12v Akü Şarj Devresi (otomatik şarj kesme ve şarj full göstergeli)

devrenin açıklaması:

devre 12 volt 12ah(amper/saat) ve 6 volt 4ah(amper/saat) aküleri şarj etmek için tasarlanmış basit bir doğrultmaç güç katı ve tampon kısmından oluşmakta devrenin çıkış gerilimini ayarlayan trimpotla akü voltuna göre ayar yapabilirsiniz.12 voltluk bir akü için çıkış gerilimini 13.8 volta ayarlamanız gerekmektedir.devrenin max çıkış akımı 600mA dir.buda bahsettiğim bu aküleri şarj etmek için yeterlidir zaten sağlıklı şarj yapabilmek için ve akünün içindeki saf asitli suyun kaynamasından oluşabilecek akü deformelerini önlemek için akü akımının 10 da 1 ini vermeniz gerekmektedir 6 volt 4ah bir akü için 4000/10=400mA dir.aynı zamanda devrede buffer amp.tampon bulunmaktadır akü gerilimi devre çıkışında verdiğiniz gerilimle aynı seviyeye geldiği zaman otamatik kesime giderek kademeli olarak çıkış gerilimini düşürür korumaya alır tampona geçtiğinde.mje3055 çıkış transistörü 10 amper 75 watt 60 volt çıkış verebilen bir transistördür yani devredeki 1n4007 diyotları kaldırıp yerine örneğin 5amper köprü diyot bağlayarak devreden 5 amper akım alabilirsiniz aynı zamanda transformatör watınıda max 75 watta kadar seçebilirsiniz çıkış gerilimi 60 volt olacak şekildede giriş gerilimini arttırabilirsiniz.kısacası devre 12 volt 60ah araba akülerinide şarj edebilir yalnız dediğim gibi 1n4007lerin kaldırılıp yerine 6 amper köprü diyot bağlamanız gerekli.devrede kesinlikle mje3055 kullanmalısınız forumlarda bd244 kullanmaya çalışanlar var mje3055 npn bd244 pnp bir transistör her ne kadar gerilim tersleyici olsada lm723. bd244 iş görmeyecektir.umarım faydalı olur sizler için çoğu kişi yana yakıla bu tarz devreleri arıyor özellikle 12 volt 60ah aküleri şarj etmek için.

Ekli dosyalar

• 06082008005.jpg
    06082008005.jpg
    476.8 KB · Görüntüleme: 593
  • 06082008007.jpg
    06082008007.jpg
    358.3 KB · Görüntüleme: 436
  • 06082008009.jpg
    06082008009.jpg
    477.1 KB · Görüntüleme: 406
  • aku_sarj_otomatik.rar
    1.3 MB · Görüntüleme: 1,159
arkadaşlar 12v 20 amper akü var elimde bu akuyu sarj edebilmem için ne gibi değişiklik yapmam lazım devrede ?

elindeki aküyü bununla sorunsuz şarj edebilirsin devre çıkışı zaten max 1.5 amper sanada 2 amper lazım sorun yok 13 14 saatte şarj eder akünü

Merhaba..
Ben bu devreyi yaptım sağlıklı lakin, buna ek olarak led load çıkışı nasıl verebiliriz acaba? Yani Şebeke var ken aküyü şarj edecek, akü dolduğunda şarjı durduracak. Burasını devre yapıyor ama bir çıkış daha olsun led oradan beslensin led elektrik kesildiğinde otomatik olarak aküden beslenmeye devam etsin ama elektrik varken aküden yemesin bu devreye nasıl bir ek yapmak gerekir acaba?

Merhaba..
Ben bu devreyi yaptım sağlıklı lakin, buna ek olarak led load çıkışı nasıl verebiliriz acaba? Yani şebeke var ken aküyü şarj edecek, akü dolduğunda şarjı durduracak. Burasını devre yapıyor ama bir çıkış daha olsun led oradan beslensin led elektrik kesildiğinde otomatik olarak aküden beslenmeye devam etsin ama elektrik varken aküden yemesin bu devreye nasıl bir ek yapmak gerekir acaba?
Şuna göz at https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/şerit-led-aydınlatma-ve-akü.90753/

123.jpgAkü Şarj.jpgAutomatic-LED-Emergency-Light-Modified.jpg

Verilen linkteki şemaya göre bir motor bağlantısı yaptım. Bendeki akü şarj devresine de load çıkışı için ares resmindeki gibi bir tr mi sürmem gerekiyor. Doğru olmuşmu acaba? Benim çizime göre yukarıda istemiş olduğum koşullar sağlanır mı sanki şebeke varken, hem şebekeden hem de aynı anda aküden besleniyormuş gibi geldi bana ?

Son düzenleme:
mje 3055 li halini 24 volt ac ile besleyebilirmiyiz ?

SEN BUNU YAP BENCE DEVRE AYNI AMA UFAK BİR DEĞİŞİKLİK VAR FARK EDERSİN :D

Ekli dosyalar

• 12V 7AH AKÜ ŞARJ-1.zip
    9.6 KB · Görüntüleme: 460
devrenin açıklaması:

devre 12 volt 12ah(amper/saat) ve 6 volt 4ah(amper/saat) aküleri şarj etmek için tasarlanmış basit bir doğrultmaç güç katı ve tampon kısmından oluşmakta devrenin çıkış gerilimini ayarlayan trimpotla akü voltuna göre ayar yapabilirsiniz.12 voltluk bir akü için çıkış gerilimini 13.8 volta ayarlamanız gerekmektedir.devrenin max çıkış akımı 600mA dir.buda bahsettiğim bu aküleri şarj etmek için yeterlidir zaten sağlıklı şarj yapabilmek için ve akünün içindeki saf asitli suyun kaynamasından oluşabilecek akü deformelerini önlemek için akü akımının 10 da 1 ini vermeniz gerekmektedir 6 volt 4ah bir akü için 4000/10=400mA dir.aynı zamanda devrede buffer amp.tampon bulunmaktadır akü gerilimi devre çıkışında verdiğiniz gerilimle aynı seviyeye geldiği zaman otamatik kesime giderek kademeli olarak çıkış gerilimini düşürür korumaya alır tampona geçtiğinde.mje3055 çıkış transistörü 10 amper 75 watt 60 volt çıkış verebilen bir transistördür yani devredeki 1n4007 diyotları kaldırıp yerine örneğin 5amper köprü diyot bağlayarak devreden 5 amper akım alabilirsiniz aynı zamanda transformatör watınıda max 75 watta kadar seçebilirsiniz çıkış gerilimi 60 volt olacak şekildede giriş gerilimini arttırabilirsiniz.kısacası devre 12 volt 60ah araba akülerinide şarj edebilir yalnız dediğim gibi 1n4007lerin kaldırılıp yerine 6 amper köprü diyot bağlamanız gerekli.devrede kesinlikle mje3055 kullanmalısınız forumlarda bd244 kullanmaya çalışanlar var mje3055 npn bd244 pnp bir transistör her ne kadar gerilim tersleyici olsada lm723. bd244 iş görmeyecektir.umarım faydalı olur sizler için çoğu kişi yana yakıla bu tarz devreleri arıyor özellikle 12 volt 60ah aküleri şarj etmek için.
selam herkese arkadaşım ben bu anlattığın devrenin hazırıı aldım ....5 kuruş etmez

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri