Paralel port kontrol devresi sorunu

seco_

Paylaşımcı üye
devreyi yaptım paralel porttan 5 v verince uln2003 çıkışındaki 5v değeri 0,50 oluyor fakat anlamdığım röleyi nasıl bağlıyacağım ?

1. Bacaktan 5v verdiginde 16. bacaga rölenin A1 ucunun bağlayacaksın A2 ucunuada kaç volt röle bağlıyorsan güç kaynağının + voltajını vereceksin buradaki ipucu ve mantık şu.

Paralel portun gnd uçları ile Entegreyi beslediğin (-) ve Güç kaynağının (-) uçlarının köprülenmiş olması gerekmekte. Köprülemezsen Rölen çekmeyecektir.

güç kaynağının + ve- uçlarını değiştirdim Uln2003 patladı. dediğiniz gibi yaptım ULN2003ün 10.. 16. bacaklarındaki 5 v paralel protun 2-8. bacaklarından 5 v verilince gnd oluyor. yani rölenin bir bacağına 12 v diğer bacağına uln2003 ü mü bağlayacağım ?

up Up up Up

Merhaba,

Yukarıda mesaj 3 de yazdıklarınız doğrudur...

Kafanı karıştıran konu ise normalde biz rölenin bir ucunu Gnd yi veririz. Diğer ucu ise sürücü devresinden gelen out ucuna veririz.

Fakat ULN2003 kullanılan bu devrede ULN2003 ün yapısı gereği girişlerine uygulanan Pozitif ( +5V ) değer ile ( common ucu 8.pinin negatif (Gnd ) olmasından dolayı ) çıkışdan Pozitiften ( +12V dan ), negatife ( Gnd ye ) doğru düşen bir gerilim elde ederiz. Buda bir ucu +12V da olan rölemizin enerjilenmesine ( çekmesine ) neden olur.

Aslında ben yerinizde olsam UDN2981 ile yapılmış bir devre kullanırım...

Yanıtınız için Teşekkürler UDN2981'e bakacağım

teşekkürler..

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
450,000
Son üye
ozproje46

Yeni konular

Geri