Multimetre Tavsiyesi.Aneng Marka.

UNI-T bir tık daha iyi diyebilirim. Amatör elektronikçiler için başlangıç seviyesinde herhangi bir multimetrenin yeterli olduğunu düşünüyorum. Belli bir tecrübe edindikten sonra daha kaliteli ,hassas ölçüm yapabilen üst seviye multimetrelere geçiş yapabilirsiniz.

Ekli dosyayı görüntüle 101523
Bugün işyerindeki arızalı bir UNI-T ölçü aletini tamire göndermek için internetten yetkili servis baktım . Resmi sitedeki telefonu çevirince K..... O..... firması çıktı . Şaşırdım kaldım . Neyse dedim konuşalım bakalım . Meramımı anlattım , karşı taraftan gelen cevap çok bomba . Kimden aldıysanız onunla muhatap olacaksınız . Beyefendi zaten ben dedim yetkili servis arıyorum muhatap olmak için . Cevap : Yetkili servis yok . Dedim eyvallah hayırlı günler . Artık kararı siz verin .
Aynen başıma geldi . https://www.sikayetvar.com/uni-t-turkiye/uni-t-turkiye-uni-t-teknik-servis-bulamama

Bugün işyerindeki arızalı bir UNI-T ölçü aletini tamire göndermek için internetten yetkili servis baktım . Resmi sitedeki telefonu çevirince K..... O..... firması çıktı . Şaşırdım kaldım . Neyse dedim konuşalım bakalım . Meramımı anlattım , karşı taraftan gelen cevap çok bomba . Kimden aldıysanız onunla muhatap olacaksınız . Beyefendi zaten ben dedim yetkili servis arıyorum muhatap olmak için . Cevap : Yetkili servis yok . Dedim eyvallah hayırlı günler . Artık kararı siz verin .
Aynen başıma geldi . https://www.sikayetvar.com/uni-t-turkiye/uni-t-turkiye-uni-t-teknik-servis-bulamama
Şuanda benzer bir durum yaşıyorum. Normalde stanley termoslar ömür boyu garantilidir. Meğer A..1 de satılanlarda garanti yokmuş. Arızalanınca muhatap bulamıyorsun. Ülkeye getiren firmanın sadece adı var ne telefonu ne adresi yazıyor. Resmi distribütörü arıyorsun ürünü biz getirmemişiz destek veremeyiz cevabını veriyorlar. Aynı durum ülkeye resmi distribütor dışında getirilmiş olan fluke cihazlarda da var.​

ürün tedariki için bi kaç defa yazılı ve sözlü muhatap olmuşluğum var, olmaz olsaydım.

@fgencal Derdim garanti kapsamında tamir falan da değil. Kamu işyerlerinde yetkili servise tamir yaptırma süreci daha hızlı işliyor. Yoksa gönderir bir yere tamir yaptırırız. Ama piyasayı bu kadar istila etmiş bir ürünün yetkili servisinin olmaması çok tuhaf .
ürün tedariki için bi kaç defa yazılı ve sözlü muhatap olmuşluğum var, olmaz olsaydım.
@ORHAN Bilgi_2023 Orhan abi çözer mi acaba bu işi ?

Son bir cevap bulamadıgım soruyuda ekleyeyim.
MErcimek kondansatör denilen ve sanırım en düşük deger olarak pf degerlerde olan bu devre elemanlarını ölçer mi bu aralık :
Capacitance (F)2.000nF?2.000mF

Hatta bu kondansatörleri asagıdaki modeller ölçer mi diye sorsam daha net olur sanıyorum?

ANENG M118A
Uni-T UT33D+

---------------------------------------------------------------------
Birde gözüme çarpan birşey var,cevaplarsanız memnun olurum.
Bu fotografta ki multimetre syacında deger aralıkları yok,sadece devre elemanları ve voltaj vs için ana baslıklar mevcut.
Bu şu anlama mı gelmekte,bu cihaz yarı otomatiktir,ilgili ölçüm başlıgında hangi aralıkları ölçebiliyorsa devre elemanını tanıyıp o skala arasında otomatik ölçüm yapar.

Yani şu degerden düşüktür yada büyüktür diyerek uygun deger aralıgklarında tek tek deneme geregi kalmadan ölçüm mü yapabilmekte?

