PC'ler ve teknolojik sohbetler.

@Mr_YAMYAM hocam anladığım skop CF girişine bağlı iken (Ground mainboardaki anten olacak şekilde ) M şeklini ekranda düzgün görünceye kadar kırmızı ve mavi muayyeni plastik tornovida ile ayarlayacağım. Sonra CF çıkış bölümündeki sinyalin ekranda M şekline olduğunu kontrol edeceğim.

@Mr_YAMYAM hocam anladığım skop CF girişine bağlı iken (Ground mainboardaki anten olacak şekilde ) M şeklini ekranda düzgün görünceye kadar kırmızı ve mavi muayyeni plastik tornovida ile ayarlayacağım. Sonra CF çıkış bölümündeki sinyalin ekranda M şekline olduğunu kontrol edeceğim.
Burada önemli bir disiplin vardır.
Turuncu işaretli muayyen o CF ye giren sinyal seviyesini ayarlar.
Ancak mavi işaretli IF trafosu IF entegresinin çıkış si,nyalini ayarlar.
Dolayısı ile ilk olarak sinyallerin ayarlanmasını bu CF den yaparken ilk turuncu muayyeni ayarlayarak sinyalleri max yapmalıyız.
Buradaki seviye optimal olunca scop ölçüm noktası IF entegresinin çıkışından veya varsa TP den yapılacaktır.

TP neresi oluyor hocam? IC 101 entegresinin hangi ayağı ? Entegre çıkışında hangi sinyali görmeliyiz ? TP çıkışında görülecek ideal sinyal görüntüsü ne olmalı ?

TP neresi oluyor hocam? IC 101 entegresinin hangi ayağı ? Entegre çıkışında hangi sinyali görmeliyiz ? TP çıkışında görülecek ideal sinyal görüntüsü ne olmalı ?
TP Test Point demektir. Her üründe bu konulmayabilir.
Bizim şimdiki TP noktamız ilk IF trafosunun çıkışı yani CF nin girişidir.
İkinci TP ise KIA76404 entegresinin çıkışı olacaktır. Eğer o entegrenin datasheetini bulabilirsek kesin yeri belirleyebiliriz.

@Mr_YAMYAM hocam IC 101 entegresi KIA 7335P
KIA 7640AP nin datasheet

Ekli dosyalar

• IMG_5037.JPG
    IMG_5037.JPG
    276.5 KB · Görüntüleme: 4
  • kia_7640.png
    kia_7640.png
    47.5 KB · Görüntüleme: 5
  • TA7640-DI1.gif
    TA7640-DI1.gif
    27.1 KB · Görüntüleme: 5
Son düzenleme:
Seninle de bir radyoyu mıncıklamıştık Sasen.
Mıncıklamamız gereken bir radyom daha var Yamyam hocam. :D Bir zamanlar kurcalarken bütün ayarlar kaydı heralde hiç bir frekans yerinde değil bence.Yaptığımız osiloskop ile ayarları tutturmamız mümkün mü?Ben varyabl kondansatörle de oynadım bir ara ses çok gürleşti güzelleşti sonra öyle mi iyi ,böyle mi iyi derken tamamen ayarlar bozuldu.Oynadığım yerleri işaretledim.

Ekli dosyalar

• SONY ICF C101W.png
    SONY ICF C101W.png
    2.5 MB · Görüntüleme: 8
@Mr_YAMYAM hocam IC 101 entegresi KIA 7335P
KIA 7640AP nin datasheet
7335 FM front end entegresi. Yani anten ve osilatör devreleri.
7640 ise FM IF yani arafrekans entegresi.
Biz CF ucundan FM front end sinyallerini ölçüyoruz. CF nin çıkışı ise doğrudan IF ye yani 7640 entegreye gidiyor.
İnput yazan yer CF nin girişidir. Yani bu uç FM FRONT END 7335 entegre ve devresinin çıkışı ile irtibatlıdır.
7640 entegrenin çıkışı doğrudan ses sinyalleridir.
Mıncıklamamız gereken bir radyom daha var Yamyam hocam. :D Bir zamanlar kurcalarken bütün ayarlar kaydı heralde hiç bir frekans yerinde değil bence.Yaptığımız osiloskop ile ayarları tutturmamız mümkün mü?Ben varyabl kondansatörle de oynadım bir ara ses çok gürleşti güzelleşti sonra öyle mi iyi ,böyle mi iyi derken tamamen ayarlar bozuldu.Oynadığım yerleri işaretledim.
O radyoyu da mıncıklarız Sasen.
Yanlız PC bazlı scop 20kHz e kadar ölçtüğü için bu devrelerde kullanılamaz.
Sen bulabildiğin kadar döküman bul senin radyoyu da mıncıklayalım.

Sen bulabildiğin kadar döküman bul senin radyoyu da mıncıklayalım.
Tüh ben de osiloskop ile ölçüm yapabiliriz diye düşünmüştüm.Neyse Yamyam hocam ben döküman araştırayım.Bu arada sizi takipteyim sonucu merakla bekliyorum. :D

Tüh ben de osiloskop ile ölçüm yapabiliriz diye düşünmüştüm.Neyse Yamyam hocam ben döküman araştırayım.Bu arada sizi takipteyim sonucu merakla bekliyorum. :D
PC scop ile ses çıkışını görebilir ve takip edebilirsin. Ancak ara frekans devreleri için olmaz.
Senin iş bilimsel disiplinle daha kolay olur gibime geliyo.
Çünkü sadece tek bir IF bulunuyor. Bunun dışında anlaşıldığı kadarıyla varyabıldaki trimerlerle oynayınca band başı ve band sonu ayarlarını da karıştırmışsın sanırım.
Band başı ve band sonu ayarlarının teknik disiplini son derece basittir.
Band başı yani 88 MHz de rezonans devresinin bobini ayarlanır, 108MHz te ise yani band sonunda trimerlerle ayarlanır.

Bunun dışında anlaşıldığı kadarıyla varyabıldaki trimerlerle oynayınca band başı ve band sonu ayarlarını da karıştırmışsın sanırım.
Demek bu varyabl trimerler ile band başı ve sonu ayarlanıyormuş.Benim bayağ bir karıştı o zaman.Yamyam hocam ben bir başlık açsam orada çalışmayı yapabilir miyiz?Burada @ozgurece-TA3HGU ile olan çalışmanızı bölmek istemem.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,443
Kullanıcılar
450,373
Son üye
kidorki

Yeni konular

Geri