pıc devrede garip durum

dodo4132

Üye
Arkadaşlar pic de tuhaf bir durum var. aşağıdaki devreyi yaptım. baya bir uğraştım ve kontrolkalemi sitesindeki arkadaşların yardımlarıyla sonunda lcd ekrana görüntü geldi. Şimdi çok entarasan bir durum var. elektronik karta elimi değdirdiğimde çalışıyor ekrana yazılar geliyor, elimi çekersem yazılar donuyor. elimi değdirdiğimde lcd yazılarda biraz tuhaflık oluyor (karakter değişimi) fakat elimi devreden çektiğimde lcd ekranda kareler oluşuyor donuyor devre reset atıyor. bu neden olabilir.

sn. dodo4132

Kurmuş olduğunuz devre ve bu tarz devreler en ufak omaj değişikliklerine tepki gösteren devrelerdir.Gerek entegrenin özelliği olsun gerekse entegrenin çalışması için gerekli frekansı üreten kristal olsun hassas devre elemanlarıdır.Bu yüzden elinizden kaynaklanan omaj farkını bile göz önünde bulundurup bundan etkilenebilir.

Bu yüzden devrenizdeki kristali yenisi ile değiştirin ve devre kontrolünüzü tekrar yapınız.Arıza tespitinizi yukarıda yazdıklarımı göz önünde bulundurarak yaparsanız yalnış bir tarafa yönlenmezsiniz ve hatayı daha kolay bulabilirsiniz.

Kolay Gelsin...
Saygılarımla...

mclr direncinin değerini düşür. boştaki ayarları eksi ucuna bağla.

Programlama esnasında kristal ayarı yanlış olabilir.
Şema üzerinden bakarsak daha sağlıklı olur aslında.

söylediklerinizi yaptım ama yine aynı değişiklik olmadı. pici programlarken kristal seçimi yapmakmı gerekiyor

evet.programlama esnasında XT seçeneğini işaretle.20 Mhz kullansaydın "yüksek frekans" benzeri bir seçeneği seçmen gerekirdi.
dodo4132 ' Alıntı:
söylediklerinizi yaptım ama yine aynı değişiklik olmadı. pici programlarken kristal seçimi yapmakmı gerekiyor

kullandığım 4mhz. deniyorum şimdi inşallah olur

fakat ıcprog da programlama sırasında mhz ile alakalı birşey bulamadım ben nereden seçmek gerekki onu

Sağ tarafta Oscillator başlığı altında XT seçeneği var.
dodo4132 ' Alıntı:
fakat ıcprog da programlama sırasında mhz ile alakalı birşey bulamadım ben nereden seçmek gerekki onu

dodo4132 ' Alıntı:
sn dodo4132 kristal osilatörlerin frekansına göre değil osilatör tipine göre yani rc mi xt mi yoksa hs mi olacak onu belirler xt yi seçtiğinizde kristal osilatör (sizin kullandığınız osc tipi) olur

Forum istatistikleri

Konular
128,200
Kullanıcılar
449,982
Son üye
admik

Yeni konular

Geri