Ens9888

Üye
m2ZQPP.jpg
76Zloa.jpg
RnRWXa.jpg
gOR7nb.jpg
1J082Y.jpg
NZJzbQ.jpg
XPpaY0.jpg
Selamın aleyküm elimde 4 çıkış bir amfi vardı evde yatıyodu 600watt bu arada neyse evde kullanmayı düşündüm pc güç kaynağıyla deniyordum hoparlörü bağladım güç kaynağımı bağladım ses girişini bağladım verdim gücü ışığı yanıyordu ancak ses gelmiyordu ses kablosunun bozuk olacağını düşündüm sağa sola oynatayım dedim güç kaynağı kapandı neyse kapattım tekrar açtım tetiklemedi söktüm amfideki artı ucunu tekrar açtım tetikledi açıldı güç kaynağı ölçtüm 12 volt geliyodu yani güç kaynağı sağlamdı he bu arada anfi müzik çalmamasına rağmen kablolar çok ısınmıştı neyse tekrar artı ucu amfi nin girişine değdirdim tekrar kapandı acaba güç kaynağındamı sorun var diye düşündüm arabanın aküsüne bağladım kablolar ısındı ve içinden duman çıktı söktüm amfiui transistörleri inceledim giriş katındaki 4 transistörden birisi çatlamıştı transistörmüydü mosfetmi pek anlamam neyse çatlamıştı yani bo bozuk ona eminim kartın üzerinde yanık vb bişey yok ve çıkış mosfrtleride temiz görünüyo bu girişteki transistörün bozulmasına ney neden olabilir çıkış mosfeti yandığı için olabilirmi? Veya ney neden olabilir? Bu arada çıkışı kısa devre yaptırmış olabilirim bunun için olabilirmi?
Fotoğraflarını birkaç saat içinde yükleyeceğim şimdiden teşekkürler.

elektronikten anlamıyorsan dokunma ona anlayan bir tamirciye ver senin yapabilceğin bişey yok.

Oto amfilerin girişleri smps katına bağlanır.Muhtemelen amfi fazla yük çektiği için smpslerin mosfetlerini patlattı.Osiloskop olmadan pek bişey yapmak mümkün değil ama döküman paylaşırsan bir gözdden geçiririz.

Bu arada @by lent lent sonunda foruma geldim bu ilk mesajım gruba selamlar=))

Çıkışta hop.'lerin normal bağlantısı yerine bir kısa devre olduğunda çıkış empedansı (omajı) kısa devrelerde sıfır omaja çok yakın olduğundan, max. ses akımı bu amfi çıkış katından geçer, çıkış katını süren amfideki transistör, mosfet, vb. hangisi burada daha fazla zorlanır, aşırı ısınırsa, süre biraz uzunsa bunlar direk yanar. Bizzat bir hatayla (istemeden) kısa devre yaptırıp yakıp araba teybinin çıkış katındaki entegreleri (sağ ve sol) Karaköy (Perpa'dan) alıp değiştirmişdim çünkü. Lehim yaptıktan sonra bacakları kontrol ederken iyi kontrol etmek gereklidir, arada lehimli bir kısa devre kalmadığına çok dikkat etmen gerek, çünkü bu nedenle tekrar yanabilirler. Kolay gelsin.

Fotoğrafları yükledim hocam bi göz atarsanız iyi olur bu arada elektroniğe yeni başladım yeni derken 1 seneyi aşıyor bildiğiniz üzere elektronik iki kablonun birbirine bağlanması değil kırkbin çeşit inceliği var her neyse kısacası parça söküp takacak kadar ustayım fotoğraflara göz atıp yardımcı olursanız iyi olur şimdiden teşekkürler

zaten en baş belası markaymış roadson kurtul ondan zaten pcb kalitesi kötü işçilik kötü...

Sorun gayet acık gibi kısa devre var akü koruma devresi olmadığı için yakmış güç kaynağında koruma olduğundan kapandı tüm transistörleri ölç devre üstünde değil mosfetlerin ölçümü farklı olur amfi lehimlerde çatlak kısa devre varmı kontrol et birde orada entegre var sağlam olduğundan emin ol ve son olarak transistöre benzeyen resimde ayrı iki tane diyot onları ölç oda olmazsa camı aç aşşaya fırlat [emoji1]

Sorun gayet acık gibi kısa devre var akü koruma devresi olmadığı için yakmış güç kaynağında koruma olduğundan kapandı tüm transistörleri ölç devre üstünde değil mosfetlerin ölçümü farklı olur amfi lehimlerde çatlak kısa devre varmı kontrol et birde orada entegre var sağlam olduğundan emin ol ve son olarak transistöre benzeyen resimde ayrı iki tane diyot onları ölç oda olmazsa camı aç aşşaya fırlat [emoji1]

En sonki çok mantıklı :D ancak hırs yaptım bunu onarıcam entegreyi nasıl kontrol edebilirim acaba

[emoji5] malesef entegre ölçümü olmuyor değiştirmen lazım hadi hayırlısı bakalım başka aklıma birşey gelmiyor muhtemelen arıza transistörlerde çıkar gibime geliyor çözersen yaz sonucu kolay gelsin [emoji5]

[emoji5] malesef entegre ölçümü olmuyor değiştirmen lazım hadi hayırlısı bakalım başka aklıma birşey gelmiyor muhtemelen arıza transistörlerde çıkar gibime geliyor çözersen yaz sonucu kolay gelsin [emoji5]

Sağolun hocam hayırlı geceler

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri