Tam sinus akıllı inverter ve kombi arızaya geçme problemi

Emirkochan

Üye
Merhaba sevgili kontrol kalemi kullanıcıları. Lütfen bu konuyu boş geçmeyelim. Bana ve bir çok kullanıcıya yardımcı olacaktır verdiğiniz cevaplar.

Evimde Tommatech New 5kw Mmpt off-grid özellikli inverter kullanıyorum. Bu cihaz ile evimdeki "kombi" hariç bütün elektronik cihazları sorunsuz çalıştırabiliyorum.

İnverterden gelen dış kaynak şebekesindeyken (gece yani güneş olmadığı zaman) hiçbir problem yokken, gündüzleri solar enerjiden faydalanmak istediğimde kombi ateşleme sonrası sürekli hataya geçiyor ve hiçbir şekilde çalışmıyor.

Bu konuyla alakalı aramalarımdan sonra bir çok kişinin bu problemi yaşamış ama henüz geçerli bir çözüm bulamadıklarını gördüm.

Sanırım genel itibariyle bu cihazlarda herkesin sorunu şu ; Bu cihazlar nötr ya üretemiyor ya da nötr de az da olsa voltaj olması. Çünkü kontrol kalemiyle kontrol ettiğimde faz ucunda da nötr ucunda da kontrol kaleminin yandığını görüyorum. Bu sorunu yaşayan arkadaşlarım mevcut yani sadece bende olsa belki cihazımda problem var diyebilirdim.

Hatta youtube da kontrol ettiğimde bir arkadaşın da bu sorundan müzdarip olduğunu gördüm ve cihazını servise bile gönderdiği halde cihazda sorun yok bu normal bir durum cevabını aldığını da gördüm.

Bu sebepten dolayı da kombi bu anormal durumu farkediyor ve arızaya geçiyor sanırım. Şuan evimde şebekeden kombiye direkt olarak hat çekmiş ve o şekilde kullanıyor durumundayım. Lakin burdaki problem solar panellerimden bedava elektrik gelirken ben kombi elektriği için para ödemek durumunda kalıyorum. Diğer bi husus da elektrikler gittiğinde de kullanmak istiyorum ama malesef bu durumda da kullanamıyorum.

Umarım içimizden bir ustamız ya bu sorunu yaşamış ve çözmüş olsun ya da çözüme odakli ufacik bir bilgi bile şuan çok iş görür emin olun.

İyi forumlar dilerim..

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İnverterin şasesini evin toprak hattına bağlayın. Ayrıca güneş varken yani kombi çalışmazken inverter çıkış voltajını ölçün. Voltaj yüksek geliyor olabilir. Diğer cihazlar tölere etse de kombi etmeyebilir.

Merhabalar.
Bu durumla hiç karşılaşmadım 3 kW mppt tommatech ile yaptığım uygulamalarda kombi rahatlıkla çalışıyor.
Acaba bu durum kombi markası ile ilgili olabilirmi merak ettim.

İnverterin şasesini evin toprak hattına bağlayın. Ayrıca güneş varken yani kombi çalışmazken inverter çıkış voltajını ölçün. Voltaj yüksek geliyor olabilir. Diğer cihazlar tölere etse de kombi etmeyebilir.

Voltaj 230v sabit duruyor. Normalde zaten dış şebekeden gelen faz + nötr ve evin topraklaması cihaza bağlı. Ayrica şase de topraklamaya bağlı

Merhabalar.
Bu durumla hiç karşılaşmadım 3 kW mppt tommatech ile yaptığım uygulamalarda kombi rahatlıkla çalışıyor.
Acaba bu durum kombi markası ile ilgili olabilirmi merak ettim.

Baymak Novadens Extra 45 fi / kombim bu. Eski tip kombilerden değil. Aslında inverter cihazının markasıyla alakalı bir problem değil bu. Genel olarak bir kaç inverter markasında denk geldiğim bir durum. Nette çok araştırdım bu tarz sıkıntı yaşayan bir kaç kişiye de denk geldim..

Nasıl çözeceğimi de henüz bulabilmiş değilim :(

Son düzenleme:
Tesisat ile problemleriniz var .
Ölçümler sonuca götürecektir .

Bu videolar sizin durum gibi .

Çözümü normal değil . Fikir vermesi açısından videolar .

Tesisat ile problemleriniz var .
Ölçümler sonuca götürecektir .

Bu videolar sizin durum gibi .

Çözümü normal değil . Fikir vermesi açısından videolar .

Hocam merhaba. O videolari da izledim. Çözüm değil asprin tedavisi gibi. Çok meşakatli bir çözüm. Ayrica Şebeke elektrigi takildiginda kacak akim rolesini attiriyor. Yani şebeke bağlanamiyor invertere. Tesisatla alakali problem olsa inverter şebekeye geçtiğinde düzelir mi? Ayni hat inverter sebekeye gectiginde kombi calisiyor cunku. Ayni tesisat herşey ayni. Ama inverter pv+akü modundayken bu sorunu veriyor.

Son düzenleme:
Hocam merhaba. O videolari da izledim. Çözüm değil asprin tedavisi gibi. Çok meşakatli bir çözüm. Tesisatla alakali problem olsa inverter şebekeye geçtiğinde düzelir mi? Ayni hat inverter sebekeye gectiginde kombi calisiyor cunku. Ayni tesisat herşey ayni. Ama inverter pv+akü modundayken bu sorunu veriyor.

Geçmiş olsun .
İnventer konusunda uzman arkadaşlara danışmanız .
Ölçüm , diğer ? açıklamalar verirseniz yardımcı olacak arkadaşların ve sizin yararına olacaktır düşüncesindeyim .
Kolay gelsin .

Voltaj 230v sabit duruyor. Normalde zaten dış şebekeden gelen faz + nötr ve evin topraklaması cihaza bağlı. Ayrica şase de topraklamaya bağlı

Baymak Novadens Extra 45 fi / kombim bu. Eski tip kombilerden değil. Aslında inverter cihazının markasıyla alakalı bir problem değil bu. Genel olarak bir kaç inverter markasında denk geldiğim bir durum. Nette çok araştırdım bu tarz sıkıntı yaşayan bir kaç kişiye de denk geldim..

Nasıl çözeceğimi de henüz bulabilmiş değilim :(
İnverter frekansı multimetre frekans kademesinde ölçüldü mü?
Kombi kablolarını faz ve nötürü değiştirip bağlamayı deneyin.
İnvertere şebeke girişini faz-nötür ayırın.

Emanet, akılsız-şebeke girişi olmayan farklı bir inverter ile deneme şansı var mı?

İnverter frekansı multimetre frekans kademesinde ölçüldü mü?
Kombi kablolarını faz ve nötürü değiştirip bağlamayı deneyin.
İnvertere şebeke girişini faz-nötür ayırın.

Emanet, akılsız-şebeke girişi olmayan farklı bir inverter ile deneme şansı var mı?
Hocam elimde multimetre yok ama bu mesaja ekledigim fotografta output frekansi veya out voltaj gibi durumlari cihaz bilgi olarak veriyor ekledigim fotografi kontrol edebilirsiniz.

Kombi faz ve notrun yerini degistirmeyi birazdan deneyecegim bilgisini paylasirim.

Emanet alip deneyebilecegim bir inverter yok tanidiklarin da kendi binalarinda montajli zaten.

İnvertere sebeke giris faz notru ayirin derken cihazdan sebeke girisini sokmeli miyim? Şahsen onu şu şekilde denedim. Şebekeden gelen fazin sigortasini indirip denedim ama yine de olmadi.

Ekli dosyalar

• IMG_20220319_123525.jpg
    IMG_20220319_123525.jpg
    300.6 KB · Görüntüleme: 31
Cihaz ekranında 50Hz görünüyor. Yine de kombi girişinde teyit edilebilir. Bir de çıkışın 230 volt olması dikkatimi çekti. Normalde sorun olmamalı ama kombi hassas olabilir.

Evet, şebeke fazı ve nötürünü ayırın demek istemiştim.

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,924
Son üye
xxdangee

Yeni konular

Geri