Opamp ile gerilim Bölücü

Sizin tavsiye ettiğinizi kullanmak istiyorum aslında ama faz çevirmeyen opamplarda Kazanç = 1+(r1/r2) gibi bir formülle karşılaştım nasıl 1/2 elde edebilirim burdan ? birde 12v benim için biraz problem 5v veya 3.3v kullanmam mümkün değilmi ?
Iki defa inverting yaptirabilirsiniz. İlkinde kazancı 1/2 ikincisinde 1/1 yaparsınız. Tabi fazladan bir opamp kullanmanız gerekir.

evet buda mantıklı ama 1/2lik kazancı olan opamp yapısı bulamadım bildiğiniz varmı acaba

şu şekilde düşünebiliyorum ancak
ROO1Ya.png

600px-Op-Amp_Inverting_Amplifier.svg.png

@oğuzhankalsin Şemada görülen Rf direncini Rin direncinin yarısı kadar seçerseniz çıkış voltajı yarıya düşer. Mesela Rin yerine 2 tane 1k seri bağlarsınız 2k olur Rf yi de 1k bağlarsınız. Vout ise diğer eviren yükseltece bağlanacak onda ise Rf ve Rin eşit seçilecek. Mesela ikisi de 1k olabilir. Bu şekilde birinci eviren yükselteç voltajı yarıya düşürüp sinyali tersleyecek. Ikinci eviren yükselteçte dirençleri eşit seçtiğimiz için voltaj değişmeyecek ancak sinyal tekrar terslenip orjinal polaritesine dönecek.

Proteusta 3 ayrı devre kurdum.
ilki T-tech in söylediği şekilde calıştırmayı unutup cekmişim fotoğrafı ama sonuçda sıkıntı yok.Ancak hem -12 hem +12v devreye vermek benim için problem yaratmaya başlıyor.
lbbqRb.png

2. benim ilk devrem.Giriş dirençlerini 1m e cektim.Ayrıca sunuda belirteyim yüksek frekanslarla hiç işim yok. 10V da versem 0.1v da versem sorunsuz calıştı.
pGGbam.png

3. de rail to rail opamlarla kurduğum devre ancak 1v un altında kayıplar yaşanmaya başlıyor. Tabi henüz pratikte denemedim proteustaki sonuç bu.
LOOlXG.png

Sizce hangisi en iyisi kesinlikle kayıp yaşamamam gerekiyor ve harici bir beslemenin olmaması cok cok işime gelir.

Seni tebrik ederim kardeşim, çok detaylı ve güzel bir çalışma yapıyorsun. Bence hepsini dene, çalışanı da çalışmayanı da ve sonuçlarını irdele.

Esasında sensörün yüksek frekans çıktı üretme veya 200 Kohm yük ile yüklenme durumu yoksa, sadece gerilim bölücü dirençler bile yeterli. Senin ilk kurduğun devre de gayet güzel iş görür, zaten bunu kendin de simulasyonda görmüşsün. Eğer senin devrede gerilim bölücüyü çıkışa alırsan daha iyi olur.

Son düzenleme:
çıkışta direnç kullanmak istemiyorum çünkü daha önceki araştırmalarım sırasında pic in giriş direncinin o ordaki hesabı bozduğunu ve kayıplar yaşandığını görmüştüm. o nedenle opamp kullanmak istiyorum. ama dediğiniz gibi bi an önce bu kompanentleri tedarik edip kendi elimle denemeliyim. Teşekkürler cevabınız için.

Proteusta 3 ayrı devre kurdum.
ilki T-tech in söylediği şekilde calıştırmayı unutup cekmişim fotoğrafı ama sonuçda sıkıntı yok.Ancak hem -12 hem +12v devreye vermek benim için problem yaratmaya başlıyor.
lbbqRb.png

2. benim ilk devrem.Giriş dirençlerini 1m e cektim.Ayrıca sunuda belirteyim yüksek frekanslarla hiç işim yok. 10V da versem 0.1v da versem sorunsuz calıştı.
pGGbam.png

3. de rail to rail opamlarla kurduğum devre ancak 1v un altında kayıplar yaşanmaya başlıyor. Tabi henüz pratikte denemedim proteustaki sonuç bu.
LOOlXG.png

Sizce hangisi en iyisi kesinlikle kayıp yaşamamam gerekiyor ve harici bir beslemenin olmaması cok cok işime gelir.
Merhabalar siz harici kaynak kullanmak istemiyorsanız ikinci devre ( sizin ilk bahsettiğiniz devre ) daha mantıklı. Ama dediginiz gibi malzemeleri alıp board üzerinde birebir denemek daha doğru olur. Şimdi şunu da belirtmek lazım en kayıpsız olacak yöntem opamp kullanmak ama opampta da ufak da olsa kayıplar yaşanacak.

çıkışta direnç kullanmak istemiyorum çünkü daha önceki araştırmalarım sırasında pic in giriş direncinin o ordaki hesabı bozduğunu ve kayıplar yaşandığını görmüştüm. o nedenle opamp kullanmak istiyorum. ama dediğiniz gibi bi an önce bu kompanentleri tedarik edip kendi elimle denemeliyim. Teşekkürler cevabınız için.
pic in input pin direnci çok yüksektir. kayıp yaşanmaz. eğer çok yüksek emedanslı sinyali ölçerseniz adc çevrim süresini uzatın. yani 10 k dan fazlaysa.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,228
Kullanıcılar
450,019
Son üye
ivanko_100

Yeni konular

Geri