notr hattında elektrik

notr hattında gevşeklik var,klemens baglantılarını iyice sık problem düzelir...kolay gelsin

Nötr bilindiği üzere trafoda 3 fazın keşiştiği noktadır.Eğer trafoda o noktadan gerekli topraklama yapılmadıysa veya zayıf olduysa kontrol kalemi gösterir.Nötr ucu kopuk olsa çalışan cihazlarda problem olması gerekirdi.

kaçak akım röesi yoksa panoda nötr toprak kısa devre yap sorun gider

Aynı olay çalıştığım fabrikada gece vardiyasındaki arkadaşımın başına geldi.Makinelerin yerlerini değiştirmişler ve bağlantı sırasında nötr kablosu gevşek bırakılmış.Enerji verdiklerinde makinede bulunan monofaze tüm cihazlardan (plc,powersupply,inverter gibi) müthiş bir duman çıkmış.Sorun nötr olmadığı için ve cihazlarda ayrı fazlardan beslendiği için nötr barası yıldız noktası olarak görev yapmış ve cihazlar 380 volt seri bağlı.
Sendeki sorunda nötr kablosunun bir bağlantı noktasında gevşek kalması olabilir.Meger ölçümlerine daha sonra bakarsın.

Arkadaslarimin yukarida bahsettiklerini dikkate alip isleme baslamadan once , notr ile topraklama barasini bir iletkenle kisa devre etmenizi tavsiye ederim cunku bu durum can ve mal guvenligi icin riskli...Notr u olctugunuz noktadan itibaren geriye ( besleme kaynagina ) dogru notr hattinizi kontrol etmelisiniz, bir yerlerde kopukluk da olabilir...Notr de her zaman da bu voltaji goremeyebilirsiniz cunku fazlardan cekilen akimlar her zaman dengesiz olmayabiliyor bu yuzden uc fazdan esit akim cekildigi zamanlarda notrde enerji gozukmez...Kolay gelsin

ayrı bir topraklama yapmakta herzaman fayda vardır

Aynı olay çalıştığım fabrikada gece vardiyasındaki arkadaşımın başına geldi.Makinelerin yerlerini değiştirmişler ve bağlantı sırasında nötr kablosu gevşek bırakılmış.Enerji verdiklerinde makinede bulunan monofaze tüm cihazlardan (plc,powersupply,inverter gibi) müthiş bir duman çıkmış.Sorun nötr olmadığı için ve cihazlarda ayrı fazlardan beslendiği için nötr barası yıldız noktası olarak görev yapmış ve cihazlar 380 volt seri bağlı.
Sendeki sorunda nötr kablosunun bir bağlantı noktasında gevşek kalması olabilir.Meger ölçümlerine daha sonra bakarsın.

arkadasımınzın bahsettıgı olay 3 faz ıle ayrı ayrı beslenen evlerdede tehlıkelıdır noturun patlamısı durumunda evdekı hersey 380 ne magruz kalır erzaman ıcın notr re ek bı topraklama yapmakta fayda vardır

notr hattını kontrol et sistemın bır yerınde temassızlık veya kopuk vardır

topraklama nasıl yapılır

arkadaşlar ben gemide çalışıyorum şöyle bir olayla karşılaştım altı tane stop altı tane start butonu var ve hepside ayrı ayrı su pompasını çalıştırıyor fakat işin garip tarafı sadece bir kumanda ve bir güç kontaktörünün üzerine kurulmuş bu motorlar bu iş nasıl oluyor beni bu konuda aydınlatırsanız sevinirim birinci stop ve start motoru bir motora müdehale ederken başka bir stop ve start başka bir motora müdehale ediyo bana bilgi verirseniz sevinirim

arkadaşlar ben gemide çalışıyorum şöyle bir olayla karşılaştım altı tane stop altı tane start butonu var ve hepside ayrı ayrı su pompasını çalıştırıyor fakat işin garip tarafı sadece bir kumanda ve bir güç kontaktörünün üzerine kurulmuş bu motorlar bu iş nasıl oluyor beni bu konuda aydınlatırsanız sevinirim birinci stop ve start motoru bir motora müdehale ederken başka bir stop ve start başka bir motora müdehale ediyo bana bilgi verirseniz sevinirim
Mümkün değil. Etraf iyi bak başka yerlerde vardır. Kesinlikle Her motorun kendine ait güç Kontaktörü olmalı....

Forum istatistikleri

Konular
128,603
Kullanıcılar
450,605
Son üye
vuralaga

Yeni konular

Geri