Osiloskop Saglam mı?

https://320volt.com/osiloskop-kullanimi/

www. 320volt.com'da Kazım UĞUR üstadımız (Forumumuzun eski bir üyesi) yeni başlayanlar için osiloskop kullanımıyla ilgili başlangıç bilgilerini detaylı açıklamıştır. Bu metni inceleyerek osiloskop kullanımındaki ayarları buna göre yapmanızı öneririm. Kanımca osiloskopunuz ışıklı noktacık ekranda en ortada göründüğü için bozuk değildir, ancak kullanmadan önce bazı ayarları üstteki ön bilgiler ışığında mutlaka yapmanız gerekiyor. Kolay gelsin.

Kazım UĞUR bey artık forumda aktif değil mi?

Aynı ayarlara getirdim ancak aynı. Probu kalibrasyon girişine takınca neredeyse gözükmeyen dikine bir çizgi oluşuyor. Niveau ayarıyla oynayınca da hiçbir şey değişmiyor. Bundan kaynaklanabilir mi ? (Aleti aldığımda sigortası atıktı sahibi vefat ettiği için başına daha önce ne geldi ne oldu bilinmiyor zaten banada o adamdan kaldı)Ekli dosyayı görüntüle 100768
S/CM yi değiştirdiğimde özelliklede 2 nin altındaki yerlerde a veya b girişinden birinden biri gözükmüyor. Her değiştirdiğimde rastgele biri gidiyor.
Zamanında böyle bir osiloskopla çok uğraşıp sonunda pes ettim . Elektriksel güç devresinin ilk önce kontrolü gerekiyor. Oda çok yüksek gerilimle çalışıyor. Uğraşmaya değmez. Ancak güzel bir dekor olur .
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/analog-osiloskop-revizyonu.147340/?amp=1

HORİZONTAL ARIZA ÜZERİNE.
Yatay tarama deresi ilk olarak osilatörden başlar.
Osilatör çalışmazsa her iki kanal da yatayda çalışmaz.
EXT olarak girişyapıldığındayatay osilatör frekansı harici olarak verilebilir.
Harici osilatörle yatay saptırma çalışıyorsa, ilk olarak bakılması gereken devre yatay osilatör devresi çıkışıdır.
Yatay osilatör çıkışında sinyal varsa sinyal yolları takip edilmelidir.

Devre semasını buldum ve açıkcası tamir etme taraftarıyım ancak soyle bir soru sorayim: Sizce bu osiloskopla ugrasmaya deger mi yoksa Dso138 gibi ucuz bir dijital osiloskop almak daha mantikli ?
Bu sematigi tamamlayan bir sematik ve bunun gibi iki parcadan olusan bir sematik daha var. Aksam tekrar bakacagim.

Ekli dosyalar

• radiomuseum-grundig-oszilloskop-go10-1011633.pdf
    555.9 KB · Görüntüleme: 8
Kazım UĞUR bey artık forumda aktif değil mi?
En son kendime UNIT-T UTD 2052CL 50 MHZ 500 MS/s dijital osiloskopumu satın alırken (karar aşamasında iken) 2017'de özelden bu konuyu istişare edip görüşmüştük. O tarihten sonra ben de forumda sn. Kazım UĞUR'u pek göremedim. O zaman 1800 TL.' ye kapıdan ödemeyle internetten seçerek satın almıştım.
Satıcı Firma: Kartal Otomasyon Kocaeli/Gebze
Eve irsayeli faturayla teslim tarihi: 28.03.2019 'da idi. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
En son kendime UNIT-T UTD 2052CL 50 MHZ 500 MS/s dijital osiloskopumu satın alırken (karar aşamasında iken) 2017'de özelden bu konuyu istişare edip görüşmüştük. O tarihten sonra ben de forumda sn. Kazım UĞUR'u pek göremedim. O zaman 1800 TL.' ye kapıdan ödemeyle internetten seçerek satın almıştım.
Satıcı Firma: Kartal Otomasyon Kocaeli/Gebze
Eve irsayeli faturayla teslim tarihi: 28.03.2019 'da idi. Kolay gelsin.
Ben öğrenciyim şuanda böyle böyle bir şey alacak durumum yok. Zaten bu kadar profosyonel bişey olmasına da gerek olduğunu düşünmüyorum.

Ben öğrenciyim şuanda böyle böyle bir şey alacak durumum yok. Zaten bu kadar profosyonel bişey olmasına da gerek olduğunu düşünmüyorum.
Bu cihazlarda yüksek gerilim bulunur . Acemi ve öğrenciye göre değil. Güzel bir dekor olarak kullanmaktan başka birşey yapmamaniz bence daha uygun .

Babamla beraber bakıyoruz. Tüplü televizyonlardan vs. iyi anlar çekirdekten yetişme usta olduğu için.
O zaman tamam, şeması da varmış, babanız rahat tamir eder. Yalnız biraz ironik olacak ama osilaskobu tamir etmek için başka bir osilaskoba ihtiyacınız var. Ve olmadan işiniz zor, sadece "görülebilen" şeyleri değiştirebilirsiniz.
Tamir edildikten sonra ne kadar işe yaradığını göreceksiniz.
Kolay gelsin

Forum istatistikleri

Konular
128,194
Kullanıcılar
449,970
Son üye
Liliane

Yeni konular

Geri