Motor sürme sorunu

dejavue

Üye
Merhaba abilerim ,arkadaşlarım.Bir pcb kart üzerindeki roleler ( 12v 30A ROLE) ile sürmeye çalışıyorum.30A metal adaptör ile denediğimde 60watt 7A motorun ani geri dönüşünde PCB kart enerji kesilmesi meydana geliyor.
Trafo ile denedim.Hatta Trafo kartına 6 adet 6800 mF kondansatör de ekledim ama sorun hala devam ediyor.
Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Merhaba abilerim ,arkadaşlarım.Bir pcb kart üzerindeki roleler ( 12v 30A ROLE) ile sürmeye çalışıyorum.30A metal adaptör ile denediğimde 60watt 7A motorun ani geri dönüşünde PCB kart enerji kesilmesi meydana geliyor.
Trafo ile denedim.Hatta Trafo kartına 6 adet 6800 mF kondansatör de ekledim ama sorun hala devam ediyor.
Yardımcı olursanız çok sevinirim.
Şemanızı basitçe çizerseniz...

Bu kadar veri ile birşey anlamak zor,
1. Siz DC motora kart üzerindeki röle ile voltaj veriyorsunuz
2. Yün değiştiğinde Metal Adaptörünüz mü korumaya geçiyor? (bunu ölçü aleti ile teyit edermisiniz)

Az güç isteyen herhangi bir dc motoru anlık dönderdiğimzide sorun olmuyor Mehmet abi.
Ama iş 60Watt'lık motora geldiğinde geri dönmesi gereken yere geldiği anda maalesef enerji kesiliyor.
Karttan değilde sanırım trafodan kaynaklanıyor.Biraz daha kondansatör eklemesi yapmalı mıyım acaba ?

Az güç isteyen herhangi bir dc motoru anlık dönderdiğimzide sorun olmuyor Mehmet abi.
Ama iş 60Watt'lık motora geldiğinde geri dönmesi gereken yere geldiği anda maalesef enerji kesiliyor.
Karttan değilde sanırım trafodan kaynaklanıyor.Biraz daha kondansatör eklemesi yapmalı mıyım acaba ?
Hayır, tahmin ettiğim durum var ise kondansatör eklemeniz işe yaramaz, onun için 2. soruyu net cevaplarmısınız.

Hayır, tahmin ettiğim durum var ise kondansatör eklemeniz işe yaramaz, onun için 2. soruyu net cevaplarmısınız.
Onu ölçmek için yeterli bilgiye sahip değilim Mehmet abi.
Ama şimdi şüphelendim de karttan da olabilir.
Nasıl ölçmeliyim ?
Ama kesilme anında metal adaptörde ışık sönmesi falan olmuyor tabii.
Zaten anlık gidip hemen geri geliyor.Saliseler içinde.

Onu ölçmek için yeterli bilgiye sahip değilim Mehmet abi.
Ama şimdi şüphelendim de karttan da olabilir.
Nasıl ölçmeliyim ?
Ama kesilme anında metal adaptörde ışık sönmesi falan olmuyor tabii.
Zaten anlık gidip hemen geri geliyor.Saliseler içinde.
Tamam, ölçü aletinizi (ibreli varsa daha iyi) volt konumuna getirip besleme (yani adaptör) uçlarına takın çok kısa süre olsada vltajda bir düşme görüyormusunuz ? (aslında bu düşme değil kesilmedir, sizde öyle söylüyorsunuz)
Bir de metal kutu adaptörün fotoğrafını gönderin

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri