Pano seçimi ve bakır hesabı nasıl yapılmalı

ALPXEK

Üye
A rkadaşlar Merhabalar

Sizlerden den eksik oldugum bazı hususlarda yardım istiycektim degerli vaktinizi meşgul edicegim için şimdiden affınıza sıgınıyorum

1-Özellikle keşif yaparken pano seçimini neye göre yapıyoruz yani kesitini neye göre giriyoruz bunu hesaplamanın pratik bir yolu varmıdır

2-bakır baranın kg nasıl hesaplıyoruz

Şimdiden çok teşekkür edrim

iyi çalışmalar hepinize

Moderatör tarafında düzenlendi:
keşifden kastınız endüstriel tesismidir endüstriel tesis ise toplam çalışan ekipmanların kw veya akım bilgileri göz önüne alınır ve daha sonra motor ve besleme yapılacak yerlerin sayısına göre toplam pano göz adedi tespit edilir daha sonrada kablo uzunlukları ve kw bilgilerinden kablo kesitleri hesaplanır

Gcu= 8,9 gr/cm3 (sağbit değer.)

Scu= iletkenin kesiti mm2 (siz bara kullanacağınız için baranın mm2 cinsinden alanını bulacaksınız.)

L= iletkenin boyu m (formülde metre cinsinden yerine koyulacak.)

Gtcu= Gcu . Scu . L ( Çıkan sonuç gıram olacaktır daha sonra kilograma çevirebilirsiniz.

Bu formül bakır kablolarda kullanılır fakat baranın alanını mm2 alarak doğru hesaplayabilirsen çıkan sonuç doğru olacaktır.

Son düzenleme:
Sayın Erdi001 VE Sayın Oonur

Öncelikle sizlere gönülden teşekkür ederim kısa bir süre içerisinde cevap yazdıgınız vaktinizi ayırdıgınız için sonsuz minnettarım

Sayın Erdi001 keşifte tesisin ne oldugunu sormuşsunuz...aslında işin gerçegini söylemek gerekirse keşif olayına yaklaşık 2 yıl dır uzak kaldım öncesindede çok iyi bir deneyim olmadı alt yapım yeterince oturmadı şimdi işe gireli 2 hafta oldu elektrik mahal listelerinin keşfini yapıyorum tabi eksiklerim daha çok yeni hemen hemen çogu şeyi oturttum ama işte kullanılan pano seçimlerini anlamıyorum yani bunun tecrübeyle müttasıp oldugunu biliyorum ama en azından bunun bir uygulama süreci yada pratik yolunu bilmek gerekiyo diye düşünüyorum siz degerli üyelerden bu konuda 0 düzeyde oldugumu kabul edrek yardım talep ediyorum

şimdiden çok teşekkür edrim

İyi çALIŞMALAR

öğrenmeye çalıştığım bir konu var. biliyorsunuz bara seçim tablosunda çıplak bara ve boyalı bara ile ilgili değerler var ve boyalı baranın çıplak baraya göre akım taşıma kapasitesi daha yüksek. yani barayı izole ederseniz akım taşıma kapasitesi artar. sorum ise PVC veya makaroni kaplı bara ile boyalı bara arasında akım taşıma kapasitesi olarak ne fark var. hangisi daha fazla akım taşır...
şimdiden teşekkür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,269
Kullanıcılar
450,088
Son üye
220808043so

Yeni konular

Geri