Dinamik Mikrofon Preamp Devresi Sorunu

Sagucu

Üye
İyi günler, ses kartımın pasif girişine dinamik mikrofonumu güçlendirerek bağlamak istiyorum. Usb çıkışından aldığım 5 voltluk akımla bir ön güçlendirme devresi gerçekleştirmek istedim. Devrenin şeması aşağıda. Devreyi yaptım ancak duyduğum tek ses bilgisayarın usb çıkışından gelen dip gürültüsüydü. Mikrofon girişine piezo mikrofon da denedim ancak hiçbir şekilde çıkıştan bir ses sinyali alamıyorum. Sizce buradaki sorun nedir? Teşekkürler.
devre.png

İyi günler, ses kartımın pasif girişine dinamik mikrofonumu güçlendirerek bağlamak istiyorum. Usb çıkışından aldığım 5 voltluk akımla bir ön güçlendirme devresi gerçekleştirmek istedim. Devrenin şeması aşağıda. Devreyi yaptım ancak duyduğum tek ses bilgisayarın usb çıkışından gelen dip gürültüsüydü. Mikrofon girişine piezo mikrofon da denedim ancak hiçbir şekilde çıkıştan bir ses sinyali alamıyorum. Sizce buradaki sorun nedir? Teşekkürler.Ekli dosyayı görüntüle 103535
Devre hatalı. BC 547 nin Coll. ucuyla, +5v arası bir direnç MUTLAKA bulunmalı. Bu durum transistörün arızalanmasına yol açar. Bir yük direnci olmak zorunda.

Benim şahsi tavsiyem: Op-Amp li bir devreye yoğunlaşmaniz ve beslemeyi temiz bir güç kaynağı üzerinden sağlamanız(pil gibi mesela).

Anladım, peki ne kadarlık bir direnç önerirsiniz? Şu anda transistörümün yandığı sizce kesin mi?
Devre hatalı. BC 547 nin Coll. ucuyla, +5v arası bir direnç MUTLAKA bulunmalı. Bu durum transistörün arızalanmasına yol açar. Bir yük direnci olmak zorunda.

Benim şahsi tavsiyem: Op-Amp li bir devreye yoğunlaşmaniz ve beslemeyi temiz bir güç kaynağı üzerinden sağlamanız(pil gibi mesela).
Anladım, peki ne kadarlık bir direnç önerirsiniz? Şu anda transistörümün yandığı sizce kesin mi?

Olcmedigim bir devre üzerinde "su parça bozuk gibi tahminde bulunamam. DENEME AMACLİ OLARAK, 1k ila 4,7 k ohm arası bir değerde direnc kullanabilirsiniz. Dikkat! Bu hesaplanmış bir değer değildir.

Olcmedigim bir devre üzerinde "su parça bozuk gibi tahminde bulunamam. DENEME AMACLİ OLARAK, 1k ila 4,7 k ohm arası bir değerde direnc kullanabilirsiniz. Dikkat! Bu hesaplanmış bir değer değildir.
Transistörü ölçtüm , pozitif probu Beyz ucuna, negatif ucunu E ve C uçlarına dokundurdum. İki uçta 890 Ohm civarı rakam okudum. Sanırım bu da transistörün sağlam olduğunu gösteriyor. Benim tahminim Transistörü tetiklemeye yetecek bir sinyal Beyz ucunda gerçekleşmediği için anahtarlama yapılamıyor. Bu devreyi daha önce piezo mikrofonla Pc girişinde denemiştim ve çalışmıştı. Orada pc mikrofonundan gelen akım bu devreyi besliyordu. Şimdi dışarıdan besleme yapınca çalışmadı. Yük direnci konusunda haklısınız. Kafamda sorular halen var.

"Elektronik Genel" konu başlığı altındaki "elektronik parça saglamlik kontrolü" ( en üstte sabitlenmiş topik) ilgili bölümlerini okuyunuz.

Transistörü ölçtüm , pozitif probu Beyz ucuna, negatif ucunu E ve C uçlarına dokundurdum. İki uçta 890 Ohm civarı rakam okudum. Sanırım bu da transistörün sağlam olduğunu gösteriyor. Benim tahminim Transistörü tetiklemeye yetecek bir sinyal Beyz ucunda gerçekleşmediği için anahtarlama yapılamıyor. Bu devreyi daha önce piezo mikrofonla Pc girişinde denemiştim ve çalışmıştı. Orada pc mikrofonundan gelen akım bu devreyi besliyordu. Şimdi dışarıdan besleme yapınca çalışmadı. Yük direnci konusunda haklısınız. Kafamda sorular halen var.

Koyacağın direncin değeri direnc uçlarında besleme voltajının (devrede 5 volt) yarısı kadar değerde olmalı.
Herhangi bir direnc koyup R1 direncini ayarlı yaparakda ayarlayabilirsin.
Ayarlı direnç değişiminde oynama olmuyorsa transistor bozuktur. Yada emiter ile kolektörü karıştırmış olabilirsin.
Emiter ile beys arası zener diyot gibi ters voltajı düşük olur kollektöre göre.
https://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/2894/MOTOROLA/BC547B.html

Son düzenleme:
Koyacağın direncin değeri direnc uçlarında besleme voltajının (devrede 5 volt) yarısı kadar değerde olmalı.
Herhangi bir direnc koyup R1 direncini ayarlı yaparakda ayarlayabilirsin.
Ayarlı direnç değişiminde oynama olmuyorsa transistor bozuktur. Yada emiter ile kolektörü karıştırmış olabilirsin.
Emiter ile beys arası zener diyot gibi ters voltajı düşük olur kollektöre göre.
https://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/2894/MOTOROLA/BC547B.html
Yok hocam ben bu işin içinden çıkamadım, bu kadar basit bir devre neden çalışmadı anlayamadım. Transistörü ölçüyorum, diğer satın aldığım yeni transistörlerle aynı değerleri veriyor. Yanmış olsa bambaşka değerler alırdım. Emiter ile kolektör aynen fotoğraftaki gibi, datasheet ile aynı.

Ekli dosyalar

• a563605e-d2c4-4aa4-8f8f-f06f23919218.jpg
    a563605e-d2c4-4aa4-8f8f-f06f23919218.jpg
    142.8 KB · Görüntüleme: 5
Basit bir dinamik mikrofonu bu gibi basit devrelerle çalıştıramazsınız.
Dinamik mikrofonların karakteristik empedansı 200-600 ohm gibidir. Bu denli düşük bir direnci basit bir transistör girişine bağladığınızda önce o transistörün girişinin kısa devre gibi davranacağını bilmelisiniz.
Teknik olarak giriş kısa devre olmasa da, esasen transistör giriş direncine göre bir nevi kısa devre gibidir. Üstelik devrenin çıkışı da normal değildir.
Bir dinamik mikrofon en ilkel ekipmanlardan olsa da, bazen bu gibi ilkel ekipmanlar bazı ilkel ekipmanlarla mükemmel uyumlu çalışabilmektedir.
En ideal ilkel ekipman ise bir transformatördür. Yani bildiğimiz trafo.
Ne yazık ki mikrofonlar için üretilmiş trafolar oldukça pahalı ve bulunması zordur.
https://www.jensen-transformers.com/wp-content/uploads/2014/08/jt-13k7-a.pdf
Fiyatı 101$ imiş. :D Bence normal.
https://www.cs1.net/products/jensen_transformers/JT-13K7-ATB.htm
Bu trafonun girişine dinamik mikrofon bağlanır ve çıkışı PC mikrofon girişine irtibatlanırsa Oldukça düşük gürültü ile 13db den fazla kazanç elde edilebilir.

Elbette bu gibi ürünler pahalıdır. Ancak acemi birisinin benzer şekilde başka bir uygulama yapabilmesi de mümkündür.
https://www.perpaotomasyon.com/urun/2va-2x6vac-acik-tip-trafo
Dönüştürme oranı doğrultusunca 10 katı kazanç ile tercih edilirse, 20db kazanç olacaktır ki oldukça yüksek demektir. Bunun için de trafonun 110V girişli 12V çıkışlı olanından temin etmek gerekmektedir.
12V sargısına doğrudan dinamik mikrofon bağlanırsa 110V sargısından alınacak kazanç 20db ye yakın olacaktır. 110V sargısının empedansı yüksek olduğu için de PC mikrofon girişine uyumlu demektir. Sadece araya bir adet 1uF kaliteli kondansatör bağlanması yeterlidir.

Basit bir dinamik mikrofonu bu gibi basit devrelerle çalıştıramazsınız.
Dinamik mikrofonların karakteristik empedansı 200-600 ohm gibidir. Bu denli düşük bir direnci basit bir transistör girişine bağladığınızda önce o transistörün girişinin kısa devre gibi davranacağını bilmelisiniz.
Teknik olarak giriş kısa devre olmasa da, esasen transistör giriş direncine göre bir nevi kısa devre gibidir. Üstelik devrenin çıkışı da normal değildir.
Bir dinamik mikrofon en ilkel ekipmanlardan olsa da, bazen bu gibi ilkel ekipmanlar bazı ilkel ekipmanlarla mükemmel uyumlu çalışabilmektedir.
En ideal ilkel ekipman ise bir transformatördür. Yani bildiğimiz trafo.
Ne yazık ki mikrofonlar için üretilmiş trafolar oldukça pahalı ve bulunması zordur.
https://www.jensen-transformers.com/wp-content/uploads/2014/08/jt-13k7-a.pdf
Fiyatı 101$ imiş. :D Bence normal.
https://www.cs1.net/products/jensen_transformers/JT-13K7-ATB.htm
Bu trafonun girişine dinamik mikrofon bağlanır ve çıkışı PC mikrofon girişine irtibatlanırsa Oldukça düşük gürültü ile 13db den fazla kazanç elde edilebilir.

Elbette bu gibi ürünler pahalıdır. Ancak acemi birisinin benzer şekilde başka bir uygulama yapabilmesi de mümkündür.
https://www.perpaotomasyon.com/urun/2va-2x6vac-acik-tip-trafo
Dönüştürme oranı doğrultusunca 10 katı kazanç ile tercih edilirse, 20db kazanç olacaktır ki oldukça yüksek demektir. Bunun için de trafonun 110V girişli 12V çıkışlı olanından temin etmek gerekmektedir.
12V sargısına doğrudan dinamik mikrofon bağlanırsa 110V sargısından alınacak kazanç 20db ye yakın olacaktır. 110V sargısının empedansı yüksek olduğu için de PC mikrofon girişine uyumlu demektir. Sadece araya bir adet 1uF kaliteli kondansatör bağlanması yeterlidir.
Ben paylaştığım bu devreyi daha önce bilgisayarımın aktif mikrofon girişinden dinamik mikrofonla başarıyla çalıştırdım. Şu an tek farkı dışardan 5v alarak ses kartımda kullanabilmek. Daha önce başarılı olan bir devrenin şu anda çalışmaması beni düşündürüyor. Sıkıntı burada. Ayrıca girişe dinamik mikrofon yerine piezo mikrofon bağladım yine en ufak sinyal belirtisi alamadım.

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,193
Kullanıcılar
449,968
Son üye
ibrahimkalebayir38@gmail.

Yeni konular

Geri