Osiloskop Saglam mı?

Merhaba, bir yerden böyle bir osiloskop buldum. Daha önce hiç osiloskop kullanmadığım için sağlam mıdır değil midir bilmiyorum. Bildiğim kadarıyla açıldığında soldan sağa çizgi olması gerekiyor ancak bunda girişlerin ışıkları ortada duruyor. Sinyal verdiğimde büyüyüp küçülüyor. Bu normal mi ? Çalışması için nasıl ayar yapmalıyım ?
20230828_144001.jpg

Ekli dosyalar

• 20230829_090256.jpg
    20230829_090256.jpg
    156.1 KB · Görüntüleme: 27
https://320volt.com/osiloskop-kullanimi/

www. 320volt.com'da Kazım UĞUR üstadımız (Forumumuzun eski bir üyesi) yeni başlayanlar için osiloskop kullanımıyla ilgili başlangıç bilgilerini detaylı açıklamıştır. Bu metni inceleyerek osiloskop kullanımındaki ayarları buna göre yapmanızı öneririm. Kanımca osiloskopunuz ışıklı noktacık ekranda en ortada göründüğü için bozuk değildir, ancak kullanmadan önce bazı ayarları üstteki ön bilgiler ışığında mutlaka yapmanız gerekiyor. Kolay gelsin.

Tesekkurler ilk fırstatta deneyip cevap yazacagim

Yazılanları denedim ancak bir sonuc alamadim.Aksamleyin bir video yada fotograf atacagim.

Aynı ayarlara getirdim ancak aynı. Probu kalibrasyon girişine takınca neredeyse gözükmeyen dikine bir çizgi oluşuyor. Niveau ayarıyla oynayınca da hiçbir şey değişmiyor. Bundan kaynaklanabilir mi ? (Aleti aldığımda sigortası atıktı sahibi vefat ettiği için başına daha önce ne geldi ne oldu bilinmiyor zaten banada o adamdan kaldı)
16290725-3042-4278-addd-f04a55e73367.jpg

S/CM yi değiştirdiğimde özelliklede 2 nin altındaki yerlerde a veya b girişinden birinden biri gözükmüyor. Her değiştirdiğimde rastgele biri gidiyor.

Son düzenleme:
Eminim en üstteki INT TV-Z tuş basılı sadece. Karta baktığımda yanık çatlak patlak malzeme gözükmüyor transistörlerden olduğunu düşünüyorum. Scorp devresi kartın ne tarafında olabilir kontrol etsem parçaları?

güzel insan çok az osiloskop kullanmış biri olarak söylüyorum, o probları bir değiştir. kaybı sadece prop parası olur.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri