Motor üçgen kontaktörün çıkışı niçin 360 V olarak ölçüyorum

Arkadaşlar tesise su sağlayan hidrofor pompa grubunda 4 adet 22kw asenkron motor var hidrofor hat basınçına göre yapılan programa göre çıkış basınçına göre motorları devreye alıyor kumanda devreleri yıldız-üçgen , besleme kablosu 3x50+25mm2 ve 110metre uzaktan beslenmektedir.
Sorularım şu:
Hiç bir motor devrede değilken hidrofor giriş şalteri gerilimi 373 V civarı, fakat motorlar devreye girdikçe bu gerilim düşüyor 4 motor devrede iken 360 V' a kadar düşüyor.4 motor devrede iken motorların üçgen kontaktörlerin çıkış gerilimini ölçtüğümde 360 V görüyorum.Bu neden kaynaklanır arkadaşlar bu şekilde 4 motor devrede iken belli bir süre çalıştığında yani 5-6 dk beraber hidrofor arıza alarmı veriyor.Ayrıca bu besleme kablosu uygunmudur.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Vermiş olduğum kablo seçim programını gözden geçirmedinizmi ?

Fahri bey Mesleğin duayenlerindendir kendisi bir açıklamada bulunduğu zaman bunu iyi irdelemenizi tavsiye ederim. (Tüm üyelere)

Fahri beyin verdiği excel tabloda 22kw motor nominal akımı 39,694A yazmakta. Şimdi 3 tane motor çalışırken 4.motorun girdiği durumu düşünelim;
3x39,694= 119A akım çeken 3 motor çalışırken 4.motorun demerajı olan akım (üçgene geçtiğinde) 258A.

119+258= 377A yapar. Gerilimin çökmesine neden olan akım budur.

Not: Yıldız üçgen yolvermede tablolarda her ne kadar nominal akımın 2-3 katı çeker yazsada bu motorun yüklü olma durumuna,gerilim değerine göre üçgene geçişte 7-8 katına hatta daha da fazla çıktığı görülür.

Sayın scorpion 4 .motorun nasıl 258 A çektiğini anlamadım.22 kw bir motor yıldız kontaktörü çektiğinde kaç amper üçgen kontaktörü çektiğinde kaç amper çeker teşekür ederim.

Sayın scorpion 4 .motorun nasıl 258 A çektiğini anlamadım.22 kw bir motor yıldız kontaktörü çektiğinde kaç amper üçgen kontaktörü çektiğinde kaç amper çeker teşekür ederim.

Yıldız nominal devrine ulaşan motor üçgene geçiş süresi kadar enerjisiz kalır yük momenti fazla ise motoru hızlandırmak için gerekli torku sağlayabilmek için şebekeden aşırı akım çeker buna yıldızdan üçgene geçişteki pik akımı denir.

Bu değerin büyüklüğü ile ilgili bilgi ve grafiklerden örnekler;
Açıklama;
D.O.L : Direct On Line Start : Direk yol verme
Star Delta start : Yıldız üçgen yol verme

http://www.egsenerji.com.tr/?main=urunler&alt_grup=sdf
http://www.egsenerji.com.tr/?main=urunler&alt_grup=sdf
FLC: Full Load Current : Tam yük akımı

Bu veriler beni tatmin etmedi derseniz bize vermiş olduğunuz değerler üzerinden bunu ispatlayalım;
373V'luk fazlar arası gerilimin 360V'a düştüğünü söylediniz. 13V'luk gerilim düşümü 13x100/373= % 3,5 gerilim düşümü demektir.

%e= 0,0124xLxN / S
3,5=0,0124x110xN / 50
N= 128,3 kw

Biz ise 377A hesaplamıştık. Kalkış anında cosfi küçük değerler alır 0,3-0,4-0,5 gibi diğer 3 motor devrede olduğundan (cosfi:0,8) bu değer o kadar küçük olmaz. cosfi:0,5 alırsak
P=1,732x360x377x0,5
P= 117,5 kw yapar. Sizin gerilim değerinizi girdim. Buda matematiksel ispatıdır.

