Nötr, Toprak, Anten arası kısa devre

Anka88

Üye
Selamünaleyküm ustalar, yeni bir binada oturuyoruz ve daireye kadar üç faz geliyor, bunların eşit dağılımını kontrol etmek için panoyla ilgilenirken nötr ve toprak arası multimetre kesik şekilde ötüyor, bu normal midir ?

2. olarak, panoda bulunan Türksat ve uydu antenlerinin soket yerleriyle, toprak hattı arasında kısa devre veriyor, nötr hattı ile kesik şekilde ötüyor, bu neden kaynaklanabilir acaba ? Teşekkürler.

Düzenleme: Bir de 12 volt güç kaynağı aldım fakat topraklaması yoktu ve üzerinde gerilim vardı, kabloyu topraklı kablo ile değiştirip toprak ucunu trafonun vidalama yerine bağladım, şuan gerilim yok ama bu uygulama doğru mudur değilse nasıl sağlıklı bir şekilde yapabilirim ?

Not: Panoda kar yok.

Son düzenleme:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Toprak notr arasi voltaji olcmelisin buzzerde degil

Trafonun gövdesine topraklama vermenizde sakinca yok

2.sini tam anlayamadim

Cevabınız için teşekkür ederim, voltaj 1 ile 2 arasında, 2. Sorum ise anten kablosunun uçlarında bağlantı yapmak için metal bir parça varya hani, o parça ile elektrik nötr kablosu arasında buzzer ötüyor bu nedendir ?

Tv isinden pek anlamam ama o kablonun bakir deilde diger orgu tel kismi parazit onlemek icin uydu alicisina takili iken otebilir

Merhaba.
1-Hayır, bu normal bir durumu değildir, hiç ötmemesi gerekirdi, ancak binanızda ayrı bir toprak hattı çekili olamadığı (Bu yüzden kaçak akım rölesi çalışamayacağından kullanılamaz) için toprak ve nötr arasında muhtemelen bir sıfırlama işlemi yapılmış olabilir. Sıfırlama işlemi yapıldığında toprak ve nötr kabloları bağımsız kablolardan tek kabloya döner, sesli (buzzerli) omaj kontrolünde buzzer bu nedenle ötmüş olabilir.

2-Türksat ve uydu antenlerinin anten kablosu dış örgüsü (blendajı) veya tespit soketlerindeki dış zırhlı gövde (blendajlı örgüye karşılık geleni) EMI’yi yok edebilmek için toprak hattına bağlıdır. Ancak sıfırlama işlemi yapıldığından nötr ve toprak hattı tek hat haline geldiği için nötr veya toprak hattı ile bu soketlerin arasını bu nedenle kısa devre göstermiş olabilir.

3-Satın aldığınız güç kaynağının gövdesi metalden ise bu topraklamayı içten metal plakaya tespitli bu trafonun tespit vidalarından yapmanız gerekir, bu gövdeye olası kaçak akımların hiçbir şartta olmaması içindir, metal gövdeli güç kaynakları için bu yapılan işlem doğrudur. Plastik gövdeli güç kaynaklarında ise buna gerek yoktur. Hattınızda toprak ve nötr iletkenleri sıfırlanmışsa eğer bu yapmış olduğunuz topraklamada, toprak ve nötr kabloları ayni hatta bağlı olacağından, nötr barasındaki olası gevşemelerde güç kaynağı metal gövdesinden elektrik kaçaklarının olması kuvvetle muhtemeldir. Böyle bir korumayı veya güvenlik önlemini ancak nötr ve toprak hattını hatta ayırarak ve bu binaya bağımsız toprak hattını çektirmenizle mümkündür. Bu yapılan korumayla ancak nötr barası sıkı olup hiç gevşemediğinde kaçaklara karşı koruma emniyeti üst seviyede mümkündür. Kolay gelsin.

Merhaba.
1-Hayır, bu normal bir durumu değildir, hiç ötmemesi gerekirdi, ancak binanızda ayrı bir toprak hattı çekili olamadığı (Bu yüzden kaçak akım rölesi çalışamayacağından kullanılamaz) için toprak ve nötr arasında muhtemelen bir sıfırlama işlemi yapılmış olabilir. Sıfırlama işlemi yapıldığında toprak ve nötr kabloları bağımsız kablolardan tek kabloya döner, sesli (buzzerli) omaj kontrolünde buzzer bu nedenle ötmüş olabilir.

2-Türksat ve uydu antenlerinin anten kablosu dış örgüsü (blendajı) veya tespit soketlerindeki dış zırhlı gövde (blendajlı örgüye karşılık geleni) EMI’yi yok edebilmek için toprak hattına bağlıdır. Ancak sıfırlama işlemi yapıldığından nötr ve toprak hattı tek hat haline geldiği için nötr veya toprak hattı ile bu soketlerin arasını bu nedenle kısa devre göstermiş olabilir.

