Ohm ölçümü ( yardim lutfen)

**poyraz**

Üye
Merhaba arkadaşlar ben şöyle bir şey yapabilirmiyim

Bir girişi ölçü aleti gibi programlayıp ondan ohm bilgisi alacağım

100 - 200 ohm arasi şu çıkışları aktif et

250-500 Ohm arası ekranda bu bilgiler yazsın

Daha önceden böyle yaptığınız bir uygulama var mi ?

Dijital ohm metrelere bi incelemelisin birde volt amper ölçme ile basit ohm kanunu ile yaparsın gerilim ve akımı ölç ve R=V/I ile hesapla

Dijital ohm metrelere bi incelemelisin birde volt amper ölçme ile basit ohm kanunu ile yaparsın gerilim ve akımı ölç ve R=V/I ile hesapla
Anlattığın yöntemi biliyorum ama benim soru o değil Raspberry Pi 3 gpio daki pinleri kullanarak ohm bilgisi almak istiyorum ben bu bilgiye görede bir algoritma uygulamak istiyorum örneyin pinlerdeki değer

100 - 200 ohm arasi şu çıkışları aktif et

250-500 Ohm arası ekranda bu bilgiler yazsın

Ohm ölçmek istiyorsan akım gerilimi bilinmesi gerekli diye biliyorum eger başka yöntem var ise konu takipindeyim bende

Kulağını bayağı bir tersten tutmadığın müddetçe direk raspi gpio ları ile yapman çok zor.
Her halükarda bir ADC kullanman gerekiyor.
Analog to Digital Converter.
Analog Dijital Çevirici.
Burada adc çipi veya donanımsal adc modülü bulunan bir mcu kullanmak en mantıklı yöntem.

Ohm elektriksel direncin birimi.
Direnç ölçmek için direnç gösterilecek bir elektron akışı olmak zorunda yani akım.
Üzerinden akım geçen bir iletken üzerinde bir elektriksel potalsiyel fark oluşur,
buda gerilim Voltaj diye ölçtüğümüz birimi Volt olan değer.
Yani direnç ölçmek için gerilimi ve akımı ölçmek zorundasın.
Akımı ölçerkende referans direnç ve üzerindeki gerilimi ölçme yöntemi kullanılır ve akımda gerilim ölçümü yöntemiyle bulunur.
Nihayetinde direnç ölçmek için değeri bilinen bir direnç ve
ölçülecek direnç üzerindeki gerilim değeri ölçülerek direnç ölçme işi yapılır.

Fiziksel özellikleri ilede malzemenin direnci ölçülebilir fakat bu bambaşka bir iş.

Ayrıca değeri bilinen bir kondansatör ile ölçülecek direnç kullanılarak bir RC osilatör oluşturulup
bu RC devresinin ürettiği frekans değeri ölçülerek buradan R bulunabilir.

Buradan çıkan sonuç ADC si olan bir mcu
bu konuda Raspi den daha üstün, daha kolay.

12 bit adc si olan bir mcu ile kolayca halledebilirsin. Yok çok daha hassas dersen mcp3553 22 bit referans girişli adcsi ile çok daha hassas ve iyi bir şekilde halledersin. stm32f103c8t6 ile usb sini kullanarak pc ye de aktar vs... vs..

• Beğen
Tepkiler: huh

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri