Pano içi kablaj

kesınlıkle yaptıgınız ıse bılgınıze tecrubenıze saygım sonsuz sayet bana bıraz garıp geldı saygılarımla

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Biz IEC standartlarına uymak zorundayız ve onlara uymazsak hiç bir avrupa ülkesine mal satamayız. Şöyle düşünün çalıştığım firmada ayda 300 pano kablolaması yapılıyor ve bunların 250 si yurt dışına çıkıyor ve kablolamalar benim sizlere söylediğim renklerde yapılıyor. Aynı zamanda italyan malı loadcell ler kullanıyoruz onlarda + kahve - beyaz canlı uç yeşil olarak geliyor endüktif sensörlerde fransız ve onlar da da + mavi - kavhe canlı uç siyah geliyor.

Söylediğim ayda 300 pano sadece kaldırma panosu bunlara ek olarak 300 tane de köprü panosu yapılıyor ki buda ayda 600 pano eder. Kablolama renkleri de aynıdır. Özel işleri bu toplam pano sayısına katmıyorum.

DC 24v + Mavi - Mavi üzeri beyaz çizgili Tüm kesitlerde
AC 24v faz Kahve nötr beyaz Tüm kesitlerde
AC 220v Faz kırmızı Nötr Kırmız üstü beyaz çizgi Tüm kesitlerde
AC 380v Siyah Tüm kesitlerde
Zayıf akım Analog + Mor yedek turuncu - beyaz

DC 24v + Mavi - Mavi üzeri beyaz çizgili Tüm kesitlerde
AC 24v faz Kahve nötr beyaz Tüm kesitlerde
AC 220v Faz kırmızı Nötr Kırmız üstü beyaz çizgi Tüm kesitlerde
AC 380v Siyah Tüm kesitlerde
Zayıf akım Analog + Mor yedek turuncu - beyaz
Bu kablo renkleri nerenin normuna göre esas alınmış hiç görmedim bu kablo renklerinin kullanıldığı bir pano

Cemal uçkan beyin dediği doğru ama analog giriş çıkışlar iöşn blandajlı kabloları kahve beyaz yeşil normunu kulkanıyorum

Analog giriş çıkış için blandajlı kablo standardı olan kahve yeşil beyaz kullanılmalıdır

Forum istatistikleri

Konular
128,254
Kullanıcılar
450,075
Son üye
oodak

Yeni konular

Geri