Og Hücrede Gerilim Yükselmesi

baybars

Üye
Şu an çalışmakta olduğum hes de generatörlerin reaktif güç üretim testlerinde bir sorunla karşılaştık fikirlerinize ihtiyacım var.

Üretim tesisimizdeki hücreler 33kv ya göre dizayn edilmiş ancak bizim hat gerilimimiz 34.5 olduğu için halihazırda 33/6.3 olan yükseltici trafolarımızın kademesini 34.6/6.3 olarak değiştirdik.Generatörümüzün 6.3kv olan çıkışı cosfi yi 0.85 çekmeye çalıştığımızda 6.7kv lara varıyor ve benim og hücrelerimdeki bara gerilimim 36 kv lara dayanıyor.

Zaten 33 kv ya göre dizayn edilmiş hücrelerimdeki akım ve gerilim 36-37 kv gerilim yükselmesiyle patlama riskiyle karşı karşıya kalmış olmuyor mu?

En azından ben böyle olacağını düşüyorum ama ne firmaya iş yapan taşaronlara nede mühendislere bunu anlatamıyorum.Ben mi yanılıyorum yoksa onlar mı?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Bahsettiğiniz hücrelerin anma gerilimi 36 KV,test gerilimleri 75-80 KV tur ( hemen tüm firmaların ).Endişe edilecek bir durum yoktur.

Anma gerilimi 36kv oldugundan dolayı bu seviyeye kadar herhangi bir sıkıntı olmaması gerekmektedir. Fahri Bey'in dediği gibi Şebeke dayanımlı test gerilimi 70kV 'da 1 dakika boyunca yapılmaktadır. sürekli çalışmalarda 36kV'un asılmasını tavsiye etmem acıkcası. Sonuçta bircok akım ve gerilim trafoları kalitesiz yapılmakta ve bu tur gerilim yükselmelerinde dayanamamaktadırlar. O yuzden sınır degerler arasında tutulması daha uygun olacaktır.

Akım ve gerilim trafolarının riske edilmemesi amacıyla ünitelerin reaktif çalışmaması kararı alındı.

Akım ve gerilim trafolarının riske edilmemesi amacıyla ünitelerin reaktif çalışmaması kararı alındı.

33/kök3 gerilim trafosu 34,5kv ta çalışır tecrübe ile sabit.... siz 36kv derseniz ozaman gerilim trafosunu üzersiniz :D kaldıki modüler hücreler zaten 36kv

Sayın BAYBARS genaratörlerinizin karakteristik yüklenme eğrisinde ne kadar + ve - reaktif yük alabileceği belirtilmiştir.Aynı şekilde çıkış trafonuzun teknik verileride buna uygun seçilmiştir.Arkadaşlarında belirttiği gibi 33.3kv trafonuzu 34.5 kv ya yükseltmenizde bir sakınca yoktur.Puan satleri ve yaz mevsimindeki çalışmalarda voltajlar düşeceğinden dolayı.YTM sizden + mvar yada kvar da çalışmanızı isteyebilir,böyle durumlarda genaratör yüklenme eğrinize ve ana trafonuzun kapasitesine ,sargı sıcaklığı,yağ sıcaklığı değerlerine göre kontrollu çalışırsınız.Sistem voltajı yüksek olduğu durumlarda - mvar da (düşük ikazda ) çalışıp sistem voltajını düşürmede yardımcı olmanızıda isteyebilir.Bu yazdıklarım 150 mw ve 15000volta 380.000 volt çıkışlı trafo ile üretim yapan santrallar için geçerli , yaklaşık sizin içinde geçerlidir diye düşündüm.Hayırlı işler.....

Forum istatistikleri

Konular
128,317
Kullanıcılar
450,152
Son üye
bayekofsiwa

Yeni konular

Geri