motor fazla akım çekiyor?

utku1986

Üye
arkadaslar elimde 0.55 kw güç üreten 2800 devir bir motor var ve maksimum akımına 4.1 yazıyor. ben bunu kasnakla 1400 devir olan pompaya bağlıyorum.
1'e 2 oranında kasnak kullanıyorum. Yalnız ben pompayı 70 barda çalıştırınca yüksek akım çekiyor. 5 ampere yaklasıyor ama bana 70 barda 4 ltlik bir pompayı çalıştırmak için 0.53 kw gerekiyor ki benim motorum 0.55 kw acaba sorun nedir neden yüksek amper çekiyor. yardımlarınız bekliyorum

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
arkadaslar elimde 0.55 kw güç üreten 2800 devir bir motor var ve maksimum akımına 4.1 yazıyor. ben bunu kasnakla 1400 devir olan pompaya bağlıyorum.
1'e 2 oranında kasnak kullanıyorum. Yalnız ben pompayı 70 barda çalıştırınca yüksek akım çekiyor. 5 ampere yaklasıyor ama bana 70 barda 4 ltlik bir pompayı çalıştırmak için 0.53 kw gerekiyor ki benim motorum 0.55 kw acaba sorun nedir neden yüksek amper çekiyor. yardımlarınız bekliyorum

70 bar o değerdeki motorlara göre çok büyük bir basınç değeri değil mi bir yanlışlık olmasın

Sanırım sürtünme kayıplarını göz önüne almamışsınız.Ayrıca 2800d/dk bir motorun torku-kasnakla yarıyarıya düşürülse dahi-1400d/dk motordan azdır.Sizin tork sıkıntınız var.0,55kw 1400d/dk motor ile deneyin.

niye devir ile torque aynı oranda değil mi? devir ne kadar düşerse torgue ta o oranda düşer. yani torguega yarı yarıya dusmesi lazım.

Eger çalışma şartlarınız nedeniyle motor çok sık devreye giriyorsa demeraj akımından dolayı ısınmış olabilir, zaten normal yükte motor nominal akıma yakın çektiğinden motor aşırı yük akımıyla zorlanır sargılarında aşırı ısınma meydana gelecektir.

kayış boyuna ve kasnak boyuna göre ne kadarlık bir güç kaybı olur. benim düşüncem kasnağa ve kayışa fazla güç gidiyor. bunu nasıl hesaplarım bir bilgisi olan var mı?

Klasik kayışlı tahrik sistemlerinde elde edilebilen en yüksek verim % 83 dür, yani kayışlarda kaybolan güç en az % 17 civarındadır. Yani motor Gücünü %20 büyük tutman gerekir.
Motor gücünü (o.55x20/100)=0.66 kw -----> Standard 0.75 kw seçmeniz gerekir.

çok teşekkür ederim yardımın için peki bunun formülü var mı kasnağa ve kayışa göre mesala kayış boyunu değiştirdiğim zaman ne kadar değişir güç kaybı yada kasnağı falan.

Merhaba, Ödev için el yapımı elektrik motoru yaptım. Motora elektrik verdiğimde motor dönmek istiyor gibi ama dönemiyor. Çok ısınıyor. Akü olarak küçük akülerden kullandım acaba akümü çok geliyor. Mıklatıslarıda şu yuvarlak pile benzeyen mıklatıslardan kullandım. Yardımcı olabilirmisiniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri