paralel port seviyesini 3.5 V den 5 V yapma

PC817 lerden başka yerlere bakın.
5us 200.000 puls demektir.
1/16 microstepde 200 adım motorda 3000 devirden fazlaya denk gelir.
817 ler 80kHz lere kadar sorunsuz çalışır.
Daha hızlı oyuncaklar var.
Ucuz pahalı sürücülerin girişindeki optolar genelde 4N25 dir.
Daha hızlı derseniz 6N25
Daha derseniz , nanosaniyelerle çalışanları var...

HCPL-4503
TLP708
SFH87XX ...

--
7414 ve opto beslemesi için , pc den en kolayı , pc usb per ~~500mA
Geçen başka bir başlıkda yazıldı.
İlk ve en dandik gibi gözüken kartda , giriş /çıkış tarafında , beslemede , şasede pin header ile ayrılabiliyor ki doğrusu bu.

Pek çok forumu uzun süredir dolaşırım.
Söz konusu TB6560 kartları kullanıpda paralel portum hasar gördü diyene rastlamadım.
Lakin bu risk hep var ve tedbiri elden bırakmamak lazım.
Besleme arızalarında oluşabilecek aşırı gerilimlerin (36V gibi) paralel portta hasar ihtimali düşüktür.
7414 griş çıkış mos dizayları ve geçirebileceği max akımlar sınırlıdır.
Ayrıca girişlerde 330-390 Ohm gibi dirençlerin işi zaten sınırlamadır...

Son düzenleme:
Benimde aynı sorunum olduğunu düşünerekten bu bölüme yazmayı uygun gördüm
elimdeki malzemeler:
4 ad strep HY200 2240 0240 AC04 MAX84V 2.4 AMP
1ad 4 akis TB6560ah mavi renkte sürücü kart
4 akis el kumanda 4 akis display gösterge
mach3 ve kablosu
24 v 15 amp power
sistem montajlı topraklamalar vb yapılık. motorlar el kumandası ile çok iyi çalışıyorlar fakat mach3/mach2 ile program gönderdiğimde motorlar çalışmıyor sadece uğraşırken 1-2 kez çalıştırabildim oda motorlar zayıf dönüp örneğin Z ekse X eksen çalışırken Y çalışmıyor. mach3 tab tuşunla açtığımız manuel kullanım menüsünden kullanırkende bazen 1 motor bazen 2 motor çalıştırabiliyorum
pin değerlerinde değişiklik yaparak bazen 3motoru çalıştırabiyorum oda programı açıp kapattığımda tekrar motorlar çalışmaz hale geliyor
kısaca sitede bir bölümde okuduğum kadarı ile mach3 mavi kartları uyumlu çalışmadığı yazılmış ama lakin o yazıyı okumadan yukarıdaki malzemeleri almış bulundum.
motor bağlantı pin şöyle X16-1/Y14-7/ Z3-6/ A9-8 diğer menüler hepsi kapalı en iyi hali bu şekilde çalışıyor.denirse
yukarıdaki verdiğiniz bilgileri uygulamaya geçmeden,acaba mach3 den başka ayar yapmam gereken yerler olabilirmi?
sizlerin kadar elk. bilgim olmadığı için örneğin pc817 leri düz bağlasam bunu nasıl yapmam gerekir yada kazım ustamın bahsettiği hızlı opto lardan alsam sorunum çözülebilirmi? veya paralel port sinyalini güçlendiren bir devre satılırmı
yardımcı olacak ustaların şimdiden ellerinden öperim
saygılar

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler