Otomasyon, Yazılım ve Elektronikte Başarılı Olmanın Sırları...

otomasyon, yazılım ya da herhangi meslek diyelim...3-4 yıl zaten sabit bi yerde oldugunuzda oradaki hem sistemi hem çalışma prensibini biliyosunuz.merak ruh bence önemli degil.önemli olan kendini nasıl satabildiğin arkadaş.güzel konuşuyosan, pratik düşünebiliyosun ,ihtiyaca uygun çözümler üretebiliyosan, bi de patronun çevresinde dolaşıyosan süper bi çalışansındr.

:) İlginç bir bakış açısı ama bazı kısımlara katılmamak elde değil. Çalıştığınız şirketi çok iyi biliyorum ve çevrenizdeki insanlarda bahsettiğiniz şekilde yükselmediler. Merak önemli değil diyorsanız eğer satranç tahtasında yalnızca piyon olacaksınız. Yazıda anlatılmaya çalışılan vizyon şah olmaktı. Bahsettiklerinizi yaparak emekli olmak mümkün. Ancak piyon olarak. Bunun yanında yalnızca bu da yetmiyor asıl mesele hepsine birden sahip olabilmek. Ama neden patron olmaktansa patronun yanında dolaşan olasın ki?

ben bir elektrik öğretmeni olarak katılıyorum..Bilgiyi psylaşmıyoruz. Firmalar havalarda. Teknik elemanlar birbirinin ayağını kaydırma derdinde.Fabrikalarda iyi elektrikçiler şutlanır genelde yalakalık yapanlar demirbaş olur.Öğretmenlerimiz yeni sistemleri pek bilmiyor. Yüzde ellisi ilgisiz. Yüzde ellisi de (elek.öğrt.) ilgili ama okulunda değil plc,analog modül,pnömatik set vb.. kontaktör yok..Bulduğumuz malzemelerle ilgileniyoruz..Öğreniyoruz merak eden öğrenci yok.Hep saygısızlık artistlik.Bu şartlarda yine de birşeyler anlatabiliyorssak öğrenciye ne mutlu bize.Öğrenciyi staja yolluyoruz. Elektrikçi facebooktan çıkmıyor.Mesleğiyle ilgili hiçbir siteye dergiye bakmıyor ki öğrenciye örnek olsun.Yani neremiz doğru ki..Saygılar..

Mekatronik Mezunu olacam inşallah 1 ay sonra ama bazen düşünüyorum yanlış bölüme gelmişim diye bölümümü seviyorum otomasyonu seviyorum, araştırmayı, sürekli bir şeylerle uğraşmayı fakat bi çıkış yolu yok. Merak ediyorum bişeyler yapmak istiyorum geliştirmek istiyorum kafa bir tarafa gidiyo, imkan yok yokta yok işte, okul elindeki imkanları sunuyo ama yetersiz, benim plc'yi hayal edin diyen hocalarım vardı. Şimdi Pnömatiğe-Plcye-Yazılıma merakım var ama hiç bir firmada demiyo ki geliştirmek amaçlı öğrenci aranıyor diye, vermeden almak istiyo bizim milletimiz, ama zor işte...

Bu sene okul bitiyor inşallah, şu an bir otomasyon şirketinde part time olarak çalışıyorum. Öğrenme isteğim çok fazla inşallah bu istek bir şekilde kırılmaz.

Düşünün 2 yıl önce alman bir firmaya giderek Türkiyede bir fabrika kuruluyor. Neredeyse tüm cihazlar üretimden çoktan kaldırılmış cihazlar. Sizce bu normal mi? Otomasyon yenilikçi olmayı gerektirir. En basitinden s7-200 de istersen prof ol. ne oldu siemens bitirdi...

Ben de böyle bir şey kurmak istiyorum. Yani bir laboratuvar ortamı oluşturmak, meslek liselerine hatta mesleki eğitim merkezlerine dahi konferanslar vermek. Bunun için şöyle bir başlık açtım yardımlarınızı bekliyorum.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/mesleki-yardimlasma/60860-kurs-yeri-acmak.html

Bu konu hakkındaki düşünceleriniz? Bir kurs yeri açmaya kalksam ?
https://www.kontrolkalemi.com/forum/mesleki-yardimlasma/60860-kurs-yeri-acmak.html

hocam bu okullar neden para kazanamıyor, kendi bünyelerinde para basan bir atölye neden kuramıyorlar şaşıyorum,
meslek okullarını liseden farklı hale getirin, isteyen öğrenci mesai yaparak üretim ve tamir işleriyle okul atölyesinde para kazanabilecek ortam kurun, malzemeleri bulacak hiç para yoksa, her öğrenciyi fabrikalara gönderin, kendiniz de organize sanayi bölgelerine gidin, eskimiş kullanılmayan yedek parçaları isteyin. atölyeyi yavaş yavaş canlandırın..
küllerinizden dirilin, süpermen gibi gökten gelmeyin...
ben bir elektrik öğretmeni olarak katılıyorum..Bilgiyi psylaşmıyoruz. Firmalar havalarda. Teknik elemanlar birbirinin ayağını kaydırma derdinde.Fabrikalarda iyi elektrikçiler şutlanır genelde yalakalık yapanlar demirbaş olur.Öğretmenlerimiz yeni sistemleri pek bilmiyor. Yüzde ellisi ilgisiz. Yüzde ellisi de (elek.öğrt.) ilgili ama okulunda değil plc,analog modül,pnömatik set vb.. kontaktör yok..Bulduğumuz malzemelerle ilgileniyoruz..Öğreniyoruz merak eden öğrenci yok.Hep saygısızlık artistlik.Bu şartlarda yine de birşeyler anlatabiliyorssak öğrenciye ne mutlu bize.Öğrenciyi staja yolluyoruz. Elektrikçi facebooktan çıkmıyor.Mesleğiyle ilgili hiçbir siteye dergiye bakmıyor ki öğrenciye örnek olsun.Yani neremiz doğru ki..Saygılar..

BİRİ BANA SÖYLER Mİ?EEM 'DE EN ÇOK ARANAN BRANŞ HANGİSİ?

elinize ağzınıza sağlık abiler birşeyleri değiştirmenin vakti geldi de geçiyor

Sayın ''FLUKE'' (şanslı bey) çok güzel bir makale olmuş.

Cok dogru ve yerinde bir izlenim. Sebepler her ne olursa olsun merak edip arastirmaya ara vermemek lazim. Aldigi temel egitimi gelistirmek ve hayatini azda olsa bu sayede kolaylastirmak herkesin elinde olan bir gercek. Neden ögrenmedik veya ögrenmiyoruz icin istemedigimiz kadar maazeret gösterebiliriz ama asil maazeret neden ögrenmemiz gerekiyor degilmi? Hepimiz bu yakinmalar sikayetler son bulsun istiyoruz. O zaman herkes kendi capinda kendinisini bilgilendirmek ve gelistirmek zorunda öyleki icinde bulundugumuz medeniyet caginda yok olup gitmeyelelim yada hic kimse kimligimizden kurtulalim.

Forum istatistikleri

Konular
128,130
Kullanıcılar
449,847
Son üye
AhmetK06

Yeni konular

Geri