NÖTR HATTINI TOPRAKLAMA İLE GÜÇLENDİRMEK

DGN FRT

Usta Üye
Arkadaşalar bildiğiniz gibi bazı eski binalarda binanın topragının haricinde bir topraklama yapılarak bu topraklama da nötr hattına bağlanıp nötr hattı güçlendirilmeye çalışılmaktadır. Bunun avantajlarını ve dezevantajlarını öğrenmek istiyorum. Böyle bir binanın dairelerinde kar olsa açar mı? Açar diye biliyorum. Görüşlerinizi ve fikirlerinizi bekliyorum. şimdiden teşekkürler.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
böyle bir uygulamaya ihtiyaç duyulacağını sanmıyorum.Şebeke nötründeki iletken boyutu ile bina yanına çakılan 1 tane kazıkla güçlendirilmez.eski binalarda nötrle toprağı birleştiriyor olmasınlar?buda zaten yönetmeliğe göre yasak.

kaçak akım rölesi kendinden önceki tesisata tepki vermez.kaçak akımdan önce yapılırsa bu tesisat kaçak akım açmayacakdır.

böyle bir uygulamaya ihtiyaç duyulacağını sanmıyorum.şebeke nötründeki iletken boyutu ile bina yanına çakılan 1 tane kazıkla güçlendirilmez.eski binalarda nötrle toprağı birleştiriyor olmasınlar?buda zaten yönetmeliğe göre yasak.
o sıfırlama onu kasdetmiyorum. Ayrı bir topraklama yapıp nötr bağlıyorlar nötrü güçlendirmek için eski evlerde. O zamanda o mantıkla yapıyorlardı.

Peki nötrle fazın yer değiştirmesi durumunda hangi durumlar meydana gelir?

1-tesisatta sıfırlamalar varsa topraklamalarda faz olur buda tüm cihazların üzerinda faz olması demektir ve tehlikelidir. 2-sigortalara faz yerine nötr gireceğinden sigortalar kapansa bile enerji kesilmez.3-anahtarlarda nötr dolaşacağından lambalarda sürekli faz olur floresan gibi aydınlatmalarda sorun yaratabilir.slm

1-tesisatta sıfırlamalar varsa topraklamalarda faz olur buda tüm cihazların üzerinda faz olması demektir ve tehlikelidir. 2-sigortalara faz yerine nötr gireceğinden sigortalar kapansa bile enerji kesilmez.3-anahtarlarda nötr dolaşacağından lambalarda sürekli faz olur floresan gibi aydınlatmalarda sorun yaratabilir.slm
tedaşın direklere yaptığı nötre topraklama yapma sebebi nedir rezistans ustma

Son düzenleme:
tedaşın direklere yaptığı nötre topraklama yapma sebebi nedir rezistans ustma
biliyorsunuzki işletme topraklaması trafonun yıldız noktası yani işletme nötrü topraklama ile güçlendirilir. bu 10 drek ve hat sonlarında tekrarlanır.buradaki esas amaç dengesiz faz kaymalarını en aza indirmek yıldız noktasını her zaman sıfıra yakın tutarak dengesizliği korumak biz tüketicilere kaliteli elektriği ulaştırmaktır. slm

Forum istatistikleri

Konular
128,214
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular

Geri