Pasif filtrede reaktör ile kondansatör aynı güçte olmaz ise harmoniğe etkisi nedir?

stormache

Üye
Katılım
27 Şub 2008
Mesajlar
54
Puanları
1
Değerli arkadaşlar bir tesis var, tesisin kendine ait trafosu var. Bu tesiste yük DC motora bağlı. DC sürücü ile sürülen bir tesis, harmonikleri bastırmak amacıyla 3., 7. ve 11. harmonik için motorla birlikte devre giren pasif filtreli münferit kompanzasyon yapılmış ayrıca trafonun Ag kısmında da bir kompanzasyon sistemi var. Motorla birlikte devreye giren münferit kompanzasyonun gücü fazla geldiğinden dolayı kapasitif fazla yazıyordu, bizde pasif filtredeki kondansatörlerin bir kısmını devre dışı bıraktık ve kapasitif oranı hallettik. Ama zaten toplamda %15-20 lerde olan akım harmonik bozulması, % 80-90 değerlerine yükseldi. Kondansatörün gücü, reaktörden küçük olursa filtre vazifesini göremez mi ?
 
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.

Forum istatistikleri

Konular
128,417
Mesajlar
917,456
Kullanıcılar
450,325
Son üye
emirrumus
Geri
Üst