Multimetre tavsiyesi

Pil zayıfsa da hatalı ölçümler olabilir.

Hem hesaplı hem biraz iyi olsun derseniz unit ut33D olabilir.
Yinede tercihiniz unit yönünde olursa biraz daha profesyonel e yakın makinaları var.

Konular birleştirilmiştir, okumadan araştırmadan yeni konu açanları tebrik ediyorum!

Bütce 100 tl. Bu ölçü aleti ile basit AC/DC voltaj ve amper ölçümleri ile kısa devre ölçümü yapsam yeterli olur.
Bu işleri yapacak amatörlere uygun bir multimetre ne önerirsiniz?

Merhabalar,

Unit UT33D model başlangıç için uygun olur. Fiyatıda istediğiniz rakamlarda. Veya bu markanın benzer modellerinden de düşünebilirsiniz.

Unit-ut33 B/C/D seisinde DC akım ölçümü var 10A 'ya kadar fakat AC akım ölçümü yok diye biliyorum. UT33a+ 'da AC akım olmalı. Ayrıca 10A bana düşük geliyor 20A ölçebilenler içinde fiyatı biraz arttırmak lazım. UT39C modeli 20ampere kadar destekli. Şu an fiyatı 200 lira civarında.

Ben de ut33C+ modelini aldım cuma günü. Fakat kararsızım, iyi seçim mi yaptım kötü mü bilemedim. Çünkü AAA pil kullanıyor ve diyot ölçümünde çıkışı 2,1 volt olarak veriyor. Bu da yeni nesil ledleri ölçmeye yetmiyor. Sağlamlık kontrolü ve kutup başı testi yaparken alet bir işe yaramıyor. Geri versem mi vermesem mi kararsızım. Cihazın ölçümleri kaliteli doğru ölçüyor, derece ölçümü aşırı hassas ve saliselik değişimleri algılıyor. Lakin çok şu diyot kısmı canımı sıktı. Bu kalitede biraz daha fonksiyonlu ve 120 lira bandını aşmayan ne alınır bilemedim.

MY62 diye bir şey vardı elektronikçide. Fakat aşırı hafif bir cihazdı içi boş gibi. Bir de bir sürü özellik koymuşlar. O kadarşeyin bir arada olması da hepsinin kararlı çalışacağından şüphelendim. Keza nette araştırınca ölçümlerinde hatalarla karşılaşanlar olduğunu gördüm. Gerçi aşırı hassasiyet de lazım değil ama ne kadar bir hata var yazmamışlar. Bir de aşırı büyük ve kaba bir aletti.

250 300 lira da hobi işi için verilir mi bilemedim. Şu aldığım alette diyot kısmı 3,5 colt olaydı bir de NCV olaydı süper olacaktı.

Ut33a+ vardi bende. Gecenlerde sattım. Gayet güzel cihaz. Ncv ve sicaklik ölçümü yok. Diğer özellikleri de iyiydi. Led ölçümü yine de düşük 2.1v. Unit bunu bilerek yapıyor belli ki.

Aslinda aliexpress işi winapex, aneng, holdpeak, peakmeter, richmeters, habotest vs gibi multimetreler çoğu isteği karşılıyor. Mesela ben 1 seneden fazladir winapex et8102 kullanıyorum.

Bu işlerle hobi olarak ugrasanlar ile profesyonel olarak ugrasanlar cok para veriyor cihazlara. Profesyonel olanlar mecburen , hobiciler ise zamanla dikkatini cektiginden merakina yenik düşüyor . Kendimden biliyorum :)
Şimdi bir multimetre alirsiniz. Ilerleyen günlerde sinir olur kapasitor de ölçsün bu olmadi sunu alayim dersiniz. Sonra zaman gecer bir sey görürsünüz. Bunda skala yok. Ben voltaj dalgalanmasini da göreyim bir bar gostersin dersiniz. Sonra yav bu fluke fluke diyorlar. Neymis bu fluke der onu da alırsınız. Para oldukca bu artar gider :)

Ut33a+ vardi bende. Gecenlerde sattım. Gayet güzel cihaz. Ncv ve sicaklik ölçümü yok. Diğer özellikleri de iyiydi. Led ölçümü yine de düşük 2.1v. Unit bunu bilerek yapıyor belli ki.

Aslinda aliexpress işi winapex, aneng, holdpeak, peakmeter, richmeters, habotest vs gibi multimetreler çoğu isteği karşılıyor. Mesela ben 1 seneden fazladir winapex et8102 kullanıyorum.

Bu işlerle hobi olarak ugrasanlar ile profesyonel olarak ugrasanlar cok para veriyor cihazlara. Profesyonel olanlar mecburen , hobiciler ise zamanla dikkatini cektiginden merakina yenik düşüyor . Kendimden biliyorum :)
Şimdi bir multimetre alirsiniz. Ilerleyen günlerde sinir olur kapasitor de ölçsün bu olmadi sunu alayim dersiniz. Sonra zaman gecer bir sey görürsünüz. Bunda skala yok. Ben voltaj dalgalanmasini da göreyim bir bar gostersin dersiniz. Sonra yav bu fluke fluke diyorlar. Neymis bu fluke der onu da alırsınız. Para oldukca bu artar gider :)

Vallahi öyle :D sıcaklık benim için iyi bir özellik hatta kullandım da alır almaz. Isıya duyarlı bir fan devresi yapmıştım. Kaç derecede fan aktif olsun diye baktım ona göre ayar çekmiştim datasheet'deki değerleri baz alarak.

Ama led ölçümü beni üzdü. Üstelik bir çok unit cihazında da daha doğrusu 2AAA pil kullanan cihazlarında hep 2.1 volt diyot ölçümü.

Sizin cihazınız güzelmiş ama şimdi almaya kalksam acaba devlet ne kadar gümrük ekler bilinmez :) Bir de şekli bilindik bir markayı andırdı. Hatta unit modellerinin hepsini bir başka marka adı altında bulmuştum. Tesa mı temsa 'mıydı ne. Bir firma bütün cihazları üretiyor herhalde :D

Bir inceleme izledim, aklım onda kaldı aslında. Pro's kit 1707 modeli. :D Sonu yok vallahi dediğiniz gibi. Mesleğim olmasa bile merakım çok :D Daha yeni güç kaynağını bozdum 2 gündür tamir etmeye çalışıyorum. Kısa devre korumasında kaldı alet çıkmıyor delirtti beni. Uyku modundaki 5volt usb de enerji var. Ama normal 3 5 12 volt çalışmıyor. -12 voltu kullanara 24 volt elde etmek istemiştim. Amper olarak da test edeyim ne kadar dayanacak dedim. Dayanamadı :D Eskiden nasıldı bilmiyorum ama 12 ve gnd ile kontrol yapınca normal fakat 5 GND ile test yapınca kısa devre veriyor avometre. PSU lardda kalıcı kısadevre koruması falan mı var acaba, yoksa benim işlemden sonra bir şey yandı da kısa devreye mi geçti bilemiyorum. Yolları takip ettim -12 üstünde yanacak herşeyi konntrol ettim sağlam. :D

Bunun üstüne yeni avometremde de led ölçemediğini görünce canım sıkıldı. Her şey üst üste geldi bayram bayram :D :D

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,965
Son üye
Pentium55

Yeni konular

Geri