Pano içi kablaj

cmlsnkl

Üye
Arkadaşlar kokay gelsin makina otomasyon panolarında
Pano içi kablaj ın renk standardı varmıdır
Dünya standardı var ise benimle paylaşırmısınıZ
Şimdiden teşekkür ederim

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
pano içindeki ekipmanlar için renk standardı var mı bilmiyorum ama , ana besleme hattında rst-n bağlarken siyah kahve gri mavi sıralamasını kullanıyorduk ya o kahve siyah gri mavi olarak değiştirildi .

bir de topraklama sarı-yeşil olacak

Son düzenleme:
+24 volt +kahverengı - mavı olacak sekılde yapılır
+12volt +kırmızı - sıyah olacak sekılde yapaılır
380 volt kabloları sıyah yapılır
220 volt sıyah ustu kırmızı yapılır
nötur mavı olmalıdır

yanlsısım varsa lutfen dıer arkdaslar duzeltsınler

Siemens ve alman normu tüm sinyal kablolarını +24v.. vs.. mavi yapıyormuş sadece güç siyah.. 110v kırmızı vs vs?

valla 100 den fazla pano yaptım alman fransızların projelerınde yer alan panoda yaptım hepsınde busekılde ıdı

Valla bende senede 250 pano yapıyorum desem Alman normlarına göre DC+ Mavi DC- kavhe AC 24V Kırmızı AC 0V Beyaz Güç devreside Siyah yapıyoruz ek olarak hemen hemen her yaptığım pano yurt dışına gidiyor ve hiç bu renk bizim normlarımıza uymaz yeniden yapın diyen ve geri gönderen olmadı.

abi sen hıc 24 volt sensor kullanmadınmı kablo renklerı nelerdır kahve rengıyı eksıyemeı bagladın

Bu durum biraz da ulkelerin hangi standartlari kullandigi ile alakali .cunku iec standarti her yerde ayni ama ulkeler farkli standart kullaniyorsa farkli renkte olabiliyor .ben korelilerle calismistim.bazi kablolar oradan geliyordu.bizim kablo renkleri siyah kahve gri iken onlarin beyaz yesil kirmizi mi oyle biseydi

abi sen hıc 24 volt sensor kullanmadınmı kablo renklerı nelerdır kahve rengıyı eksıyemeı bagladın
Bu mesajınızı yazdıklarıma karşı attıysanız tabiki binlerce kere 24 V Pnp sensör kullandım. Haklısınız renkleri farklılık göstermekte ama firmam CE belgesine tam anlamı ile sahip ve sürekli denetim altındayız yani renk konusunda bizde hata olamaz.

Arkadaşlar hepinizin tecrübesine ayrı ayrı saygı duyuyorum ama inanın neler neler var

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,921
Son üye
TursuBidonu

Yeni konular

Geri