Ekli dosyalar

• unit-ut-33a-600v-dijital-multimetre-181-430x400.jpg
    unit-ut-33a-600v-dijital-multimetre-181-430x400.jpg
    27.2 KB · Görüntüleme: 4
Son bir cevap bulamadıgım soruyuda ekleyeyim.
MErcimek kondansatör denilen ve sanırım en düşük deger olarak pf degerlerde olan bu devre elemanlarını ölçer mi bu aralık :
Capacitance (F)2.000nF?2.000mF

Hatta bu kondansatörleri asagıdaki modeller ölçer mi diye sorsam daha net olur sanıyorum?

ANENG M118A
Uni-T UT33D+

---------------------------------------------------------------------
Birde gözüme çarpan birşey var,cevaplarsanız memnun olurum.
Bu fotografta ki multimetre syacında deger aralıkları yok,sadece devre elemanları ve voltaj vs için ana baslıklar mevcut.
Bu şu anlama mı gelmekte,bu cihaz yarı otomatiktir,ilgili ölçüm başlıgında hangi aralıkları ölçebiliyorsa devre elemanını tanıyıp o skala arasında otomatik ölçüm yapar.

Yani şu degerden düşüktür yada büyüktür diyerek uygun deger aralıgklarında tek tek deneme geregi kalmadan ölçüm mü yapabilmekte?
sadece bir ölçü aletinden her şeyi beklemek birazcık şey oluyor. onun için yan destek ölçü aletlerinden yardım almakta hiç bir sakınca görmüyorum.. alttaki gibi bir zımbırtı bir çok naneyi oldukça iyi ölçüyor ve fikir sahibi yapıyor. ben ölçüm yaparken dijitalde çuvalladığımda analog cihazla bakarım, yine kafam basmazsa bu nane ile teyit ederim. iki tane dijitalin biri kapasitör metre idi sağlam ölçtüğü kapasitörü bununla arızalı olduğunu gördüm. bu yüzden tek cihaza bu kadar yüklenmek doğru değil.
1695982491100.png

sadece bir ölçü aletinden her şeyi beklemek birazcık şey oluyor. onun için yan destek ölçü aletlerinden yardım almakta hiç bir sakınca görmüyorum.. alttaki gibi bir zımbırtı bir çok naneyi oldukça iyi ölçüyor ve fikir sahibi yapıyor. ben ölçüm yaparken dijitalde çuvalladığımda analog cihazla bakarım, yine kafam basmazsa bu nane ile teyit ederim. iki tane dijitalin biri kapasitör metre idi sağlam ölçtüğü kapasitörü bununla arızalı olduğunu gördüm. bu yüzden tek cihaza bu kadar yüklenmek doğru değil.
Ekli dosyayı görüntüle 101666
80'li yılların devre elemanları bugünkilerden farklı bildigim kadarıyla.
O dönem ki kasetçalar vb. cihaz devrelerindeki
Ekli dosyayı görüntüle 101666
Youtube'de bir takım videolarda buzzer ile kontrol ediyorlar basitçe.Doluyor boşalıyor ve 1 rakamında sabit kalıyor.
Kısacası,saglam yada degil diyebilse yeterlidir benim için.
Fakat sizin tecrübe ettiginiz ise daha vahim bir tablo.

Kafam karmakarışık oldu dogrusu ve hala multimetre olarak neyi alabilecegime karar veremedim :)

80'li yılların devre elemanları bugünkilerden farklı bildigim kadarıyla.
O dönem ki kasetçalar vb. cihaz devrelerindeki

Youtube'de bir takım videolarda buzzer ile kontrol ediyorlar basitçe.Doluyor boşalıyor ve 1 rakamında sabit kalıyor.
Kısacası,saglam yada degil diyebilse yeterlidir benim için.
Fakat sizin tecrübe ettiginiz ise daha vahim bir tablo.

Kafam karmakarışık oldu dogrusu ve hala multimetre olarak neyi alabilecegime karar veremedim :)
ben sana youtube deki videolardan bir nane göstermiyorum. adam gibi çalışan ve doğrulaması en yüksek cihazı gösteriyorum. buradaki ustaların hepsi bir yerlerde hatalı ölçüm yapmıştır. bir direncin bir ayağını sökmeden yaptığın ölçümün doğruluğu her zaman tartışılır. hiç bir kondanstör yerinde ölçülmez, dışarı alırsın ölçersin. eğer ölçüm tekniklerini tam bilmiyorsan, bu işi yapmasan da olur. teknoloji oldukça ilerledi artık herşey smd bu yüzden daha dikkatli olmak zorundayız. devrenin çalışma prensibini ve çalışma ve besleme durumunu bilmeden ne tamir yapabilirsin nede devre tasarlıyabilirsin. ha bu arada ben üç tane aletle ölçüm yapıyorsam ve size göre acemiysem, sizin görüşünüzdür. hiç bir şey demen. saygı duyarım. o videolardan onlarcasını izledim ve bir elektronik bilmeyen tamirci olarak hiç birini yapmayı denemedim. benim bildiğim ölçü aletleri analog ve dijital avometre, kapasitör metre, pens ampermetre, bir adı her neyse resimdeki esr metre. bir de akkor flaman lambayı unutmayalım.
edit: dijital akü testerim var onu unutmuşum.

ben sana youtube deki videolardan bir nane göstermiyorum. adam gibi çalışan ve doğrulaması en yüksek cihazı gösteriyorum. buradaki ustaların hepsi bir yerlerde hatalı ölçüm yapmıştır. bir direncin bir ayağını sökmeden yaptığın ölçümün doğruluğu her zaman tartışılır. hiç bir kondanstör yerinde ölçülmez, dışarı alırsın ölçersin. eğer ölçüm tekniklerini tam bilmiyorsan, bu işi yapmasan da olur. teknoloji oldukça ilerledi artık herşey smd bu yüzden daha dikkatli olmak zorundayız. devrenin çalışma prensibini ve çalışma ve besleme durumunu bilmeden ne tamir yapabilirsin nede devre tasarlıyabilirsin. ha bu arada ben üç tane aletle ölçüm yapıyorsam ve size göre acemiysem, sizin görüşünüzdür. hiç bir şey demen. saygı duyarım. o videolardan onlarcasını izledim ve bir elektronik bilmeyen tamirci olarak hiç birini yapmayı denemedim. benim bildiğim ölçü aletleri analog ve dijital avometre, kapasitör metre, pens ampermetre, bir adı her neyse resimdeki esr metre. bir de akkor flaman lambayı unutmayalım.
edit: dijital akü testerim var onu unutmuşum.
Siz yazdıklarım farklı mana cıkartmışsınız.
Vahim derken,benim düşündügüm kadar basit degil aksine cok daha zor bir kapasitör ölçüm meselesi oldugunu kastettmiştim.
Sizi degerlendirmek vs amacı ve manası yok cümlemde.

Youtube sadece bir örnekti ve o yöntem dogru ise siz ne dersiniz demeye getirmekti cümlenin amacı.
Neyse fazla uzatmayayım artık ,çünkü konu bilgilendirme vasfından cıkıp başka yerlere gitti.

Kendim bir marka ve modele karar verip satın alacagım.
Konunun özü kimse tarafından anlaşılmadı tuhaf olan o.

Siz yazdıklarım farklı mana cıkartmışsınız.
Vahim derken,benim düşündügüm kadar basit degil aksine cok daha zor bir kapasitör ölçüm meselesi oldugunu kastettmiştim.
Sizi degerlendirmek vs amacı ve manası yok cümlemde.

Youtube sadece bir örnekti ve o yöntem dogru ise siz ne dersiniz demeye getirmekti cümlenin amacı.
Neyse fazla uzatmayayım artık ,çünkü konu bilgilendirme vasfından cıkıp başka yerlere gitti.

Kendim bir marka ve modele karar verip satın alacagım.
Konunun özü kimse tarafından anlaşılmadı tuhaf olan o.
bak güzel insan, bir tek aletten birden çok fazla özellik beklemek, olmaz değil olur ama her aletin kendine özgü yetenekleri vardır. bir tek aletten herşeyi beklersen yarı yolda kalırsın çünkü bir yerde tıkanır. hadi alkolümdeki kan miktarı düştü desem de. her alet kendi işini yapmalı. yani çok hassas ölçüm yapmak istiyorsan o işin aletini kullanmakta fayda vardır. bazı durumlarda 0,001 değer bile fark ettirir. yani çoklu ölçüm cihazlarında her zaman hata payını hesap etmek gerekir. doğru değer için doğru içeriğe sahip olan aletleri/cihazları kullanman gerekir.. markaya fazla takılma. her ucuz kalitesiz her marka kalite değildir. iş yaptığın işte sana en iyi hizmet verendir. burada şu marka bu marka demiyorum. sana en iyi kullanım kolaylığı veren alet iyidir. bazı testlerde akkor lamba herşeyden daha iyi fikir verir. bu göz aşinalığıdır. hani parlaklık süresi gibi. yani etiket bazen hiç bir şeydir. bunu sadece zaman içinde öğrenirsin. benim veya başka bir ustanın şu marka iyi bu marka iyi demesinden önce tecrübe en iyi ölçü aletidir.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,981
Son üye
Muhammeddt

Yeni konular

Geri