Motor Sargı Uçlarını Nasıl Kodlarız?

benim bir sorum olacak 125 kw bir motorun baglantı klemensi dagıltı motor bahallı oldugu icin yanlişlık yapmak istemiyorum bu ucları nasıl kodlayabilirim acaba yardımcı olursanız sevinirim

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
3 fazlı küçük bir motor bul klemensini ölçerek aynısını yap

arkadasım söyledigin motor ufak bir motor degil eyer bobinajcı isen anlardın degil isen hiç oynama derim ucları söküp bakman gerekir.

Morotu saran kişiler, satordan çıkan kabloları kodlamışlarsa eğer, klemensi tamamen söküp görebilirsin.
Geçen hafta iki klemens topladım. Motordan çıkan kablolarda makaronlar vardı ve bu makaronlarda klemens kodları mevcuttu.

cıkan kablolarda hic bir kod yok bunun başka bir yolu yokmudur acaba yane u1 hangi uc w1 hangi uc oldugunu anlamam icin ?

Motordan gelen uçlar iki demet halinde geliyorsa basit bir avometre ile ölçerek uçları bulabilirsiniz
Eğer ikili demet halinde çıkmıyor;6 uç bir arada çıkıyorsa:
Yine avometre ile ölçerek uçları bulabilirsiniz.Yalnız bu durumda uç isimlendirmesinden emin olunamaz.Motor enerjilendiğinde Ü konumda termik attırırsa bobinlerden birinin uçlarını ters çevirerek denemeniz gerekir.(U-X bağlantısını X-U yaparak)
Uç bağlantı bulma ile ilgili Sn Fahri Yetiş'in bir yazısı vardı.Oradan yararlanabilirsiniz

geçen benim arkadaşın anlattığı olay benim başımada geldi mekanikçi arkadaşlar moru sökerken klemens kutusunu kırmışlar ve sargı uçlarıda dağılmış bunu bulmanın en basit yöntemi ölçü aleti ile uçları bulacaksın ve çapraz bağlantı yapacaksın kodlama yapmanızada gerek yok çapraz bağlantı yapacaksınız zaten yanlış bağlarsanız motor çalışmaz enerji verseniz dahi çalışmaz u-y v-z w-x uçlarını kodlayabilirsin en basit yöntem ölçü aleti ile bunları tesspit et ve bağla iyi çalışmalar

R fazı için giriş ucu :U, çıkış ucu X
S fazı için giriş ucu :V, çıkış ucu Y
T fazı için giriş ucu :W,çıkış ucu Z

Motor klemensinde de şu şekilde:
U V W

Z X Y

Yıldız bağlantı için zxy köprülenir, u,v,w ye enerji verilir.
Üçgen bağlantı için yine u v w ye ( ya da zxy ye) enerji verilir
U-Z
V-X
W-Y köprülenir.,
birinci faza ait bobin grubu u,x
ikinci faza ait bobin grubu v,y
üçüncü faza ait bobin grubu w, z

ölçü aleti u-x de v,y de, w-z de direnç değeri gösterir.

Motora yıldız üçgen mi yol verilecek bilmiyorum? Yıldız üçgen yol verilecekse klemens kutusu içindeki köprülemeler olmaz. Çift devirliyse de olmaz.(dahlender ya da çift sargılı çift devirli)

Forum istatistikleri

Konular
128,302
Kullanıcılar
450,141
Son üye
Rmzn44

Yeni konular

Geri