Paralel bağlı akülerde güneş paneli ile şarj

dolumu şu şekilde düşün üç tane kova olarak düşün. sen orta kovayı su ile dolduruyorsun. orta kova dolduktan sonra yanlardaki kovalara akmaya başlıyor.
İşin mantığı bu şekilde.
Peki 3 aküden de şarj kontrol cihazına ayrı kablolar çeksem. Sonuç değişir mi?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
değişir. hepsine ayrı ayrı şarja bağlarsan sonuç istediğin gibi olur.

değişir. hepsine ayrı ayrı şarja bağlarsan sonuç istediğin gibi olur.
Şöyle ifade edeyim. 3 aküden de ayrı ayrı kablo çekip 3+ 3- olarak birleştireceğim. Ve en son yine tek kablo şeklinde kontrol cihazına bağlayacağım. Sonuç benim istediğim gibi mi olur yoksa bir şey değişmez mi?

Şöyle ifade edeyim. 3 aküden de ayrı ayrı kablo çekip 3+ 3- olarak birleştireceğim. Ve en son yine tek kablo şeklinde kontrol cihazına bağlayacağım. Sonuç benim istediğim gibi mi olur yoksa bir şey değişmez mi?
sonuç değişir. sizin istediğiniz gibi olur.

10/1 şarj kuralına uymuyor. Aküler arasındaki parça kablolar şarj cihazından gelenle aynı kesit ve özellikte mıdır? Paralel olduğuna göre tüketim yani çıkış da aynı değil mi? Orta sağ akü diye tanımlarınız sadece kafa karıştırıyor burada. Akü şarjı ve paralel akü hakkında forumda yeterince konu var onları okuyunuz bilginizi arttiriniz.

10/1 şarj kuralına uymuyor. Aküler arasındaki parça kablolar şarj cihazından gelenle aynı kesit ve özellikte mıdır? Paralel olduğuna göre tüketim yani çıkış da aynı değil mi? Orta sağ akü diye tanımlarınız sadece kafa karıştırıyor burada. Akü şarjı ve paralel akü hakkında forumda yeterince konu var onları okuyunuz bilginizi arttiriniz.
Forumdaki çoğu konuyu okuduğuma emin olabilirsiniz. 10/1 kuralına uymuyor demişsiniz ama paralel bağlı oldukları için toplam amper değerinin 10/1ine göre şarj vermem sorun olmaması lazım diye biliyorum. Kullanılan tüm kablolar eşit kalınlıkta. Benim sorunum şarj esnasında ilk akünün voltajı 1. 0 volt kadar daha yüksek oluyor. Șarj akımı 2-2.5 amperken bile durum bu şekilde.

Selam arkadaşlar;
yeni bir konu açmak yerine buradan sormak istedim..
Sahip olduğum bağ evimde 275 watt 3 adet+150 watt 2 adet panelim ve 2 volt hücreler halinde 12 adet traksiyonel akü gruplarım var.. 275 watt paneller 24 v çıkışlı olmasına rağmen tam sinüs invertörüm 12 v girişli olduğundan; 2 volt hücreler halinde 12 adet traksiyonel akü kendi aralarında 6 şar adetlik grup olarak seri bağlı. Ayrıca 2 grup olarak da paralel bağlı. Kullandığım şarj kontrol cihazım aküleri 12 volt olarak görmekte ve şarj etmekte..
İşte kafama takılan soru burada başlıyor? 24 volt çıkışlı panellerimle şarj aleti kullanarak 12 volt aküleri şarj etmek panellerden elde edilecek şarj akımı açısından kayıplara yol açar mı? Sistemi 24 e çevirmek bana ne avantaj sağlar?
IMG_20190924_114454.jpg

IMG_20181208_140810.jpg

Son düzenleme:
24 volta çevirdiğinizde
10 lamba yakabiliyorsanız
20 lamba yakarsınız
güç artar yani.

Forum istatistikleri

Konular
128,196
Kullanıcılar
449,974