Okuldan Proje Ödevi

zuhur

Üye
220 Ac'den 5v Dc 500mA anahtarlamalı güç kaynağı yapmak.

5v.jpg

Bunda çıkış 5 v ama kaç amper ? Bunda anahtarlamala var mı ?

XAinY.jpg

Bunda da 250mA çıkış var bunu nasıl 500mA yaparız ?

Şimdiden teşekkürler.

rd_166_schematic.jpg

Son olarak bunu buldum.:) Hangisi uygun yardımcı olursanız sevinirim :)

http://www.linear.com/product/LT1245
uc3845 in çok benzeridir. uc3845 1-2 tl civarıdır.
sayfanın sağ altında simülasyon dosyası var. ltspice4 ile (ücretsizdir) çalıştırıp gerekli düzenlemeleri yapıp görebilirsin.

Malzeme listesi bazıları belli de bazı kondansatörlerin voltları yazmıyor dirençler okunmuyor , diyotlar ,trafo ne mesela yardımcı olurmusunuz ?

voltaj değerlerini similasyonu çalıştırıp elemanın uçları arasındaki maksimum gerilimi izleyerek tespit etmelisin.
ltspice4 indir kur.
1244.asc dosyasını jigs içinde bul aç.
v1 grilimini 300 vdc olarak değiştir. ve çalıştır.

1244xx.asc dosyası senin işini görebilir.

Ekli dosyalar

• 1244xx.asc
    5.8 KB · Görüntüleme: 0
Dosyayı indirdim asc dosyasını nasıl jigs içinde bulabilirim ilk defa program kullanıyorum

http://www.linear.com/designtools/software/
ltspice4 indir kur.
programfiles(386)-ltc-ltspice4-examples--jigs klasörünü katetmiştim.
ama gerek kalmadı sana gönderdiğim 1244xx.asc dosyasını açmışsın.
jigs içindeki dosya orjinal dosyadır. Ben bazı değişiklikler yaptım ve 1244xx dosyasını oluşturdum.
dosyadaki v1=300 vdc 220 voltun köprü doğrultucudan geçirilip kondansatörle dc hale getirildikten sonraki halidir.
senin ihtyacın olan 5 volt ve 500ma çıkış gücüdür.
Bu yüzden rload direncini 10 ohm olarak değiştir.
orada silmeyi unuttuğum 20 v0lt yazısı var. onu kale alma sil.
Sonra devreyi çalıştır.
r1 ile devrenin gücünü ayarlayabilirsin çok düşük olursa ripple artar. yüksek olursa yeterli gücü veremez. Senin ihtiyacın için 4,7 ohm uygun olabilir.
r4 ve r7 nin birleştiği nokta gerilim bölücünün 2.5 olduğu yerdir. çıkış gerilimi buradan ayarlanır. r2=100k hata amfikatörünün kazancını arıran dirençtir. kazanç yükseldikçe 5 voltdaki gerilim düşümü azalır. çok yüksek olursa sorun çıkarır.
l2 yardımcı sargısı hem 1244 ü beslemek için hemde çıkış gerilimini regüle etmek için kullanılıyor. 2.5 voltluk gerilimi biz bu sargıdan elde ediyoruz.
r13 400k direnci devre çalışmaya başlamadan önce startup voltajını ve akımını sağlamak için kullanılıyor. Çalışmaya başladıktan sonra artık yardımcı sargıdan besleme yapılıyor.
d4 ve d6 zenerleriyle besleme voltajının 21 voltu aşmaması sağlanıyor.
l8 c4 c9 filtredir.
r11 mutlaka olması gerekir. değerini 220 ohm yapmanı tavsiye ederim. (750 olarak kalmış). Devreyi yüksüz çalıştıramazsın. r11 orada minimum yük işlevini görüyor.
Devreyi 220 ohmdan 10 ohma kadar dene.
stop süresini 10msn yap gerekiyorsa uzalt veya kısalt.
denemeler yap. Yardımcı olmaya çalışırım.

Forum istatistikleri

Konular
128,235
Kullanıcılar
450,034
Son üye
aaaahaha

Yeni konular

Geri