OG de TOPRAK ARIZASI

kurkan

Üye
arkadaşlar merhaba,

işletmesini yaptığımı tesiste daha önce karşılaşmadığım bir arıza ile karşılaştım ve sebebini bulamıyorum.
malumunuz 3 faz akımlar arasına 120 derece faz farkı vardır. arıza anında bu açı kayboluyor, 3-5 derecelere kadar düşüyor ve OG koruma rölesi toprak arızasında üç faz vektörel toplamına baktığından üç fazın akımınıda toplayıp verilen set değerini geçtiğinden Toprak Arızası olarak kesiciye açma vediriyor. bu arıza ayn anda aynı şekilde sıralı iki trafo mekezinde ve üç ayrı hücrede meydana geliyor. yani ölçme devrelerinde bir hata olduğunu düşünmüyorum.

konu hakkında deneyimi veya bilgisi olan arkadaşlardan yardımlarını bekliyorum.

iyi çalışmalar.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
fazör gösterimi ektdir.

Ekli dosyalar

• fotoğraf[1].jpg
    fotoğraf[1].jpg
    92.4 KB · Görüntüleme: 218
Toprak ani açma devrede mi?

şayet grafikten yalnış görmediysem 3 faz toprak arızası olarak görülüyor.Burası nasıl bir iş yeri ve röle aşırı akım ve toprak rölesi mi yoksa sadece toprak rölesimi ayrıntılı açıklardan hangi rölede hangi sinyal çıktığını söylersen yardımcı olabilirim.

şayet grafikten yalnış görmediysem 3 faz toprak arızası olarak görülüyor.Burası nasıl bir iş yeri ve röle aşırı akım ve toprak rölesi mi yoksa sadece toprak rölesimi ayrıntılı açıklardan hangi rölede hangi sinyal çıktığını söylersen yardımcı olabilirim.

evet, röle zaten üç faz akımlarını fazör olarak toplayıp, toplam değer verilen set değerin üzerinde olduğundan röle (SEPAM) Toprak Hatasından açma veriyor. benim işin içinden çıkamadığım nokta, nasıl olurda 3 faz akımları arasıdnaki olması gerken 120 derece faz farkı kaybolur? hat giriş çıkışlarında S40, trafo korumalarda T20 röleler var.

röle arızalı olabilir. bir kısa devre anında ya da toprak arızasında akımlar arasındaki fazların 120 dereceden farklı olması normaldir. ama 3 fazın da aynı anda neredeyse mükemmel bir şekilde açıların sıfıra yakın olması durumu ile hiç karşılaşmadım. burada akım trafosu yerine sensör kullanılmış. Sensörlerden röleye giden kabloların izolasyonu sıkıntılı olabilir. yüksek arıza akımlarında bir fazın akımı diğerini etkiliyor olabilir ya da rölenin akım giriş kartı sorunlu olabilir.

sistemin basit bir tek hattı sorunun daha iyi anlaşılmasını sağlayacaktır.

Son düzenleme:
"Toprak arızası algılaması ardından kesici açma olayı aynı anda 2 trafo merkezi ve 3 ayrı hücrede gerçekleşiyor."

Soru cümlesinin en önemli kısmı bu. Bu arıza olayının lokal olmadığını gösterir yani bir köşkteki ölçme devresindeki sorun olamaz. Anlatılandan anladığım kadarıyla ring Şebeke var ve bu ring devresindeki bir aralıktaki o.g. kablolarda sorun var. Ne oldu da bu sorunu yaşamaya başladınız, bu sıkıntı birden mi gelişti ? Arıza ne sıklıkla yaşanıyor?

Not: (Antiparantez, röle ayarlarınızda hatalı görünüyor.(Ring şebekede sellektivite ile röle ayarı))

"Toprak arızası algılaması ardından kesici açma olayı aynı anda 2 trafo merkezi ve 3 ayrı hücrede gerçekleşiyor."

Soru cümlesinin en önemli kısmı bu. Bu arıza olayının lokal olmadığını gösterir yani bir köşkteki ölçme devresindeki sorun olamaz. Anlatılandan anladığım kadarıyla ring şebeke var ve bu ring devresindeki bir aralıktaki o.g. kablolarda sorun var. Ne oldu da bu sorunu yaşamaya başladınız, bu sıkıntı birden mi gelişti ? Arıza ne sıklıkla yaşanıyor?

Not: (Antiparantez, röle ayarlarınızda hatalı görünüyor.(Ring şebekede sellektivite ile röle ayarı))
Anladığımdan değil de, bu cümle nerde geçiyor Uzman Ustam ? "Toprak arızası algılaması ardından kesici açma olayı aynı anda 2 trafo merkezi ve 3 ayrı hücrede gerçekleşiyor."

"Toprak Arızası olarak kesiciye açma vediriyor. bu arıza ayn anda aynı şekilde sıralı iki trafo mekezinde ve üç ayrı hücrede meydana geliyor."

​Aynı anlama gelmiyor mu?

Forum istatistikleri

Konular
128,210
Kullanıcılar
449,989
Son üye
veyselknkc

Yeni konular

Geri