Yalnız kafama takılan soru şu 4.motor girdikten 5-6sn sonramı arıza veriyor 5-6dk mı? 5-6dk epey uzunca bir süre ! emin misiniz? 4.motor üçgene geçtikten ne kadar süre sonra arıza veriyor sistem?

Hiç bir motor devrede değilken fazlar arası gerilim 373 olduğundan, trafonuzda bir kademe ayarının yapılması gerekecektir. Kademe ayarı ile gerilimi 390-400 V seviyesine çekebilirseniz, arıza alarmının önüne geçersiniz. Arıza aşırı akım arızası mı bu arada? (muhtemelen düşük gerilim olması durumunda devreyi kesen bir röle var ).

Kablo kesitine gelince; 22 kW bir motorun yaklaşık 44 A çektiğini düşünürsek tüm motorların devrede olması durumunda çekilecek akım 176 A dir. 50'lik kablonun direnci 0,39 ohm/km civarında olup 110 metresinin direnci Rk=110*0,39/1000 den Rk= 0,0429 ohm olur. Kablo üzerine düşecek gerilim her faz için yaklaşık olarak DeltaV=176*0,0429= 7,55 olup fazlar arası 7,55*1,732= 13 V olur.

50'lik kablonun toprakta 180 Ampere kadar akım taşıyabileceği göz önüne alındığında ve yükün kabloya sürekli olarak yüklenmediği düşünüldüğünde ve kendi trafosu olan tesisler için motor devrelerindeki gerilim düşümüne %8'e kadar izin verildiği düşünüldüğünde, kablo kesiti açısından bana göre sorun yoktur. Dediğim gibi çözüm trafonun çıkış geriliminin 390-400 V seviyesine çıkarılmasıdır.

Saygılar...

hemmuhhemtek arkadaşın dediği gibi trafonun çıkış geriliminin 390-400 V seviyesine çıkarılmasıdır. yada pompaların olduğu yere kompazasyon uygulayarak kablonun cekeceği akımı azaltarak voltaj düşümünü bir miktar önlemiş olursunuz.
çalştığım yerde daha önce kurulmuş makineye ilave yaptılar. ilveden sonra akım artışından dolayı voltaj düşümü meydana geldi. kabloyu değiştirme imkanımız yoktu. makinenin yanına kompazasyon panosu yaparak kablonun yükünü hafifletmiş oldum. 2 senedir sorunsuz bir şekilde sistem çalışıyor.

110m'lik besleme kablosu enerjiyi nereden alıyor bilinmiyor, artı bir besleme kablosu var mı bilinmiyor, kendine ait trafosu var mı bilinmiyor. Sn avganlının dediği gibi Gerilim değeri yükseltilebiliniyorsa, motorlar için de münferit kompanzasyon yapılırsa sıkıntı ortadan kalkar. Ancak Sn Fahrikem'in sistem hakkında bize bilgi vermesi gerekiyor.

4. motor devreye girdikten 5-6 dk sonra arıza veriyor op panelde arızada main voltage drop şeklinde.

Sistem ana beslemesi scheiderin 90kW lik çekmecesinden geliyor buda 6,3kV/0,4 kV , 1250kVA trafodan besleniyor.
110m'lik besleme kablosu enerjiyi nereden alıyor bilinmiyor, artı bir besleme kablosu var mı bilinmiyor, kendine ait trafosu var mı bilinmiyor. Sn avganlının dediği gibi Gerilim değeri yükseltilebiliniyorsa, motorlar için de münferit kompanzasyon yapılırsa sıkıntı ortadan kalkar. Ancak Sn Fahrikem'in sistem hakkında bize bilgi vermesi gerekiyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri