Notebook Bataryayı Şarj Etmiyor

İyi günler, ASUS N56VZ notebook'a yeni batarya ve adaptör aldım. Bilgisayar çalışıyor ancak batarya şarj olmuyor.
- Bilgisayar kapalıyken yaklaşık 5 saat şarj ettim ancak gösterge yeşile dönmedi. Sürekli kırmızı yanıyor.
- Windows'a göre batarya şarj oluyor ancak şarj yüzdesi hep azalıyor, 5 saat geçmesine rağmen %44'ün üstünde olmadı.
- Bilgisayarı batarya bitinceye kadar kullandım. Adaptör takılı olmasına karşın %5 civarında aniden kapandı bilgisayar.
- Sanırım sorun batarya kaynaklı değil. Ayrıca bataryayı başka bilgisayarda denedim şarj oluyor. Hatta diğer notebook'ta 100% şarj oldu ve sorun çıkarmadı.
- Ayrıca adaptör değerlerini multimetre ile kontrol ettim herhangi bir sorunla karşılaşmadım.
- Batarya ve adaptör orijinal, muadil değil.
- Batarya ve güç kaynağı neredeyse hiç ısınmıyor.
- Sorunun işletim sistemiyle alakalı olduğunu da düşünmüyorum. Bilgisayar kapalıyken de şarj olmuyor.
- CPU sıcaklığı ve fan normal seyrediyor.

Sizce sorun neden kaynaklanıyor? Anakartta sorun olabilir mi?

Dostum ,

Benim başıma şöyle bir durum geldi. HP marka notebook bir süre sonra batarya şarj olmamaya başladı. Ancak notebook adaptör ile normal çalışıyordu. Bende batarya arızalandı diye servise gönderdim. Servisten geri adaptör arızalı diye geri döndü. Baktım adaptörü değiştirmişler. Sorun düzeldi.

Notebook adaptörle sorunsuz çalıştığı halde bataryayı şarj edemiyordu. Sizin durumda da batarya başka pc de çalıştığına göre eğer deneme şansınız varsa,

Başka bir adaptörle kendi bilgisayarınızda deneyin. Yine şarj olmuyorsa sorun anakartınızda bilgisayarınızdadır. Yok sorun düzeldi ise sorununuz adaptörünüzdedir.

Tahmin ediyorum sorununuz adaptörünüzde olabilir. Kolay gelsin.

Dostum ,

Benim başıma şöyle bir durum geldi. HP marka notebook bir süre sonra batarya şarj olmamaya başladı. Ancak notebook adaptör ile normal çalışıyordu. Bende batarya arızalandı diye servise gönderdim. Servisten geri adaptör arızalı diye geri döndü. Baktım adaptörü değiştirmişler. Sorun düzeldi.

Notebook adaptörle sorunsuz çalıştığı halde bataryayı şarj edemiyordu. Sizin durumda da batarya başka pc de çalıştığına göre eğer deneme şansınız varsa,

Başka bir adaptörle kendi bilgisayarınızda deneyin. Yine şarj olmuyorsa sorun anakartınızda bilgisayarınızdadır. Yok sorun düzeldi ise sorununuz adaptörünüzdedir.

Tahmin ediyorum sorununuz adaptörünüzde olabilir. Kolay gelsin.
Cevabınız için teşekkürler.
Ne yazık ki sorun adaptörden kaynaklanmıyor. Öneriniz üzerine bugün başka bir bilgisayarda sorunsuz kullandığım adaptörü denedim, o da şarj etmedi. Bu denediğim 3. adaptör. Bataryada da sorun yok. Açıkçası bu noktada denemediğim şey kalmadı. Sanırım anakartta sorun var. Sizce ne olabilir problem?

Batarya diğer notebook ta normal çalışıyor.

Diğer notebookta normal çalışan adaptör sizin pc de bataryanızı şarj etmiyor ise ,

Tek kalan kontrol edilemeyen nokta bilgisayarınızın anakartı. Bilgisayarın uzman kişilerce açılıp besleme kısımlarının kontrol edilmesi gerekli diye düşünüyorum. Yani sizinde tesbitinizi destekliyorum.

Umarım kolay bir sorun arızadır kolaylıkla çözüme ulaşırsınız.

notebookta batarya driverını kaldırıp tekrar yükleyin belki yazılımsal bi sıkıntı vardır.

Şarz ve pilde sıkıntı yoksa tek olan şey anakart Şarz entegresi

Forum istatistikleri

Konular
128,184
Kullanıcılar
449,955
Son üye
seggzsy

Yeni konular

Geri