Nötr tam olarak nedir? Detaylı sorular.

Arkadaşlar kime sorarsam sorayım hiçbir zaman tatmin olamadığım bir soru var "nötr nedir ne işe yarar?".
Nötr hattı nedir?
Nötrden akım akar mı?
Nötrden gerilim geçer mi?
0V N ile 220 V N arasında ne fark vardır?
Ne zaman nötr kullanmamız gerekir?
Üç faz 1 toprak ile üç faz 1 nötr 1 toprak arasında ki fark nedir nerelerde kullanılır?
Nötr toprağa bağlamak ne demek ve bu neden yapılır?
3 faz 1 toprak sistemlerde nötr neden kullanılmıyor?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Arkadaşlar kime sorarsam sorayım hiçbir zaman tatmin olamadığım bir soru var "nötr nedir ne işe yarar?".
Nötr hattı nedir?
Nötrden akım akar mı?
Üç faz 1 toprak ile üç faz 1 nötr 1 toprak arasında ki fark nedir nerelerde kullanılır?
Elektrik konusunda bir eğitim aldınız mı ?

Nötr hattı nedir?
Nötrden akım akar mı?
Bu bilgilerin bir çoğu zaten internette mevcut. Kitaplar, kaynaklar okumanızda yarar var, iyi günler.

Nötr hattı nedir?
Nötrden akım akar mı?
şimdi güzel insan, ben sesli düşüneceğim, işine gelen yerlerini dinle işine gelmiyorsa unut gitsin.
birincisi AC den nerdeyse hiçe yakın bilgim var, buradaki ustalar beni bilgileriyle eşek sudan gelinceye kadar döverler. ve özellikle anlatacaklarımı bilimsel olarak değerlendirme.
nötr kelime kökeni ingilizce diye biliyorum ve anlam olarak ta tarafsız yansız demek(miş). tabii iş elektriğe gelince işler değişiyor. şimdi bu nötr müthiş çekici bir hatun, ne varsa çeker, her şeyi çekip içine alır. buradaki her şey faz dediğimiz yerinde duramayan kıpır kıpır kıprayan enerji dolu aktif bir erkek (elektron).
faz tek başına pek bir işe yaramıyor, içindeki enerjiyi aktarması boşaltması lazım ki işe yarasın. burada nötr dediğimiz hatunda apartta bekliyor gel bana, gel bana, ne kadar enerjin varsa ben hallederim diyor. (ayrıntıları da sen hayal et beni karıştırma)
şimdilik nötrü az buçuk tanımladık. nötrden akım akar mı? sorusunun gerçek cevabı (aslında iki türlü de evet olsa da) nötrden akım akmaz, çeker üzerinden geçirir, içine alır ve sönümler.
peki nötrden gerilim geçer mi? benim aklıma amper olayı geldi. nötr dediğimiz bu hatun kapasitesi doğrultusunda ( kablonun taşıma kapasitesi) bu gerilimi yer bitirir, ateş gibi olur. ama yanmaz.
0 V nötr ile 220 volt nötr arasında ne fark vardır? yani benim bildiğim nötrde volt olmaz (boştayken bağlantı yok ise) o sadece ateşli fazın gelmesini bekler ve fazın gücü kadar performans verir. mesela benim fazım 10.000 volt hain nötr daha yok mu diyor. hani bu arada fazı 100.000 olanlara lafım yok.
Ne zaman nötr kullanmamız gerekir? bu sorunu cevabı o kadar geniş değil aslında, nerdeyse her yerde ve her zaman. bir de 3 faz çalışan motorlar varmış ama onlar benim ilgi alanıma girmiyor.
birde toprak olayımız var değil mi? şimdi biz torağa nötrlerin nötrü dersek yalan olmaz. olası kaçaklarda fazı öldürür ve mezara koyar.
hani üç faz bir nötr diyorsun ya, bu nötr üç tane fazı da idare eder merak etme. toprakta aralarında kavga çıkarsa, alır hepsini gömer. (burada elektrik toprağa akar ve olası, olmasını istemediğimiz kazaları absorbe eder. en büyük emniyet tedbiridir.)

şimdi ben bu kadar konuştum garanti ustalar beni dövecekler. olayın bilimsel açıklaması da kabaca şöyle diyebiliriz. artı yüklü elektronları eksi yüklü elektronlar çeker. elektrik artıdan eksiye gitmez, eski üzerinden devreyi hattı tamamlar. tamamlama olayına en basit örnek. bir adet ampulü al ister 12 ister 220 ver faz olarak yanmaz. sadece 0 volt dediğimiz nötrü ver yine yanmaz. ama nötr ve faz arasında kalırsa yanar, ışık verir. burada artı yüklü elektrik yüklü elektronlar (faz) eksi elektrik yüklü elektronlara (nötr)
akarlar.
teşbihte hata olmaz, umarım başını ağrıtmadım.

@NevzatEke @Under Ground arkadaşların yorumları cevap vermek üzerine değil ? İnternette yazıyor diyorsunuz burası da bir internet sitesi değil mi? Yorum yazmak için yorum yazılıyor diye düşünüyorum bazen.

@paskomya usta daha basitçe tanımladı, ben de daha farklı anlatmaya çalışayım.

Her bildiğimizi ya da bildiğimiz sandığımızı, kelimelere dökmemiz, tasavvur etmemiz bazen zor olabilir. Kelime anlamında, "nötr" yüksüz demek. Yani ne pozitif ne negatif. Ya da negatif yüklerle pozitif yükler dengeli anlamında.

Aslında bu konuyu tam anlayabilmek için elektrik nedir ona bakmak lazım. Bu konuda ilgisi, bilgisi olanların bildiği gibi elektrik, elektron akışıdır. Elektronlar eksi ya da sıfır referans olan noktadan artı/pozitif olan noktaya akarlar. Neden akarlar? Çünkü elektromanyetik kuvvet ile metallerin üzerindeki balans/serbest elektronları bir uçtan diğer uca itilirler. Bu itme kuvveti ve telin kesiti ile ilgili gerilim (volt) ve akım (amper) skalasına göre ölçeklendirilir.

Alternatif akımda (AC); aşağıdaki gibi pozitif ve negatif alternanslar oluşur. Bu alternansların sıfır olduğu noktalarda işletme tarafından referanslanarak toprakla eşpotansiyel hale getirilerek bu nokta sıfır/nötr kabul edilir. Faz dediğimiz pozitif uç/nokta elektron bakımından yoksun yani artı/pozitif yüklü haldedir. Elektronlar tarafından tamamlanmak ister. Araya konulacak bir yük ile nötr noktasındaki elektronlar faz noktasına ulaşmaya çalışır, bu akış ile arada bir yapılmış olur. Aslında yapılan şey evimizdeki doğalgaz kombisinin bir noktada suyu ısıtarak diğer odalara ısıyı aktarmasından farklı bir şey değildir. Çünkü çeşitli elektrik üreten santrallerde türbinleri döndürmek için yapılan iş ısı, ışık vb. şekillere dönüştürülerek uzak noktalara, evlerimize taşınması yöntemidir.

Topraklanmamış bir jeneratörde her iki uç da aşağıdaki gibi davranış göstereceğinden kontrol kalemi ile bakıldığından canlı faz gibi görünecektir. Aynı durum trafo çıkışlarında da mevcuttur.

1671013754971.png

Her şey zıttıyla vardır prensibine göre nötr olmasa elektrikten bahsedemezdik. Elektrikten bahsedebilmek için her iki kutubun (+ ve -) olması gerekiyor ki birbirlerini tamamlayabilsinler.

Doğru akım (DC) da da nötr diye kullanılmasa da eksi uç sıfır referans olur.

@NevzatEke @Under Ground arkadaşların yorumları cevap vermek üzerine değil ? İnternette yazıyor diyorsunuz burası da bir internet sitesi değil mi? Yorum yazmak için yorum yazılıyor diye düşünüyorum bazen.
Nötr nedir diye bir elektrikçinin soru sorması abesle iştigal . Yok elektrikçi değilse bilmesi ve anlaması içinde bir forum mesajı yeterli değil . Bilmesine de gerek yok . Bizim görüşümüzün aksine gerek olduğunu düşünüyorsanız siz yazabilirdiniz uzunca bir mesaj bize kızmak yerine.

Nötr nedir diye bir elektrikçinin soru sorması abesle iştigal . Yok elektrikçi değilse bilmesi ve anlaması içinde bir forum mesajı yeterli değil . Bilmesine de gerek yok .
Görüşünüze saygı duyuyorum. Fakat belki yeni öğreniyor, belki öğrenmekte geç kaldı. Tamam elektriğin temeli, bilinmesi gereken bir konu fakat yine de bildiğimiz konularda yardımcı olabiliriz diye düşünüyorum.

Saygılar..

Bizim milletimiz bu yüzden gelişmiyor. Sorarak öğrenmeye çalışıyoruz, okuyarak değil. Elin avrupalısı bu yüzden kıskanılıyor işte tam olarak. Benim yaşım genç olabilir. Belki sizden daha az bilgi birikimine sahibim ama okuyorum, araştırıyorum. Herkes armut piş ağzıma düş davasında. Bir sayın mühendis amcamın dediği vardır bana, o da şudur;
"Kaynaklar oku. Okurken başka şeyler de öğrenirsin. Sorarsan sadece onu ezberlersin." diye. Bu yüzden yeni mezun olmama rağmen aldığım ilk maaşla 5 tane kitap aldım kendime. İşin içinden çıkamazsam soruyorum. Bu bilgiler internette hepsi mevcut, görüşünüze saygı gösteriyorum ama taktir etmiyorum.
Bu da en basit sorunun cevabı mesela;
1.png

Nötr de, faz gibi bir elektrik kaynagı / yüküdür. Faz dediğimiz elektriğin işlem yapabilmesi hazır potansıyel yükünün eyleme dönüşmesi için kapalı devre halıne getiren iletkene verılen addır.
Faz da , nötr de tek başına bir iş yapmaz. Ama, faz, toprağa olan hasretini,"Topraklanmış olan, trafo "0" noktasına" nötr iletkeni üzerinden tamamlar. Bu işlem esnasında nötrden faz iletkeninden geçen akımın aynı miktarı geçer.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri