Otomatik Mod

durceylan

Paylaşımcı üye
Arkadaşlar, sizce hangi rölenin otomatik modu "gerçek ihtiyaca bir kaç hamlede gerekli kondansatörü otomatik olarak devreye alma özelliği" sağlıklı olarak çalışmaktadır?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
https://www.kontrolkalemi.com/forum..._kompanzasyon_video_goruntuleri-t29893.0.html

bu videoları seyr ettikten sonra hele bu yazıyı okuduktan sonra;

Alıntı;
tense rolenin sisteme mudahale algoritması cok ilginc , hem akan gucleri hem birikmis enerjıleri goz onune alıyor ona gore bir optımum deger belirliyor , ayrıca sistemden akan guclere birikmis enerjılere bakıp girilen end ve kap hedef degerlerini kendi iç algoritmasında yine kullanıcının istedigi hedefleri tutturmak için otomatik olarak degestiriyor yani bir nevi geri beslemeli olarak calısıyor , ayrıca birbirine cok yakın kademeleri esit sayılarda kullanıyor boylece kontakların daha az aşınmasını temin etmeye calışıyor , ayrıca sistemin 24 saatlik guc analizini noktasal olarak cizip kllanıcının sistem için en uygun, hem aksam hem gunduz veya degisik peryodlardaki davranıslarınada cevap verecek kondansator secimini yapmasını saglıyor , ayrıca cevap surasi 400 ms kadar inebiliyor , eger aynı kademe den uc veya dort tane baglarsanız punto makinelerinde bile kullanabilirsiniz,cunku bir grup kon bosalırken diger aynı degerdeki hazır grubu devreye alabilir , ayrıca cok ilginc bir ozelligide cihazın hem kapasitif hem enduktif kompanzasyon yapabilmesi cihaz bırakın sistemi biri enduktif digeri kapasitif iki farklı fazı bile aynı anda kompanze edebiliyor

cevap süresi 400Ms hatta geçen konuştum 200Ms kadar inebiliriz dediler. benim piyasadan izlenimlerim bunlar

İlginç.Kontaktörleri eskitmesi dışında,bir kondansatör boşken diğerini devreye alması fikri hoşuma gitti.
Soru 1-indüktif kompanzasyondan kasıt nedir?2 fazı kapasitif,3. fazı indüktif nasıl kompanze ediyor.
soru 2-bu aletten piyasada bulabilir miyiz? Yani çalıştığım elektrik firmasından alabilir miyim?zira beğenmezsem değiştirmek isterim.

Cevap süresi 400ms'den kastınız, mevcut ihtiyaç doğduktan 400ms sonra mı kondansatörü veya reaktörü devreye alıyor?

Sn.m-usta-fa ,normal bildiğimiz kondansatörler kullanarak yaptığımız kompanzasyon indüktif bölgedeki akımı omik akıma yaklaştırmak amaçlı olduğundan indüktif kompanzasyondur.Bir de alıcıları kapasitif bölgede akım çeken işletmelerde,reaktörler kullanılarak kapasitif bölgedeki akımı omik akıma yaklaştırmak için yapılan kompanzasyon vardır.Buna da kapasitif kompanzasyon denilebilir.Endüktif ve kapasitif karakteristiğin karışık olduğu işletmelerde Tense röleyi kullanarak çözüm bulabilirsiniz.Bu durumda kademeleri oluştururken kondansatörlerin yanı sıra reaktörlere de yer vermeniz gerekiyor.12+7+7+...+7 şeklinde kademe artırılabiliyor.
forum arkadaşımız sayın günerdr Tense üreticisidir.Firma ismi gruparge mutlaka satıcıları vardır.Sizin alışvwriş yaptığınız firmada da satılıyor olabileceği gibi satılmıyor da olabilir.Çünkü mevcut onlarca röleden kaç çeşidi firmanızda bulunuyor acaba.Beğenmezseniz güner hocanın geri alacağına eminim.

Bu tense yi herkes tavsiye etmeye başladı.Alıp takacağım bundan valla.çok merak ettim bunu.Ben kael ve entes kullanıyorum bi de bunu kullanacağım.Bunun kataloğu olan arkadaşım varsa,paylaşırsa sevinirim.Önce incelemek lazım tabi.

12 Marka ve 22 Çeşit Reaktif Güç Kontrol Rölesinin Kullanma Klavuzu (22.02.2008) « 1 2 »
bu başlık altında gençarkadaş ın paylaşımından faydalanabilirsiniz.YA da gruparge sitesini ziyaret ediniz.

tknsyn ' Alıntı:
Sn.m-usta-fa ,normal bildiğimiz kondansatörler kullanarak yaptığımız kompanzasyon indüktif bölgedeki akımı omik akıma yaklaştırmak amaçlı olduğundan indüktif kompanzasyondur.Bir de alıcıları kapasitif bölgede akım çeken işletmelerde,reaktörler kullanılarak kapasitif bölgedeki akımı omik akıma yaklaştırmak için yapılan kompanzasyon vardır.Buna da kapasitif kompanzasyon denilebilir.Endüktif ve kapasitif karakteristiğin karışık olduğu işletmelerde Tense röleyi kullanarak çözüm bulabilirsiniz.Bu durumda kademeleri oluştururken kondansatörlerin yanı sıra reaktörlere de yer vermeniz gerekiyor.12+7+7+...+7 şeklinde kademe artırılabiliyor.
forum arkadaşımız sayın günerdr Tense üreticisidir.Firma ismi gruparge mutlaka satıcıları vardır.Sizin alışvwriş yaptığınız firmada da satılıyor olabileceği gibi satılmıyor da olabilir.Çünkü mevcut onlarca röleden kaç çeşidi firmanızda bulunuyor acaba.Beğenmezseniz güner hocanın geri alacağına eminim.
güner hoca ile irtibata geçtim.Teşekkür ederim.Reaktör var zaten.Bu da aslında sorunun bir parçası.Tek fazlı reaktör olmadığı için tek fazlı kompanzasyon yapamıyorum.Bu konuda verebileceğiniz bir tavsiye varsa gözümü dört açıp okur ve çok teşekkür ederim.

Sn.m-usta-fa,tek fazlı reaktörde bulunuyor genelde sipariş üzerine imal ediyorlar.Elektra,Ergun,Elkima firmalarından,tek fazlı reaktör için şahsen kendim teklif almıştım . 3 fazlı reaktörün ortafazını boş bırakarak tek fazlı olarak kullanabilirsiniz.Kapasitenin düşeceğini hesaba katınız.Birde reaktörlerin çok pahalı olduğunu hatırlatmak isterim.kolay gelsin.

Biz reaktörleri erguna yaptırmıştık.bunlar özel yapım.Standart frekansta değil yani.Orta fazı boş bırakıp sağ ve soldakini ayrı ayrı tek fazlı olarak mı kullanıyoruz?yani bir reaktörle 2 tane tek fazlı reaktör mi elde etmiş oluyoruz?Parasını başkası karşılayacağı için çok bir önemi yok :)
Bu bilgileriniz için çok teşekkür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,203
Kullanıcılar
449,983
Son üye
ardaxsm

Yeni konular

Geri