Ormanda içerisinde bir yangını tespit eden ve RF üzerinden bilgi veren sistemin gerçekleştirilmesi

GG61

Üye
Böyle bir proje ödevi aldım ve bu konuda bilgim de az. Bana hangi kartları almam ve sistemi oluşturmam konusunda yardımcı olur musunuz ?

Bu konuda en mantıklı kullanılacak rf modul bence "LORA".
Düşük enerji tüketimi,uzun mesafesi ile öne çıkar.
Ben olsam bu projeyi şöyle yapardım.
Onlarca lora modülünü birbiri ile haberleştirerek,dataları(yangın durumu,pil durumu,haberleşme durumu vs) bir merkeze gönderir ve bu merkezde de bir gsm cihaz tasarlayarak daha uzun mesafelere aktarırdım.
Eger bu şekilde yapmaya karar verirseniz alacagınız modüller "sx1276" veya daha üst modelleri,STM32 işlemcili Bluepill veya benzeri kartlar,sıcaklık algılamada basit sensörler kullanılabilecegi gibi benim aklıma sanki daha geniş alanları tarama yapabilecek sensörler kullanılması gerekiyor gibi geliyor.
Umarım bir fikir verebilmişimdir.

Gerçekten İlgili cevabınız için çok teşekkür ederim.

kamera ile görüntü işleyip yangının olup olmadığını anlayabilirsin naçizane fikir

Kızılötesi filitresiz kamera gerekir.
Burda unutulmaması gereken bir konuda enerji sorunu,yani cihaz ormanda elektrigin olmadıgı yerde çalışmalı.Kameraya nasıl bir batarya dayandırılacak,başlı başına bir sorun.Belki güneş enerji takviyeli bir sistemle bu sorunda aşılabilir.

Teşekkürler. Şu an ilk adımı yangın sensörü al ve 2x16 lcd de göster dedi. Programlama noktasında da istediğin programlamayı kullanabilirsin dedi(arduino vb.)

Bu konuda en mantıklı kullanılacak rf modul bence "LORA".
Düşük enerji tüketimi,uzun mesafesi ile öne çıkar.
Ben olsam bu projeyi şöyle yapardım.
Onlarca lora modülünü birbiri ile haberleştirerek,dataları(yangın durumu,pil durumu,haberleşme durumu vs) bir merkeze gönderir ve bu merkezde de bir gsm cihaz tasarlayarak daha uzun mesafelere aktarırdım.
Eger bu şekilde yapmaya karar verirseniz alacagınız modüller "sx1276" veya daha üst modelleri,STM32 işlemcili Bluepill veya benzeri kartlar,sıcaklık algılamada basit sensörler kullanılabilecegi gibi benim aklıma sanki daha geniş alanları tarama yapabilecek sensörler kullanılması gerekiyor gibi geliyor.
Umarım bir fikir verebilmsişimdir.
https://how2electronics.com/interfacing-lora-sx1276-with-stm32-microcontroller-lr1276-915mhz/

Bu sitede sizin yazdığınız malzemeler ile birlikte , şu an hocanın benden istediği adımla örtüştüğünü gördüm sizce de öyle mi ?

Bu modelini alma,eski tip.Yenilerinde anten modunu degiştirme(RX TX MODU) otomatik yapılıyor.
Merhabalar. Hocanın ilk verdiği adımı tamamladım ve şimdi ilerletme aşamsındayım. Şimdi Kızıl ötesi kamera ve LoRa SX1278 433 MHz kablosuz rf modülü E32-433T20DT alamayı ve burdan aldığım veriyi bir lcd ekrana '' yangın tespit edildi gibisinden '' yansıtmayı düşünüyorum. Sizce bu kızılötesi kamera yerine bir alternatif kullanabilir miyim. Bu kızılötesi kamera modüllerine internette genelde Raspberry Pi. Ben bu kamerayı alsam arduino ile gerçekleştirebilir miyim yardımcı olur musunuz.
Teşekkürler.

Arduino ile görüntü işleme yapamazsın,bence daha basit bir sensor kullanmaya çalış.Neticede okul için yaptıgın bir proje,en basitinden sıcaklık sensorlarını kullanabilirsin.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri