Paratoner

okan uzun

Üye
Beyler merhaba paratoner yapmak istiyorum elektrikçiyim ama mesleği yapmadığımdan bilgilerim eski köy çok YILDIRIM çekiyor tesisatım geçen cuma ciddi hasar gördü paratoner yapacam ama nasıl olacak yardımcı olacak birisi var mı ? Numaram ***

Moderatör tarafında düzenlendi:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Beyler merhaba paratoner yapmak istiyorum elektrikçiyim ama mesleği yapmadığımdan bilgilerim eski köy çok YILDIRIM çekiyor tesisatım geçen cuma ciddi hasar gördü paratoner yapacam ama nasıl olacak yardımcı olacak birisi var mı ? Numaram 05534855502
Yıldırım veya şimşek sizin evinize geldiğinden emin misiniz elektrik tellerine veya direklerine düşmüş olabilir.Elektrik tesisatınız da yüksek voltajdan dolayı hasar oluştuysa paratoner bunu engellemez Parafudr kullanmanız gerekir en iyi yöntem ise parafudr ve paratoneri birlikte kullanmak ve evinizin çatısı dahil bütün metal kısımlarını topraklamak bu toprakları birleştirip evin çevresine çakacağınız topraklama çubukları ile topraklamak ama bu topraklama göz kararı ile yapılmaz meger denen topraklama direnci ölçülen cihazlarla ölçerek toprak dirincinin standartlarda olup olmadığı ölçülmeli ve gerekiyorsa toprak direncini düşürmek için özel kimyasallar veya bir kaç tane daha topraklama çubuğu çakılıp bir birine bağlanarak toprak direnci düşürülmeli
Eğer böyle yapılmazsa misal diyorum evinzin etrafındaki toprak çakıllı taşlı ve toprak direnci çok yüksekse yapılacak paratoner ve parafudr işlemleri hiç bir işe yaramayacaktır!

Teşekkürler beyler kamera direği vardı direk ona düştü YILDIRIM allahtan fazla tesisatta hasar yok elektronik çihazlar gitti sadece kendi yapacağımız iş değil mi dersiniz

SAMİ bey siz biraz anlıyorsunuz galiba benim futbol sahası kadar yerim var köyde ahşap kamera direğine YILDIRIM düştü ve elektronik bütün malzemeleri yaktı bana maliyeti tam ne olur bu alanı korumak için

Herbir ünitenin koruma çapı 200 ( itibari 180 ) mt. dir.Konacak paratöner,en yüksek noktadan 5 mt. daha yüksek ( başlık ) olmak şartiyle,100 mt. yarı çaplı daire içerisindeki yapıları koruyacak demektir.Bu çapı geçiyor ise,ikinci bir uca ihtiyaç vardır.Paratönerin sağlıklı görev yapabilmesi için ise topraklama direncinin 10 ohm dan küçük olması zorunludur.Ayrıca,bu saha içerisindeki zayıf / kuvvetli akım devreleri içinde sekonder koruma cihazları ile tekrar korunma yapılması gerekir.İniş iletkeni 10-15 mt. için,asgari 3500 tl ( kaliteli ürün ) dir.

Anladım peki uç değişimi diye bişey duydum Yıldırım’dan sonra

Forum istatistikleri

Konular
128,188
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri