Otomatik akü şarj devresi sorunu

Ayrıca laboratuvar tipi gerilim ve akım ayarlı güç kaynakları aynı zamanda ideal akü şarj cihazlarıdır.
Biraz pahalı ama çok işlevli olarak kullanabilirsin.

selam, kolay gelsin.
ben de acemi bir montajcı olarak bir kaç kelime yazmak istiyorum. ( benim de korhan sökmen devreleri ile ilgim var) bahsi geçen devre bana biraz zor geldiğinden daha basit devreyi tercih ettim. Akü Şarj Aleti devre çalıştı, şu anda akü şarjında kullanıyorum.
benim de iki devrede sorunum oldu. birincisi Otomatik Sintine Pompası bu devre, görebildiğim kadarıyla 12 v. role bağlantısını tam olarak yapamadığım için devreyi çalıştıramadım.
diğer devre ise Desülfatör yine aküler ile ilgili. bu devre de maalesef yandı diyebilirim, malzemeyi tekrar aldım, yeniden yapmayı düşünüyorum. bir daha yanarsa yapmayacağım. 1 mH bobin yanmaya başladı.
diğer taraftan sormak istediğim bir devre var. Şönt Regulatör şönt regülatör devresi. metindeki açıklamayı iyice okudum, ancak şöyle birşey var devre aküye bağlı şarj ediyor veya otomatik olarak kesiyor. burada güneş panelinden gelen akım veya uçlar nereye bağlanacak, bunu anlayamadım.
bir diğer sorunlu devremiz ise güç kaynağı devresi. bu devremiz normal olarak çalıştı, ancak yapmış olduğum ölçümlerde en fazla 1,6 volt akım veriyor, ancak devrenin 20-25 volta kadar akım vermesi gerekiyor, zaten basit bir devre, birkaç kez kontrol ettim, pek hata göremedim. bu konuda da fikriniz varsa lütfen.
ilginize şimdiden çok teşekkür ederim. sevgilerimle, bülent

O sitedeki şarj cihazı devre şeması doğru ve gayet güzelde çalışıyor. Açıklamalarını iyi oku ve ona göre uygula. Delikli plakete yapmanda sorun yok ancak büyük olasılıkla bağlantılarında yanlışlık vardır. Bir iki yıl önce aynı devreyi areste çizsinler diye bir başlık açtım, ama maalesef proteusu iyi bilenler bile yardımcı olmadılar. Bende başka bir akü şarj cihazı yaptım 2 yıldır mükemmel çalışıyor.

O sitedeki şarj cihazı devre şeması doğru ve gayet güzelde çalışıyor. Açıklamalarını iyi oku ve ona göre uygula. Delikli plakete yapmanda sorun yok ancak büyük olasılıkla bağlantılarında yanlışlık vardır. Bir iki yıl önce aynı devreyi areste çizsinler diye bir başlık açtım, ama maalesef proteusu iyi bilenler bile yardımcı olmadılar. Bende başka bir akü şarj cihazı yaptım 2 yıldır mükemmel çalışıyor.

Proteus 8 de devreyi çizdim uzman arkadaşlar incelerse sevinirim incelendikten sonra yüklersiniz.Çünkü simülasyonda 5-6 v görünüyor.Belki biyerlerde hata yapmış olabilirim.Devrenin montajına geçmedim yakında onada başlarım hayırlısı.

Ekli dosyalar

• akü.rar
    37.7 KB · Görüntüleme: 34

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,975
Son üye
yamanelektronik2023

Yeni konular

Geri