Motor Freni

DAGISTANLI

Üye
Merhaba arkadaşlar
Ben vibrasyon motorlarını elektriksel fren ile durduruyorum fakat bu şekilde yaptığım fren devrelerinde bir süre sonra motor bobinleri kavruluyor. Frenleme yapmak istediğim zaman motorun 2 fazına DC 220V veriyorum. Bu tip frenleme sistemi kullanan varmı nasıl yapılıyor.:confused:

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Merhaba arkadaşlar
Ben vibrasyon motorlarını elektriksel fren ile durduruyorum fakat bu şekilde yaptığım fren devrelerinde bir süre sonra motor bobinleri kavruluyor. Frenleme yapmak istediğim zaman motorun 2 fazına DC 220V veriyorum. Bu tip frenleme sistemi kullanan varmı nasıl yapılıyor.:confused:

220 V DC vermen büyük hata o yüzden sargıların kavrulması normal.Bu frenleme yönteminin kaç volt elektrik vermen için yapılan bir hesabı var.

Saol. Bu hesapla ilgili bir bilginiz varmı. Yardımcı olabilir misiniz.

verdiğiniz voltajı uygulama sürenizde önemli bunu göz ardı etmeyin

Motor elektriksel olarak dinamik frenleme yapılıyor ise motor nominal akımını geçmeyen dc voltaj verilmelidir.Ayrıca motor duruyor olacağı için motorun arkasına harici bir fan bağlanmalıdır.Benim uyguladığım 7.5 kw 1500 rpm gamak motora 48v dc 1.5sn ideal olmuştu.Motor ısınacağı için arkasına mutlaka fan bağlanmalıdır.

motora verdiğiniz bu doğru akım kısa süreli olmalıdır uzun süreli verilirse stator sargıları ısınıp yanabilir.bir zaman rolesi yle bu işlem sona erdirilebilir.

vibrasyon motoru kullandığın yerde neden frenlemeye ihtiyaç duyuyorsun ? anlamadım

hem bu işin hesabı var , ac akım ile dc akımın oluşturacağı thermal etki 1/6 oranındadır.

sargıların kavrulması normal ,cok kısa süreli uygulaman gerekli, ayrıca uzun süreli frenleme istiyorsan harici soğutma yapman gerekli.

Zaman rölesini zaten kullanıyorum 1-2 saniye veriyorum en fazla dc voltajı. Ben şimdi yeni denemeler yaptım ve fren devresinde 380v ac kullanıyorum sonuç aldım. Yardımcı olan herkese teşekkürler..

Forum istatistikleri

Konular
128,184
Kullanıcılar
449,955
Son üye
seggzsy

Yeni konular

Geri