Trafonun korumaya geçmesi sorunu

dejavue

Üye
Selam üstadlar.
12v 60watt bir DC motor
12V 30A Role
Arduino.
12v 450 watt TRAFO

Arduino ile Role aracılığıyla sürmeye çalıştığım motor ani dur kalklarda trafodaki enerji anlık olarak gidip geliyor.
AC -DC köprüsüne 4.800 x10 mF kapasitör taktığım halde bu sorun devam ediyor.
Sorun ne olabilir ?

Bu trafo led için kullanılan smps trafolardan mi?

Bu konuyu sanki daha önce sormustunuz.

Selam üstadlar.
12v 60watt bir DC motor
12V 30A Role
Arduino.
12v 450 watt TRAFO

Arduino ile Role aracılığıyla sürmeye çalıştığım motor ani dur kalklarda trafodaki enerji anlık olarak gidip geliyor.
AC -DC köprüsüne 4.800 x10 mF kapasitör taktığım halde bu sorun devam ediyor.
Sorun ne olabilir ?
arkadaşım resimlerini paylaşırsan daha güzel yorumlar alırsın. trafo dediğinde benim anladığımla senin kullandığın aynı şeyi ifade etmiyor olabilir. trafo= adaptör gibi hatalı ifade ediş biçimi var da

Sac nüveli trafoda voltaj kesilmez. trafodan sonraki devrede problem vardır. Motorun çektiği ani akımlara cevap veremiyor olabilir yada birleşim noktalarında gevşeklik yada ince kesit bir nokta vardır.

Tabi yukarıdaki mesajımı trafonun yeterli güçte olduğunu düşünerek söyledim.

Hele hele motor dururken trafonun sorun çıkarması hiç muhtemel değil. Hadi diyelim motor ilk çalışma esnasında bağlı olduğu devreden kalkış akımı olarak ksıa devre akımı çekiyor olabilir. Bu durumda voltaj çöküşü olur ama ne derece bu önemli. Bu durum motor dururken olmaz.

Daha yazacaklarım var ama önce kurduğunuz devreyi görelim bir kaç resime trafo motor v.s. yorum yapalım.

Akımı karşılayamayıp gerilim çöküyor olabilir . Bir voltmetre bağlayıp gerilimi izleyip test yapın .

Sac nüveli trafoda voltaj kesilmez. trafodan sonraki devrede problem vardır. Motorun çektiği ani akımlara cevap veremiyor olabilir yada birleşim noktalarında gevşeklik yada ince kesit bir nokta vardır.

Tabi yukarıdaki mesajımı trafonun yeterli güçte olduğunu düşünerek söyledim.

Hele hele motor dururken trafonun sorun çıkarması hiç muhtemel değil. Hadi diyelim motor ilk çalışma esnasında bağlı olduğu devreden kalkış akımı olarak ksıa devre akımı çekiyor olabilir. Bu durumda voltaj çöküşü olur ama ne derece bu önemli. Bu durum motor dururken olmaz.

Daha yazacaklarım var ama önce kurduğunuz devreyi görelim bir kaç resime trafo motor v.s. yorum yapalım.
Ağzınıza elinize sağlık üstadım.Motor dururken çökme olmuyor.İleri giderken ani geri dönmede bu problemi yaşıyoruz.
Köprü diyottan 8 adet 4.800 mF kondansatör bağladım ve direkt çıkıştan 12 alarak kartı besleme yaptım.Buna rağmen o çökme gerçekleşiyor.
Sanırım kapasitör yetmiyor.

Önce motorunuzu bilmemiz lazım. Kalkış akımı nedir bunu bilirsek trafonun ne kadar olması gerektiği ortaya çıkar.

Birde sistem 12 volt ise araç elektronikcilerin anfi için kullandığı süper kapasitorler var. Baslarin ani vuruslarindaki akımı karşılamak için böyle bir ürün kullanabilirsiniz.

Önce motorunuzu bilmemiz lazım. Kalkış akımı nedir bunu bilirsek trafonun ne kadar olması gerektiği ortaya çıkar.

Birde sistem 12 volt ise araç elektronikcilerin anfi için kullandığı süper kapasitorler var. Baslarin ani vuruslarindaki akımı karşılamak için böyle bir ürün kullanabilirsiniz.
Normal akım 6A.
Mıuhtemelen kalkış akımı da 12A 'dır.
Evet sistem 12 volt.
Bu süper Kapasitörlerden kaç adet almam gerekiyor Serkan bey ?
Serkan bey.Öncelikle sistem aslında güzel çalışıyordu.
Tek metal adaptör yetmediği için ben 2 adet 12v 30A metal adaptörü birleştirerek + ve - lerini ortak alıp PCB karta bağladım.Daha sonra kart beslemesine yanlışlıkla ters voltaj uyguladım.Üzerinde ki ULN maalesef bozuldu ve değiştirdim.Daha sonra bu 2 metal adaptörde enerji kesilmesi başladı.
Bu da sadece bahsettiğimiz motora geldiğinde oluyor.
Motor ilk kaltığı anda sorun yok.Ancak , motor ne zaman ki ters yönde aniden dönecek duruma gelse adaptörler enerjiyi anlık kesiyor ve hemen geri geliyor.
Aynı durum Sac Nüfeli Trafoda da kaynaklanıyor.
Ama dediğiniz gibi süper kapasitörü deneyeyim mi ben ?

Son düzenleme:
Denemekte fayda var. Muhtemelen bir adet kapasitor yeterli olur ama sorun bundan dolayı ise yeterli olur. Diğer türlü yanlış tespit ise o kondansatoru boşuna almış olursunuz.

Birde ters emk koruma diyodu kullanıyor musunuz? Bir induktif yüke enerji verdiniz ve sonra bu enerjiyi kestiğiniz an çöken manyetik alan ters yönde onlarca belki bir kaç 100 volt pik gerilim induklenmesine neden olur. Bu induklenme sizin sistemin hata vermesine neden oluyor olabilir.

Hala resim görmek isteriz. Yoksa yaptığımız yorumlar havada kalacak.

Forum istatistikleri

Konular
128,099
Kullanıcılar
449,800
Son üye
bukurt

Yeni konular

Geri