neden 3*120 + 70

tekkollu

Üye
sn arkadaşlar ;
yukarıda yazdıgım gıbı, bır kablonun(120 lık kablolar) her fazından çekilen akım (eger 3 fazlı motorlar kullanılmayacaksa)
sonuç olarak notr"den dönücek ve trafo yada dırekten toraga akacaktır. dıyelım ki 1.) 120 lık kablodan 200A
2.) 120 lık kablodan 300A ve 3.) 120 lık kablodan 250a çekiliyor...
Notr"den akan akım bunların toplamı olan 750A olmayacak mı ?
Oyle olacaksa notr hattının her zaman faz kablolarından büyük olması gerekmez mi?
Şimdiden teşekkürler ...

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
3x120+70 kablosu 3 fazlı sistemlerde kullanılır. yükler birbirine eşitse yani dengeli yüklerde ise nötr hattına gerek duyulmaz 70 li kesit topraklama içindir. topraklama yönetmeliğine göre faz kesiti 35 mm den büyük ise topraklama kesiti en az faz kesitin yarısı kadar olması istenir. ancak yükler dengeli değilse 120 mm kesit kullanırsın. ayrıca birde 70mm kesitinde toprak hattı çekmen gerekir.

Dengesiz bir sistemde, notr den donen akim hic bir zaman fazlarin toplam akimi kadar olamaz.
Ornek : Dengeli bir sistem. L1=L2=L3=250 A iken notrden gecen akim miktari I=0 ( sifir ) dir.Neden.
Bir nehrin ortasinda bir kayik dusunun.Bu kayigi, guneyden, kuzeydogudan ve kuzeybatidan, aralarinda 120 derecelik aciyla aciyla 3 adamin iple cektigini dusunun.Bu kayik kipirdamayacaktir.( Dengeli bir sistem )
Simdi de bu 3 adamdan birinin 200 birinin 250 ve digerinin 300 birimlik kuvvetle cektigini dusunun.Bu durumda kayik, 750 birimlik bir kuvvetle beli bir yonde hizla gitmeyecek, sadece kucuk bir hizla bir yone dogru kayma yapacaktir. Ozetle, notrden gececek akim, 3 fazin cebirsel toplami degil, vektorel toplamidir. Sozgelimi 1250 KVA lik bir trafoya bile , notr topraklama iletkeni olarak 1x50 mm2 NYY kesidi yeterli gorulmektedir.

mrb arkadaşlar yalnız şöyle di durum var dengeli doğrusal olmayan monofaze yüklerin olduğu trifaze sistemlerde nötr iletkeni her fazın üçüncü harmonik bileşenlerinin toplamına eşit akım yükler buda 4* kabloların ısınmasına yol açar.üçüncü harmonikten oluşan yük nötr iletkenine 3 kat fazla akım yükler...............bunu ben bi işletmede yaşadım üç fazın toplamına eşit nötr akımı ölçtüm analizörle.....saygılarımla arkadaşlar.bu arada geçmiş kadir gecenizi kutllar hayırlara vesile olmasını ve bol kazanç dilerim

Harmoniklerin, notr iletkenine fazla akim yukledigini hatta bu sebebten dolayi notr iletkeninin, harmoniklerle mucadele etmek icin kesidinin buyutuldugunu kabul ediyorum. ( 3x25+16 mm2 kablo yerine 4x25 mm2 kablo kullanilmasi gibi ). Fakat fazla akim hangi seviyelerdedir, uc fazin toplami kadar buyuk mudur ondan pek emin degilim!. Enerji analizoru ne derece hassas dogru olcum yapmistir,arastirmak lazim

haklısınız hiçbirşey analizör yanlış ölçmüş olabilir.bunu kabul ediyorum.yani olabilir kul yapısı sonuçta.saygılarımla........

tekkollu ' Alıntı:
...dıyelım ki
1.) 120 lık kablodan 200A
2.) 120 lık kablodan 300A ve
3.) 120 lık kablodan 250a çekiliyor...

Hayır. hicbirsey de belirtmiş durumu. Akımların vektörel toplamları kadar akım geçer. O da yaklaşık 60 A kadar.

genç arkadaşım doğru diyorsun 3. harmonik oluşumunun olmadığını düşünürsek akımların vektörel toplamı kadar geçer.ama son yıllarda bilgi işlem yükleri kesintisiz güç kaynakları hız kontrol ünitelerinde artış var bu yüklerde doğrusal olmayan yükler.bu durumda 3. harmonik kaçınılmaz.bizim yapmamız gereken en azından nötr iletkenini korumak.diye düşünüyorum...........yada başta iyi bi ölçüm yapıp tedbirimizi almak..........saygılar........

3x120+70 lik kablnun kötü yanlarından biri çok ağır olması ben yüksek ve demir konsolların olduğu bir yere döşedim ağır olduğu için demirler ezdi ve bir kere patladı altına mecburen destek yaptım

hicbirsey ' Alıntı:
Harmoniklerin, notr iletkenine fazla akim yukledigini hatta bu sebebten dolayi notr iletkeninin, harmoniklerle mucadele etmek icin kesidinin buyutuldugunu kabul ediyorum. ( 3x25+16 mm2 kablo yerine 4x25 mm2 kablo kullanilmasi gibi ). Fakat fazla akim hangi seviyelerdedir, uc fazin toplami kadar buyuk mudur ondan pek emin degilim!. Enerji analizoru ne derece hassas dogru olcum yapmistir,arastirmak lazim

genç arkadaş ' Alıntı:
tekkollu ' Alıntı:
...dıyelım ki
1.) 120 lık kablodan 200A
2.) 120 lık kablodan 300A ve
3.) 120 lık kablodan 250a çekiliyor...

Hayır. hicbirsey de belirtmiş durumu. Akımların vektörel toplamları kadar akım geçer. O da yaklaşık 60 A kadar.

Merhaba arkadaşlar.
Benim fikrimi alacak olursanız ben genç_arkadaşımızın vermiş olduğu cevabı tasdik ediyorum. Konu ile ilgili olarak zaten kablonun dez avantajlarıda dile getirilmiş. Mantıklı olarak düşünülecek olursa zaten farklı fikirlerde gelecektir akılllara. Ama benim fikrimce bu konunun biraz da zaman içerisinde kazanılan tecrübe biraz daha önem teşkil edecektir. Hoşçakalın iyi çalışmalar...

Forum istatistikleri

Konular
128,487
Kullanıcılar
450,462
Son üye
Harbi49

Yeni konular

Geri