Panel ve akü hesabı

Bir solar panel daha sipariş verdim, 40 watt yalnız voltaj ve amper değerleri biraz farklı sorun olur mu? Ayrıca elimdeki şarj kontrol cihazı şöyle bir şey yapıyor, aküyü bağlayıp B2 modunu seçiyorum, Float voltajı yani yüzer voltajı 13.7 ayarlı zaten bunda bir sorun yok yalnız kullanım kılavuzunda B2 modunda jel akülerin dengeleme voltajı 14.2 gösteriyor ama cihaz 14.4 voltaj ile şarj ediyor. Ayrıca cihazın voltajı 14.4 ise ampül simgesi olan çıkış voltajı da aynı oluyor, 13.15 ise yine aynı.Cihaz sağlam mı?
Sanırım Mavi PWM şarj cihazından kullanıyorsunuz. (bende de aynısı var.)
14,4 V'e kadar şarj ediyor. Bu cihazda maksimum v yi akü tipine göre cihaz kendi belirliyor.
  • Mümkünse aynı watt aynı marka ve aynı batch olması gerekir. Paralel ve seri bağlamaya göre farklı sonuçlar olur. Şurada örneklerle açıklama yapılmış.
  • Bu cihaz akü v'sini yüke aynen veriyor bir sorun yok. (kullandığınız yükün bu aralığı desteklediğinden emin olun)
  • Kullandığınız akünün datasheet'inden maksimum v'yi kontrol edin. (benimkinde 15,6 ya şarj edebilirsiniz diyor)
Küçük bir not: akü bağlantısını kestiğinizde ayarları hatırlamıyor. Tekrar değiştirmeyi unutmayın.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Sanırım Mavi PWM şarj cihazından kullanıyorsunuz. (bende de aynısı var.)
14,4 V'e kadar şarj ediyor. Bu cihazda maksimum v yi akü tipine göre cihaz kendi belirliyor.
  • Bu cihaz akü v'sini yüke aynen veriyor bir sorun yok. (kullandığınız yükün bu aralığı desteklediğinden emin olun)
  • Kullandığınız akünün datasheet'inden maksimum v'yi kontrol edin. (benimkinde 15,6 ya şarj edebilirsiniz diyor)
Küçük bir not: akü bağlantısını kestiğinizde ayarları hatırlamıyor. Tekrar değiştirmeyi unutmayın.
Cevabınız için teşekkürler, evet mavi olan var. Akü dolduğunda 14.4 voltajını sürekli gösteriyor. Float voltajını 13.7 ayarladım ama gösterdiğini hiç görmedim. Önerdiğiniz cihaz var mı?

Cevabınız için teşekkürler, evet mavi olan var. Akü dolduğunda 14.4 voltajını sürekli gösteriyor. Float voltajını 13.7 ayarladım ama gösterdiğini hiç görmedim. Önerdiğiniz cihaz var mı?
gösterdiğini hiç görmedim- Yük bağlarsanız düşer.

Yüksek özellikli MPPT cihazlar var. Ama 4-5 katı para vermeye değer mi sorun?
Panel watt'ı ve yükünüzü hesaplayarak.
Ben hobi olarak kullanıyorum.
Örnek olması açısından:
  • 50W MC perc panel + 10A PWM şarj cihazı + 12v20A jel akü

Yukarıdaki sistemle
  • güneş doğduktandan 2 saat sonra - güneş batmadan 2 saat önceye kadar
  • laptop+ 5m RGB led ışığı
akü V 12,80 altına düşmeden kullanabiliyorum. (Hava bulutlu değilse ;) )

mppt cihazlar içinde fanlı, fansız, veri takipli pek çok cihaz var.
Ucuz mppt'den uzak durun.

örnek
325 tl ye 100A olduğunu iddia eden solar charge contoller.

Ekli dosyalar

• 10698042769458.jpg
    10698042769458.jpg
    22.5 KB · Görüntüleme: 8
@occuplus Şunu demek istedim. Cihaz 14.4 voltajını gösteriyor ve panelden aküye giden çubuk sabit sürekli, bu dolduğu anlamına mı geliyor? Yanlışım varsa düzeltin lütfen. Dolduysa float voltajı yani yüzer voltajı 13.7 e gelmesi gerekmez mi? Dengeleme voltajı 14.2 voltajını da görmedim.Ben de hobi olarak uğraşıyorum ama jel akünün zarar görmesini istemem. Piyasada sahte olan mavi cihazlar fazla. Orijinal olduğunu düşündüğünüz bir satıcı var mı?

Son düzenleme:
Şarj kontrol cihazı hakkında merak ettiğim sorunun cevabını alamadım. Cihaz 14.4 e kadar şarj ediyor ve dolunca sürekli bu voltajı gösteriyor bunu anladım. Float voltaj 13.7 ayarladığım halde aküler dolduktan sonra neden 13.7 voltaja getirmiyor ve 14.4 voltaj sabit kalıyor. Bu voltajda sürekli kalması iyi bir şey mi? Teşekkür ederim.

O voltajda bir iki saat kalması gerekiyor. Takip edin. Sonra düşmesi lazım. Sürekli orada kalırsa iyi değil tabi.

Evet dediğiniz gibi sürekli aynı voltaj gözüküyor. Bu bana normal gelmedi. Tavsiye edebileceğiniz cihaz var mıdır?

Nasıl bir sisteminiz var, aküler paneller?

2 adet 40 Watt panel ve 2 adet paralel bağlı 12 volt 20 amper jel akü Sn. Silvestir

Aküleri akşam kullaniyorsaniz, yani doldur boşalt yapılıyorsa sıkıntı olmaz. Zaten bir günde aküler anca dolar. Ama günlerce 14.4 de kalma ihtimali oluyorsa en kolayı kapatmanız. Bu şarj cihazları uyduruk, bende de var kenara attım. Acil durum için tutuyorum.

Aküler 13.6 voltta beklerken artık birkac yuz miliamper çekiyor. Bu cihaz onu modüle edemez. Akü üzerinde yük olsa o zaman 13.6 ya indirebilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,184
Kullanıcılar
449,955
Son üye
seggzsy

Yeni konular

Geri