3-Satın aldığınız güç kaynağının gövdesi metalden ise bu topraklamayı içten metal plakaya tespitli bu trafonun tespit vidalarından yapmanız gerekir, bu gövdeye olası kaçak akımların hiçbir şartta olmaması içindir, metal gövdeli güç kaynakları için bu yapılan işlem doğrudur. Plastik gövdeli güç kaynaklarında ise buna gerek yoktur. Hattınızda toprak ve nötr iletkenleri sıfırlanmışsa eğer bu yapmış olduğunuz topraklamada, toprak ve nötr kabloları ayni hatta bağlı olacağından, nötr barasındaki olası gevşemelerde güç kaynağı metal gövdesinden elektrik kaçaklarının olması kuvvetle muhtemeldir. Böyle bir korumayı veya güvenlik önlemini ancak nötr ve toprak hattını hatta ayırarak ve bu binaya bağımsız toprak hattını çektirmenizle mümkündür. Bu yapılan korumayla ancak nötr barası sıkı olup hiç gevşemediğinde kaçaklara karşı koruma emniyeti üst seviyede mümkündür. Kolay gelsin.
Sifirlamada toprak notr 1v 2v arasinda olmaz
cunku sifirlamada zaten tek olan kabloda voltaj olcemessiniz

Sifirlamada toprak notr 1v 2v arasinda olmaz
cunku sifirlamada zaten tek olan kabloda voltaj olcemessiniz

Evet, sıfırlamada bu ölçülemez, normalde 1-3 volt AC arasında (kabul edilebilir) AC voltajlar ölçülebilir, bu söylediğiniz çok doğrudur, ancak AC voltajın nötr ve toprak arasında ölçülmeyip sesli uyarı (buzzer) sesi geldiği için yorumu ben bu şeklide (sesli omajla yapılan bir sonuca göre) yapmış oldum, ölçümü de bu nötr ve toprak birleşmeden önceki tekli kablolardan yapılabildiği şeklinde düşünerek yaptım bu yorumu, yani bir enerji hatta hiç yokken toprak-nötr arası avometreyle gerilim değeri ölçülmeyip sesli omajdaki omaj değeri ölçülerek ölçüm sonucu bu şekilde "kesik kesik olan ötmeler gibi" çok net olamayan bir ifadeyle belirtilmiş. Buzzerin kesik kesik ötmesi yanlış skalada ölçüm yapabilmelerde, omaj değeri tam sıfır olmayıp omaj değerinde bazı dalgalanmalar (oynamalar) olduğunda, vb. olabiliyor, açıkçası voltaj mı omaj mı ölçüldüğü verilen bu ifadeden çok net olarak anlaşılamıyor, bu konuya hakim olabilmek için baştaki ilk ifadeyi (nötr ve toprak arası multimetre kesik şekilde ötüyor, bu normal midir?) bu üyemizin daha net olarak yazarak tekrarlaması çok daha doğrusu olacaktır. Kolay gelsin.

Cevaplarınız için teşekkürler, öncelikle bizim dairemizde sıfırlama yok, daha önceden kar bulunuyordu, son zamanlarda özellikle yağmurlu havalarda atmaya başlamasıyla ve sonrasında devam etmesinden dolayı söküp normal sigorta taktık, ama alt katta oturan akrabamızın avizesinde sıfırlama olduğunu biliyorum, bu bizim dairemizide etkiler mi acaba ? Ve buzzer omaj konumunda, kesik kesik ötüyor dememin sebebi başka şekilde açıklayamamdan kaynaklanıyor, bilmediğim için kusura bakmayın, ilk kez böyle bir şeye rastladım ve sebebini öğrenmek istedim, saygılar.

Cevaplarınız için teşekkürler, öncelikle bizim dairemizde sıfırlama yok, daha önceden kar bulunuyordu, son zamanlarda özellikle yağmurlu havalarda atmaya başlamasıyla ve sonrasında devam etmesinden dolayı söküp normal sigorta taktık, ama alt katta oturan akrabamızın avizesinde sıfırlama olduğunu biliyorum, bu bizim dairemizide etkiler mi acaba ? Ve buzzer omaj konumunda, kesik kesik ötüyor dememin sebebi başka şekilde açıklayamamdan kaynaklanıyor, bilmediğim için kusura bakmayın, ilk kez böyle bir şeye rastladım ve sebebini öğrenmek istedim, saygılar.

1. Nötr toprak arası buzzer kesik kesik ötüyor dediğiniz olay muhtemelen nötr toprak arasındaki voltaj farkından kaynaklanan sonuçtur. Dairede topraklama mevcut ama farkın kaç volt olduğuna bakmak lazım.
2. Aydınlatma linyelerine toprak hattı çekilmez,
3. Komşu dairedeki sıfırlama sizi etkilemez. (dairenizde topraklama mevcut görünüyor)
4. Bunca kavram karışıklığıdan sonra bir elektrikçi çağırmayı düşünür müsünüz? :)

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,614
Son üye
Canipk

Yeni konular

Geri