Otomasyon sektörünün geleceği hakkında?

baydusunen

Üye
Otomasyon PLC yazılım sektörünün geleceği Türkiye için sizce nereye gidiyor. Önümüzdeki yıllarda hangi bilgi birikimine sahip hangi konularda uzman insanlar veya sektörler daha iyi olacak? Hangi donanımlara sahip olmak bir ayrıcalıktır?(Makine otomasyonu-proses otomasyonu-robotik ya da başka başka konular her fikri dinlemek istiyorum)

Otomasyondan vazgeçilemez.
Otomasyon yine aynı otomasyon olarak kalacak. Pano, PLC, kurulum, sensörler, bağlantılar, mekanik vb...
Bulut teknolojisi halihazırda ileri sistemlerde kullanılıyor zaten.

Gün geleceeeekkk. (Bkz. TRT Seksenler dizisi: Basri)

Sistemi kodlama gelişecek. Programlama yakın gelecekte LADDER diyagramdan klasik programlamaya geçecek.

Otomasyondan vazgeçilemez.
Otomasyon yine aynı otomasyon olarak kalacak. Pano, PLC, kurulum, sensörler, bağlantılar, mekanik vb...
Bulut teknolojisi halihazırda ileri sistemlerde kullanılıyor zaten.

Gün geleceeeekkk. (Bkz. TRT Seksenler dizisi: Basri)

Sistemi kodlama gelişecek. Programlama yakın gelecekte LADDER diyagramdan klasik programlamaya geçecek.
Klasik programlamadan kastınız ST mi? Bulut teknolojisi nedir nasıl sistemlerde kullanılıyor örneğin Siemens üzerinde biraz açar mısınız?

Bulut için;
https://www.wago.com/tr/endustriyel-iot

Klasik programlama:

ST'de olabilir. Python, C++ gibi muhtemelen bunları temel alan ama endüstri sistemleri için optimize edilmiş yeni adda bir yazılım.

Codesys'in amacı farklı. Tek programı her PLCye uydurmak. Markaları ortak platformda buluşturmaya çalışıyor. Oysa siemens gibi dünya devleri buna ihtiyaç duymuyor. İhtiyaç nerede oluşacak? Yeni ürünlerin yetenekleri ve bu yeteneklere yönelik parametreler çoğalacak. Bu durumda bu yetenekleri kullanmaya ladder yeterli gelmeyecek. Ve her marka kendi arabirimini ve dilini oluşturacak.

Şu anki ladderde olduğu gibi. Hepsi ladder ama birinin ara birimi diğer markayı programlayamıyor.
İleri seviye bir komut diğerinde ya yok ya da farklı parametrelere sahip.

Birde PLC ilk çıktığında kaç otomasyoncu programlamaya hakimdi? Şimdi ise neredeyse ilkokulda kodlama öğretiliyor. İnsanlar buna hazır hale geldiğinde ladder bitecek, bitirilecek.

Peki dediğiniz sisteme Python c++ vs en yakın PLC markaları neler şu an? Var mı bu konuda gelişme gösteren firma? @huh

Sordunuz fikrimi söyledim. Benim ki bir tahmin, bir öngörü. Sihirli küreden bakarak kesin olacak demedim. Sektörde uzun yıllar yer alacaksanız sonucu görerek değerlendirirsiniz. İleride bir gün bu sohbeti hatırlayınca, "doğru söylemiş" ya da "iyi sallamış" dersiniz.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,963
Son üye
farukeem31

Yeni konular

Geri