OG'den Ölçüm yapılan sayaçtaki akımları okumak.

Ertug_TR

Üye
Selamlar Sayın Üyeler.

Benim merak ettiğim, OG'den ölçüm yapılan sayaçtaki akımları nasıl yorumlayabiliriz. Örneğin ben elektronik elektrik sayaç(MAKEL)akım hanelerinde ,0,250-0,255,0,200 okuyorum. Sayaç çarpanı 2760, gerilim trafosu 100/5- akım trafosu 40/5, Sayaçta gördüğüm değerleri kaç ile çarpmalıyım ki çekilen akımı göreyim. AG'deki gördüüğm akım değeriyle karşılatırabileyim. AG'de analizaör ihazında gördüğüm bütün fazların akım değerleri eşit fakat sayaçta gördüğüm akım değerleri eşit değil. Buda bana o fazım akım tr. arızalı olduğunu gösterir mi ? Nasıl anlayabirim, şimdiden teşekkürler.İyi çalışmalar....

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
sn Ertug TR
akım tr oranınız 40/5=8 okuduğunuz akım değerini 8 e çarpınız.
ayrıca gerilim tr oranı 100/5 yazmışşınız. tahminim bir yanlışlık olmuş.34500/100 /1,73 olması gerekir.
faz gerilimlerini dikkate alıp, tr akımlarını boşta ve yükte kontrol ediniz.tr boşta çalışırken, faz gerilimlerinde farklılık var ise, akımlarında da biraz farklılık görülecektir.kolay gelsin.

sn Ertug TR
akım tr oranınız 40/5=8 okuduğunuz akım değerini 8 e çarpınız.
ayrıca gerilim tr oranı 100/5 yazmışşınız. tahminim bir yanlışlık olmuş.34500/100 /1,73 olması gerekir.
faz gerilimlerini dikkate alıp, tr akımlarını boşta ve yükte kontrol ediniz.tr boşta çalışırken, faz gerilimlerinde farklılık var ise, akımlarında da biraz farklılık görülecektir.kolay gelsin.

Sayın Hocam;
Öncelikle cevabınız için teşekkürler. Yalnız akım trafosu değeri 40/5=8 olduğu için, sayaçtaki değeri 8 'ile çarpın demişsiniz. Burada sayaç akım değeri 0,320 gösteriyor.Sonuç 0,256 çıkıyor. Ama benim AG'de gördüğüm akım değeri 200A ve bütün fazlar eşit olduğu halde neden sayaçtaki akım değerleri farklı olabilir.
Saygılarımla

Sayın Hocam;
Öncelikle cevabınız için teşekkürler. Yalnız akım trafosu değeri 40/5=8 olduğu için, sayaçtaki değeri 8 'ile çarpın demişsiniz. Burada sayaç akım değeri 0,320 gösteriyor.Sonuç 0,256 çıkıyor. Ama benim AG'de gördüğüm akım değeri 200A ve bütün fazlar eşit olduğu halde neden sayaçtaki akım değerleri farklı olabilir.
Saygılarımla

sn Ertug_TR
0,320*8=2,56A pirimerden akım çekiyorsunuz.diyorsunuzki dengesizlik var.bu yüzden tr nin yükünü boşaltıp, boşta akım ve gerilim değerlerini sayaç üzerinden okuyunuz.farklılık varmı.buna bakınız. tr yüklü iken ag tarafında okuduğunuz degerler sizi yanıltabilir.kolay gelsin.

sn Ertug_TR
0,320*8=2,56A pirimerden akım çekiyorsunuz.diyorsunuzki dengesizlik var.bu yüzden tr nin yükünü boşaltıp, boşta akım ve gerilim değerlerini sayaç üzerinden okuyunuz.farklılık varmı.buna bakınız. tr yüklü iken ag tarafında okuduğunuz degerler sizi yanıltabilir.kolay gelsin.

Sayın Burdur

Evet doğru söylüyorsunuz. Ama akım trafosu oranını sayaçta gördüğüm akım değeriyle çarptığımda AG tarafındaki akım değerini görmem gerekmiyor mu ? Örneğin OG'de gördüğüm değer 0,320A iken AG'de gördüğüm değer 200A civarında. Teşekkürler

hayır aynı akımı görmezsiniz.Trafolarda güç sabittir.Yani primerin gücü ile seconderin gücü aynıdır(kayıpları göz ardı edersek)
Güç aynı,gerilimler farklı olduğuna göre,akımların aynı olması beklenemez.

Trafonun alçak gerilim tarafından çekilen akım, trafo çevirme oranına bölündüğünde, orta gerilim seviyesinden çekilen akımı verir.
Trafonun alçak gerilim voltajını, trafo çevirme oranına çarptığınızda, orta gerilim seviyesindeki Şebeke voltajı verir.

Sn. Ertug_TR, orta gerilim voltajınız ne kadardır?
Diyelim ki 34500V. Trafo AG çıkış geriliminiz de 400V olsun. Trafo çevirme oranınız 34500/400=86,25 olur.

Alçak gerilimden 200A çekiyorsanız. Bunun orta gerilim seviyesine yansıması 200/86,25=2,32A olur.

Sayaçta gördüğünüz akımı, akım trafosu çevirme oranına (40/5=8'e) çarptığınızda, orta gerilim seviyesinden çektiğiniz akımı görürsünüz.
Sayaçta gördüğünüz faz-toprak gerilimini (57-58V) 1,73'e çarpıp, sonra da gerilim trafosu çevirme oranına (34500/100=345) çarptığınızda orta gerilim şebeke voltajını bulursunuz.

Cevaplarınız için teşekkür ederim.

Selam ;
Trafoyu boştayken ölçtüm. Sayaçtaki boştaki akımların hepsi 0,004 'ü gösteriyordu...

alçak gerilim tarafından yapılan ölçümler ile yüksek gerilim tarafından yapılan ölçümler birbiri ile aynı değerde olmaz bunun nedeni trafo kaybıdır. Tedaş bu kayıplar yüzünden ciddi zararlara uğradığı için og den ölçümü müşterilerinden ister. yani trafonuzun kayıplarınıda size fatura eder.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,193
Kullanıcılar
449,969
Son üye
kdrtkn

Yeni konular

Geri