Motor sürücüsü ve çamaşır makinesi motoru

Corsan

Üye
Merhaba,

Bir konu üzerinde araştırma yaparken forum sayfasına ulaştım. Biraz bakındım ama tam sonuç elde edemedim.

Motor sürücüsü kullanarak çamaşır makinesinde devir hızı ayarı yapmak istiyorum. Bu mümkün mü ve ne tip sürücü ve motor kullanmalıyım. Devir ayarı yaptıktan sonra kasnak sistemi ile motoru 0 ile 1000 rpm arasında kullanmak istiyorum.

Şimdiden değerli yorumlarınız için teşekkür ederim.

Saygılarımla,

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Öncelikle Selamun Aleyküm projemde kullanmam için bana bir motor lazım Yaklaşık 100 kg cekicek (Bisiklete takacagım) Bunun için bana redüktörlü motor almamı söylediler (cam silgi motoru) 12 voltla yapmayı düşünüyorum bana yardımcı olacak herkezin mesajlarını bekliyorum

Merhaba,

Bir konu üzerinde araştırma yaparken forum sayfasına ulaştım. Biraz bakındım ama tam sonuç elde edemedim.

Motor sürücüsü kullanarak çamaşır makinesinde devir hızı ayarı yapmak istiyorum. Bu mümkün mü ve ne tip sürücü ve motor kullanmalıyım. Devir ayarı yaptıktan sonra kasnak sistemi ile motoru 0 ile 1000 rpm arasında kullanmak istiyorum.

Şimdiden değerli yorumlarınız için teşekkür ederim.

Saygılarımla,

Merhaba sayın Corsan. Aramıza hoş geldiniz.
Sizin ihtiyacınız olan sürücüyü bu forumda Alfa-Romeo nickli Ali ustamız (Beyinci Ali) bana bir tane yapmıştı.
Yalnız ben motoru çamaşır makinasında değil, dışarda haricen kullanmıştım. Pot ayarı ile sıfırdan başlayıp, 220 volta kadar yükseltebiliyordum. Kendisiyle irtibata geçebilirseniz yardımcı olacaktır.

Öncelikle Selamun Aleyküm projemde kullanmam için bana bir motor lazım Yaklaşık 100 kg cekicek (Bisiklete takacagım) Bunun için bana redüktörlü motor almamı söylediler (cam silgi motoru) 12 voltla yapmayı düşünüyorum bana yardımcı olacak herkezin mesajlarını bekliyorum

Sayın bekobaba58 kardeşim.
Cam silgi motoru 100 kg. çekebilecek güçte değildir. Az önce nette aradım, çektiği akım 4 amper, gücü ise 10 watt yazıyor. Bu hesapta bir yanlışlık var. 12 voltta 4 amper 48 w. yapar. Hadi diyelim ki 50 w. olsun. Gene de bisiklette kullanmak için yeterli olmaz. Size en az 250 w. hatta daha yüksek güçte motor lazım.

Aşağıdaki linkte benim yaptığım elektrikli bisiklet var. Motor 24 v. 250 w. olduğu için yokuşta zorlanıyor. Üstelik tekerlek çapı 25 cm. olduğu halde. Daha büyük tekerlek takmaya kalksam düz yolda bile zorlanır.
EL YAPIMI ELEKTRİKLİ BİSİKLET. - YouTube

Video çekerken akü biraz zayıflamıştı.

Mehmet Bey ben size özelden ulaşıyorum lütfen mesajlarıma bakarsanız sevinirim :)Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler Youtubedeki birkaç videonuzun altınada birkaç soru sordum onlarıda cevaplarsanız beni cok mutlu etmiş olursunuz mehmet abiciğim :)

Özelden yazdığınız soruya gene özelden cevap verdim Bekir kardeşim. Aynı soruya buradan da cevap vereyim.
Bisiklette kullanacağım motor 12 v.mu 220 v.mu olmalı demişsiniz.
Cevap:
Bisiklette kullanılacak motor gücüne göre 12, 24 veya 48 v. olabilir. Ama ortalama 70 kg. ağırlığındaki bir insanı taşıyabilecek motor 300 w.dan aşağı olmamalı. 300 w.lık motor da 12 v. akü de 25 amper çeker. 25 amperlik motor sürücüsü biraz zor yapılır ve pahalıya gelir. Oysa aynı motoru 24 v. olarak kullanırsak 12 amper çeker ve motora kumanda etmek daha kolay olur.

220 v. kullanmayı kesinlikle onaylamam. Zaten aküden direk 220 v. almak için 18 tane aküyü seri bağlamak gerek. Ya da inverterle 220 ye yükseltmek gerekir. Hem inverter masrafı boşuna yapılmış olur hem de 220 v. bisiklette kullanmak çok tehlikeli olur.

Forum istatistikleri

Konular
128,445
Kullanıcılar
450,380
Son üye
mkerim

Yeni konular

Geri