
O halde öncelikle hangi yöne ihtisaslaşmak istediğinizi araştırıp çalışacağınız iş yerini ona göre seçmeniz gerekir. Örneğin inşaat işleri ağırlıklı olan bir yerde öğrenebileceğiniz duvar kırma, linye atma, sorti çekme vs. işleridir ki çoğu çalışan neyi neden yaptığını bilmeden sadece başındaki ustanın söylediğini yaparak mesleğin ruhu olan "arızacılık" adina pek bir şey öğrenemez.
Yine örneğinizden yola çıkarsak pano dizayn başka bir dal, panodaki ariza başka bir olaydır. Bu tarz arızalarda deneyim kazanmak icin otomasyon isleri yapan firmalar, otomatik kumanda devrelerinin bol olduğu işyerleri, örneğin fabrikalar biçilmiş kaftandır. Bu tarz İşlere yatkınlık icin basamaklar ise otomatik kumanda devreleri, sembolleri, ve şema okuma becerileri geliştirme çabalarıdır.
Ve kimse sizi yeterli tecrübeye sahip olmadan tek başınıza böyle devrelere göndermez. Sözün başına dönüp "diploma tamam, ben oldum." diyorsanız o başka. 🙂
Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler diploma olmasa 20 yılık elektrikçi olsak ta fabrika almıyor kanun gereği Benim diploma olayım çok farklı orta okulu açık tan bitirdim aklımda hiç bir şey yokken meslek lisesi elektrik elektronik bölümüne yazıldım ama bilgim sıfır şu an 11. Sınıf son dönemdeyim bittimi seneye staj ins az çok öğrendim. Benim parada guzum değilde Sadece işimin hakkını vermek istiyorum ve geleceğe dair meslek amacım yinede söyledikleriniz çok iyi🙂
Boyle resim paylaşmayla ariza çozulseydi hayat ne kolay olurdu 😁 bu işler çok uzun yollardan gecmek ister
Sağolun resim olayı beyin eror verince çektim 😃
Suya atlanmadan ! , yüzme öğrenilmez.;)
Çok doğru çabalicam
güzel insan, seni takdir ediyorum ama biliyorsun ki; emeklemeden koşmayı geçtim. sen maraton koşup rekor kırmak istiyorsun. veee en büyük soruyu atlıyorsun. çalışmayan ne? bu soruyu sormadan sakın o panonun kapağını açma. ben tamirciliği alaylı olarak öğrendim. benim ustam orta iki terkti. bana gelen makineyi ilk önce tersinden giderek bakardım. yani ilk önce kablosunu ölçerek teste başlardım. sonrada daha yukarıya giderdim.
Evet maalesef acemiliği bı türlü hazmedemiyorum sürekli öğrenmek isteği sürekli ama bundan sonra dediğiniz gibi İlk okul ABC öğrenirken Şimdi neler yapabildiğimi yola çıkarak daha çok öğrenecem sağolun efendim
Her şey meslek aşkı merak öğrenme çabasına bağlı bunlar varsa öğrenirsin.
Sağolun var olun

Son düzenleme:

Merhabalar.
Bir elektrikçi olarak işe başladığınız da öncelikle sizin için basit sayılabilecek işler yaparsınız. Priz, fiş, hat çekme ve telefon kablosu bağlantısını daireye çekme işlemi gibi. Sonrasında eğer ustanız varsa o bilmediğiniz bir iş yaptığında ona bakar ve uzaktan öğrenirsiniz. Ufaktan başlayın ve sakın ben bunu öğrenemem demeyin. Azimli olun ve ben bu mesleği öğreneceğim deyin.

Attığınız resimlerdeki pano arızasını çözmenize gerek yok. Herkes her arızayı çözecek diye bir şey yok. Öğrendiğiniz kadarını yapın e bilmediğniz arızaları öğrenmeye çalışın. Bırakın elektrik pano arızasını da bilmeyin. Bu sizin hevesinizi kırmasın.
Saygılar.
Çok sağol ustam dediğiniz gibi yaparım saygılar

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri