Pasif filtrede reaktör ile kondansatör aynı güçte olmaz ise harmoniğe etkisi nedir?

Bu bir seri pasif harmonik filtre. Normalde kapasitör takmaya elverişli olmayan yerlerde, yani sizin sistem gibi kapasitif karakterde olan tesislerde "aktif harmonik filtre" tavsiye edilir. Çünkü pasif filtre taktığınızda sizin durumda olduğu gibi yükü daha da kapasitif hale getirirsiniz ve cezaya girersiniz.
Şimdi siz çözüm olarak filtrenizi eski haline getireceksiniz, daha sonra da kapasitifden ceza yememek için şönt reaktör kullanacaksınız. Fakat bu çözümü size bu filtreyi sağlayan şirketten onay almadan kullanmayın. Çünkü bu uygulamayı yaparsanız paralel rezonanslar başınıza ciddi dert açabilir. Sistemin yük karakteristiğinin iyi analiz edilmesi gerekli.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Bu filtreleri takan firma işi iyi analiz etmiş olsaydı zaten bu çözümü kapasitif cezaya sokma pahasına sunmazdı. Ali Beyin dediği gibi işten anlayan birilerine müracaat edina ama eski firmanıza değil:)

Bu bir seri pasif harmonik filtre. Normalde kapasitör takmaya elverişli olmayan yerlerde, yani sizin sistem gibi kapasitif karakterde olan tesislerde "aktif harmonik filtre" tavsiye edilir. Çünkü pasif filtre taktığınızda sizin durumda olduğu gibi yükü daha da kapasitif hale getirirsiniz ve cezaya girersiniz.
Şimdi siz çözüm olarak filtrenizi eski haline getireceksiniz, daha sonra da kapasitifden ceza yememek için şönt reaktör kullanacaksınız. Fakat bu çözümü size bu filtreyi sağlayan şirketten onay almadan kullanmayın. Çünkü bu uygulamayı yaparsanız paralel rezonanslar başınıza ciddi dert açabilir. Sistemin yük karakteristiğinin iyi analiz edilmesi gerekli.

Arkadaşlar bu tesis teleferik tesisi, otomasyon ve elektrifikasyon sistemini kuran Avusturya Siemens, simens tesisi kuran firmanın elektrik taşeronluğunu yapmış , ben türkiye siemensle görüştüm tesisi avusturya kurmuş dediler ilgilenmediler. Bende kendi başımın çaresine baktım.

Trafonun AG sindede kompanzasyon var diyorsunuz, o kompanzasyonu devre dışı bıraktınızmı hiç, o durumda kapasitifiniz ne oluyor?

Evet sn. dinamik ben filtre kısmındaki bir kaç kondansatörü devre dışı bırakmadan önce sistem sürekli kapasitif etki gösteriyordu yaklaşık faz başına 7-8 kVAR civarında idi yanılmıyorsam , sistem o kadar dengesizki kabinlerin boş yada dolu olmasına göre şebekeden çekilen reaktif akımlar saniyeler mertebesinde değişiyor ama çok şükür o değişimleri yakalayacak şekilde bir sistem kurduk, benim merak ettiğim konu siemens gerçekten güzel bir iş çıkarmış zaten türkiyede böyle bir tesisin otomasyonunu kuran birileri olmadığından elin avusturyalıları gelmiş kurmuş ama bu şekilde kapasitif etki gösteren filtreyi nasıl olurda hesap ederken yanlış hesaplamışlar yada sistem kurulduktan sonra hiç mi ölçüm yapmamışlar, belki bu yabancılar fazla mesai yapmamak için geldiler sistemi kurdular çalıştırdılar sonra da kaçtılar

Filtre nedir?
Pasif filtre nedir?
Aktif filtre nedir?
Pasif filtre ve Aktif filtre arasındaki farklar?
Filtre devrelerinin kullanım alanları?
selam arkadaşlar bi ödevim varda bu soruların cevaplarını bilen yada bulabileceğim bi yer hakkında bilgisi olan varsa paylaşabilir mi?
şimdiden teşekkür ediyorum

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri