pıc devrede garip durum

sn dodo4132 birde com 1.2.3.4 bunları dene belki yanlış com ile iş yapmaya çalışıyoruz

sn abuzettin20 açıklama için saolasın ben öyle biliyodum
ama anlamadığım programlama kartına taktığınızda kod okunuyorsa kod korumanın ne işlevi kalıyor o zaman

hayır kod okunmaz ama yeniden silindikten sonra (ki pic silineceği için) pic tekrar kullanılabilinir. adı üstünde kod koruma sadece kodu okumalara karşı korur.

bunun yanında pic i programlayıcıdan söküp ayarlar menüsünde donanım kontrolü var ordan etiketli çıkışları işaretleyerek bir ölçü aleti ya da led tarzı (seri direçli) bir yöntemle çıkışlar geliyormu kontrol edebilirsin. sadece MCLR ucuna 12,5v - 13v arası bir gerilim gelmesi lazım.

dodo4132;
diğer foruma bir göz at.

diğer forumdan kastınızı anlıyamadım hocam

arkadaşlar yardımlarınızdan ötürü hepinize teşekkür ederim. problemim çözüldü. yeni pic entegre alarak sorunu hallettim.
bu arada abuzettin20 arkadaşın düzeltmiş olduğu hex dosyası çalışıyor. yardımları için ayrıca kendisine teşekkür ederim.

Merhaba arkadaşım senin devrende bence en önemli yapman gerekli şeyler şunlar köprü diyot ile trafo çıkış gerilimini doğrultacaksın sonra 100mf kondansatör yerine 25V2200mF kondansatör koymalısın ve sonunda 7805 ile regüle ettikden sonra 7805 in çıkış ucu ile şase arasına 100nf bir kondansatör koyup pic li devreye vermelisin aslında trafonun 12V olması 7805 in aşırı ısınmasına neden olacaktır ama soğutucu vs bağladın mı sorun ortadan kalkar
Bütün bunları yaptıktan sonra o dediğin arızaya neden olacak bir tek olay var o da MCLR pini bu pini 10 k değerinde bir direnç ile vdd yani +5v a bağlayacaksın direncin mclr pinine giren ucundan da bir buton bağlayıp butonun diğer ucunu şaseye yani vss ye bağlayacaksın sonuç normalde buton basılı değil iken mclr pinine direnç üzerinden +5v gerilim gelecek butona basınca mclr pini direk şase olarak reset görevi görecek
Ve son olarak da bişey eklemek istiyorum eğer devrede kullandığın pic 16f877 ise malum adcon1 registerine 7 yükleyeceksin ki dijital çalışsın ama kullandığın pic eğer 18f452 ise iş burada tamamen değişiyor onunda adcon1 registerine 7 yükleyeceksin ama 18f452 de portb.5 pinini 10k bir direnç ile şaseye çekmessen yane pull-down yapmassan bu durum ile karşılaşman kesinlikle beklenen bir durumdur yane 18f452 kullanıyor isen mutlaka ama mutlaka portb.5 pinini bir direnç ile şaseye çekmeni öneririm haricinde oslatör seçiminde ise ic-progra 4 mhz osilatör için xt seçeneğini seçip işlemine devam edebilirsin
Eğer devrende pic18f452 kullanıyorsan arkadaşım bu konuda beni bilgilendir özel mesajla filan ben gerekli detayları paylaşmakdan gurur duyarım
başarılar...

18f452 de portb.5 pinini 10k bir direnç ile şaseye çekmessen yane pull-down yapmassan bu durum ile karşılaşman kesinlikle beklenen bir durumdur

ustam sanırım bir yanlışlık var bu uç Pull-up yapılır ve hemen hemen bizim kullandığımız çoğu seride (16F628, 16F84, 16F876, 16F877, 18F252, 18F452,..vb) mevcuttur. bunuda sebebi (T0CKI girişinin open-collector özellikte olmasıdır) pin olarakta RA.4 tür.

bahsi geçen pic lerin pdf leri incelenirse görülecektir.

sn abuzettin20 asm kodları varsa gönderebilir misiniz
teşekkürler

asm kodu varsa bu picproje.com yazısı değişebiliyormu?

valla demo sürüm değişiyorsa neden olmasın ama şu asm hala gelmedi bi bakalım

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,980
Son üye
shield325

Yeni konular

Geri